by w pełni bezpieczny sposób móc wykonywać pracę z elektrycznością należy bezwzględnie stosować poniższy schemat — bez wyjątków.
Krok 1 - Wyłączenie napięcia
Jest to ważne, ponieważ w instalacjach oświetleniowych jednofazowych mimo przerwania obwodu może wystąpić napięcie względem ziemi. Dlatego należy:
- W obwodzie do 1kV wyjąć wkładki bezpiecznikowe
- W obwodzie powyżej 1kV unieruchomić i zablokować noże łącznika.
- Zdemontować fragment obwodu.
A w przypadku stwierdzenia obecności kondensatora należy go rozładować.
Krok 2 - Zabezpieczenie obwodu przed ponownym załączeniem
-Wyłączniki i/lub odłączniki główne należy zablokować za pomocą kłódki. Warto także zostawić informację w postaci tabliczki lub naklejki „nie załączać — pracują ludzie”.
Dlaczego jest to ważne — przykładowa sytuacja, zostaliśmy wezwani do usunięcia awarii gniazda, na tym samym obwodzie znajduje się czajnik w pomieszczeniu socjalnym. Obwód czasami jest przeciążony, przez co Pani sekretarka, gotując wodę na kawę, czasami wyzwala wyłącznik nadprądowy, nauczona doświadczeniem wie, że wystarczy ponownie go załączyć. Może nie wiedzieć, że akurat trwają prace przy instalacji i załączy nieświadomie napięcie. Instalator, trzymając za przewód fazowy w ręce, może nie być w stanie samemu wydostać się spod napięcia.
Krok 3 - Weryfikacja braku napięcia
Nie wolno pomijać tego kroku, ponieważ, często zdarza się, że opisy obwodów w rozdzielnicy o ile są, mogą być błędne.
Po upewnieniu się o braku napięcia należy uziemić i zewrzeć przewody zasilające.
Punkt ten dotyczy głównie prac przy liniach kablowych i napowietrznych.
Urządzenia uziemiające i zwierające należy zawsze łączyć najpierw z uziemieniem a dopiero później z częścią urządzenia, które ma być uziemiane i zwarte. Ta czynność również zabezpiecza przed przypadkowym pojawieniem się napięcia.
Krok 4 - Oznaczenie stanowiska pracy i zabezpieczenie elementów pod napięciem
Dopiero po wypełnieniu powyższych zadań można przystąpić do bezpiecznej pracy przy instalacji.
Należy także używać do pracy odpowiednich narzędzi dobranych odpowiednio do napięcia, przy jakim pracujemy. Stan narzędzi powinien być sprawdzany przed każdym użyciem, by stwierdzić, czy nie mają uszkodzeń zewnętrznych. Narzędzia użytkowane przy niskim napięciu powinny mieć odpowiednie znaki graficzne z podanym zakresem napięciowym.
Odpowiedzi (10)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Sławomir Lesiak: Dokładnie tak, aby móc w pełni zabezpieczyć się przed potencjalnymi zagrożeniami należy najpierw być ich świadomym i widzieć co może nam zrobić krzywdę oraz jak zachowywać się przy kontakcie z elektrycznością.
-
-
- "W obwodzie do 1kV wyjąć wkładki bezpiecznikowe" - Czy przepisałeś to z poradnika dla elektryków wydanego w latach 70 ? W zasadzie to powieliłeś ogólną wiedzę znaną każdemu elektrykowi. Na taki temat to można książki pisać.
-
@Domsat: No ciekawe, wciąż wiele instalacji jest zabezpieczonych topikami. Nie każdy ma nowoczesną rozdzielnicę ze zdalnym odczytem obciążenia i ogranicznikiem przepięć.
W zasadzie powtarzanie ważnych informacji to sposób na zapamiętanie albo odświeżenie sobie tej podstawowej ale bardzo ważnej wiedzy.
Niedługo kolejna dawka codziennych oczywistości :)
Na forum są także "nie elektrycy" do których ta treść jest głównie skierowana. Mam wrażenie że bierzesz każdy post jakby był skierowany tylko do ciebie.
-
@Domsat:Warto powiedzieć że czytelnicy forum to nie tylko elektrycy do ktorych jest to forum skierowane. Trafiają tutaj również przypadkowi czytelnicy, którzy nie mają pojęcia o wspomnianej przez ciebie ogólnej wiedzy i takie posty jak ten pomogą takich ludzi uświadomić w kontakcie z napięciem.
-
@Domsat: Rozłącznik bezpiecznikowy 3P 63A STV D02 Takie rozłączniki bezpiecznikowe są stosowane w nowoczesnych instalacjach instalacjach, więc jak widać wynalazki lat 70 nadal są w użytku. Tak swoją drogą to silniki indukcyjne z lat 70 nie wiele odbiegają od tych dzisiejszych, to nadal są te same maszyny jednak zaprojektowane z użyciem technologii której wtedy nie było, co za tym idzie mają większą sprawność. Postęp technologiczny wciąż prze na przód ale to nie znaczy że całkowicie rezygnuje się z już starych rozwiązań, bo mimo swojej prostoty często przewyższają nowoczesne rozwiązania właśnie swoją prostotą i ceną.
-
Myślę, że ta podstawowa wiedza przyda się każdemu. Dla jednych jest to odświeżenie wiedzy, dla innych całkowita nowość. Myślę, że nawet nie elektrycy powinni znać te zasady, ponieważ często próbują robić niektóre prace elektryczne samemu, a mogą być nieświadomi niebezpieczeństw.
-
@Sebastian Łyźniak: Dokładnie, wątek ma na celu przypomnienie ogólnych zasad przy pracach z elektrycznością. Zarówno przy liniach jak i instalacjach odbiorczych.
-
-
Bardzo ważna wiedza warta przypomnienia nawet dla osób pracujących w zawodzie od lat.
WYŁACZ, ZABEZPIECZ, SPRAWDŹ, PRACUJ
Pominięcie którego kolwiek elementu powoduje potencjalne wystąpienie niebezpieczeństwa podczas pracy.
Słyszałem o wielu elektrykach którzy po wielu latach pracy wpadli w rutynę i pomijają kwestie bezpieczeństwa, co skończyło się dla nich nieprzyjemnie.
Osobiście gdy nie mam pewności co do kqżdego poszczególnego kroku z wyżej wymienionych nie podejmuje się pracy.
-
@Pawel02: Należy pamiętać że to właśnie rutyna najczęściej zabija w pracy elektryka, dlatego warto powtarzać te czynności pomimo znudzenia.
-
Czytaj także:
Zasada działania wyłącznika bezpieczeństwa
Proszę @Schneider Electric o informację zasady działania wyłącznika
Jakie środki ochrony osobistej powinienem używać podczas
Do podstawowych środków ochrony osobistej przy pracach elektroinsta
jakie są ograniczenia dla osób niekwalifikowanych do prac
mam pytanie dotyczące pracy z instalacjami elektrycznymi :) jakie
Ostrożnie z prądem - środki ochrony przeciwporażeniowej
Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym w domu jest kluczowym
Czym jest multimetr cyfrowy i jak działa?
Odkryj potencjał multimetru cyfrowego, dowiedz się jakie są jego kl
Bezpieczeństwo elektryczne po powodzi – zasady i procedur
We wrześniu 2024 roku Polska doświadczyła jednej z największych pow
Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna
Zawarłeś podstawowe informacje dotyczące pracy przy układach energetycznych. Oczywiście jest jeszcze sporo innych zasad, które stosuje się w szczególnych miejscach lub na poszczególnych stanowiskach.. Dotyczy to zarówno postepowań jak i procedury, dokumentów no i rzecz jasna wyposażenia zarówno ochronnego jak i właściwych narzędzi. Trzeba tez sobie jasno powiedzieć, że są takie sytuacje kiedy pewne czynności trzeba wykonać przy istniejącym napięciu i wtedy obowiązuje zasada szczególnej ostrożności oraz pracy zespołowej. Bezpieczeństwo w energetyce to bardzo rozległa dziedzina i wraz z rozwojem konsumpcji energii elektrycznej oraz sposobem jej używania rodzą się nowe zagrożenia i wciąż powstają nowe instrukcje Wszystko to jednak sprowadza się do tego, że świadomość tego co się robi i jakie mogą być zagrożenia jest najważniejsza.