3 odpowiedzi

Sprawdź

Jakie są odpowiedniki LED tradycyjnych żarówek np. 40W, 60W, 75W, 100W?

Zbigniew 0 pkt dodane:

Jakie są odpowiedniki LED tradycyjnych żarówek np. 40W, 60W, 75W, 100W? 

 • Żarówka 0 pkt

  Panowie wyczerpali temat, dodam jeszcze, że strumień świetlny zależny jest również od barwy źródła światła. Im chłodniejsza barwa tym skuteczność świetlna jest wyższa.

 • boss 0 pkt

  Zwróciłbym jeszcze uwage na jedną rzecz.
  Kupując żaróki LED zwłąszcza w obudowach żarówek halogenowych (np. z gniazdami GU10 / GU6 itp.... trzeba zwracac uwage na kąt stumienia. W przypadku klasycznych żarówek halogenowych kąt swiecenia często był duży a przejście poza kont świecenia bardzo delikatny. W przypadku LEDów łatwo trafić na żarówki o niewielkim kącie świecenia i ostro zakończonej granicy oświetlanego obszaru. To się fajnei sprawdza przy podswietlaniu budynków czy podswietlaniu ścian, ale nie koniecznie w pomieszczeniach. 

 • JacaN 0 pkt

  W przypadku lamp LED najważniejsza nie jest już moc mierzona w watach, lecz wartość nominalnego strumienia świetlnego podawana w lumenach (lm), która wskazuje ilość światła emitowanego przez LED. Im więcej lumenów, tym więcej światła wytwarza dana lampa.

  Na opakowaniach wielu lamp LED można znaleźć informację, jakiej tradycyjnej żarówki dana lampa jest zamiennikiem. Należy jednak pamiętać, że podając taką informację, producenci muszą postępować zgodnie z normą DIM. Część producentów, oferująca tańsze i niemarkowe produkty, jednak tego nie robi, czym wprowadza klientów w błąd. Poniżej tabela z prawidłowymi wartościami zamienników żarówki tradycyjnej na odpowiedniki LED.

  Moc tradycyjnej żarówki

  Poniżej strumień świetlny żarówki tradycyjnej ( żarowej)

  25 W = 249 lm

  40 W = 470 lm

  60 W = 806 lm

  75 W = 1055 lm

  100 W = 1521 lm

  150 W = 2452 lm

  Wartoże zwrócić uwage na barwę światła 2700 k czyli tzw ciepła-żółta oznaczana często jako WW

  4000k biała oznaczana CW.