15 odpowiedzi

Sprawdź

Jakie są odpowiedniki LED tradycyjnych żarówek np. 40W, 60W, 75W, 100W?

Zbigniew 0 pkt dodane:

Jakie są odpowiedniki LED tradycyjnych żarówek np. 40W, 60W, 75W, 100W? 

 • Zasada jest prosta, im więcej lumenów (lm), tym więcej będzie światła. Prostym przykładem jest porównanie trzech mocy tradycyjnych żarówek. Żarówka o mocy 40W emituje 415 lm, żarówka o mocy 75W emituje 935lm, natomiast żarówka 100W – 1340lm

 • Na opakowaniu będzie napisane

 • Dzisiaj wg przepisów UE producent ma obowiązek umieszczania na opakuwaniu strumienia świetlnego. Przykładowo stara  żarówka 60W  to 806 lumenów. 

 • Kolega Jacek napisał treściwie. Trzeba zwracać uwagę na ilość lumenów którą wytworzy żarówka lub nawet oprawa. w przypadku opraw istnieje jeszcze pułąpka bo niektórzy producenci podają strumień z ledów a nie z oprawy a to są dwie różne sprawy. Klosz zmniejsza przenikania światła.

 • Jak jest z 1W-100LM to już dobrze. Tak jak pisali koledzy poniżej im bielsza barwa tym więcej lumenów. Firma też ważna bo nie którzy oszukuja na technologiach stosując starsze rozwiązania za mniejsze pieniądze. Trwałość też ma znaczenie. Ale tak to jest że jak drogo damy dzisiaj to nie wiadomo czy nam się zwróci inwestycja zanim sie spali a za 2-3 lata technologie będą nowsze i ta nasz droga żarówka będzie już niebardzo... Czy ma to sens musicie sami sobie określić.

 • Przyjmuje się wartości jak na poniższych tabelach. :)

 • Odpowiedniki Led możemy dobrać w mocy ale nie koniecznie w lm niektóre diody SMD dają 200lm/W jest to bardzo dużo, ale tez sporo kosztują. 

 • Panowie wyczerpali temat, dodam jeszcze, że strumień świetlny zależny jest również od barwy źródła światła. Im chłodniejsza barwa tym skuteczność świetlna jest wyższa.

 • Zwróciłbym jeszcze uwage na jedną rzecz.
  Kupując żaróki LED zwłąszcza w obudowach żarówek halogenowych (np. z gniazdami GU10 / GU6 itp.... trzeba zwracac uwage na kąt stumienia. W przypadku klasycznych żarówek halogenowych kąt swiecenia często był duży a przejście poza kont świecenia bardzo delikatny. W przypadku LEDów łatwo trafić na żarówki o niewielkim kącie świecenia i ostro zakończonej granicy oświetlanego obszaru. To się fajnei sprawdza przy podswietlaniu budynków czy podswietlaniu ścian, ale nie koniecznie w pomieszczeniach. 

 • W przypadku lamp LED najważniejsza nie jest już moc mierzona w watach, lecz wartość nominalnego strumienia świetlnego podawana w lumenach (lm), która wskazuje ilość światła emitowanego przez LED. Im więcej lumenów, tym więcej światła wytwarza dana lampa.

  Na opakowaniach wielu lamp LED można znaleźć informację, jakiej tradycyjnej żarówki dana lampa jest zamiennikiem. Należy jednak pamiętać, że podając taką informację, producenci muszą postępować zgodnie z normą DIM. Część producentów, oferująca tańsze i niemarkowe produkty, jednak tego nie robi, czym wprowadza klientów w błąd. Poniżej tabela z prawidłowymi wartościami zamienników żarówki tradycyjnej na odpowiedniki LED.

  Moc tradycyjnej żarówki

  Poniżej strumień świetlny żarówki tradycyjnej ( żarowej)

  25 W = 249 lm

  40 W = 470 lm

  60 W = 806 lm

  75 W = 1055 lm

  100 W = 1521 lm

  150 W = 2452 lm

  Wartoże zwrócić uwage na barwę światła 2700 k czyli tzw ciepła-żółta oznaczana często jako WW

  4000k biała oznaczana CW.