Odpowiedzi (15)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Jacek Niżyński: dodałbym jeszcze informacje na temat współczynnika RA lub CRI
-
@Pogotowie elektryczne 24: Wspołczynnik oddawania barw jest bardzo istotny ale pytanie dotyczyło Odpowiednika tradycyjnech Żaówek. Jacek Odpowiedział na pytanie Zbigniewa. Współczynnik olśnienia również ale w przypadku żarówek ciężko to zbadać bo musimy zbadać całą oprawę. można też napisać o kompatybilności elektromagnetycznej, odpowiedzialności producenta za środowisko ale to dobry temat na artykół dla Experta.
-
-
Zwróciłbym jeszcze uwage na jedną rzecz.
Kupując żaróki LED zwłąszcza w obudowach żarówek halogenowych (np. z gniazdami GU10 / GU6 itp.... trzeba zwracac uwage na kąt stumienia. W przypadku klasycznych żarówek halogenowych kąt swiecenia często był duży a przejście poza kont świecenia bardzo delikatny. W przypadku LEDów łatwo trafić na żarówki o niewielkim kącie świecenia i ostro zakończonej granicy oświetlanego obszaru. To się fajnei sprawdza przy podswietlaniu budynków czy podswietlaniu ścian, ale nie koniecznie w pomieszczeniach. -
Panowie wyczerpali temat, dodam jeszcze, że strumień świetlny zależny jest również od barwy źródła światła. Im chłodniejsza barwa tym skuteczność świetlna jest wyższa.
-
-
technologia zbyt szybko się rozwija. Jedyne co jest wiarygodne to porównanie strumieni świetlnych do tych jakie wytwarzały tradycyjne źródła światła. Jakiekolwiek odnoszenie się do mocy w W wprowadza w błąd.
Poprawne dane dla tradycyjnych żarówek żarowych to:25 W = 249 lm
40 W = 470 lm
60 W = 806 lm
75 W = 1055 lm
100 W = 1521 lm
-
-
-
@gelotek: technologia zbyt szybko się rozwija. Jedyne co jest wiarygodne to porównanie strumieni świetlnych do tych jakie wytwarzały tradycyjne źródła światła. Jakiekolwiek odnoszenie się do mocy w W wprowadza w błąd.
Poprawne dane dla tradycyjnych żarówek żarowych to:25 W = 249 lm
40 W = 470 lm
60 W = 806 lm
75 W = 1055 lm
100 W = 1521 lm
-
-
Jak jest z 1W-100LM to już dobrze. Tak jak pisali koledzy poniżej im bielsza barwa tym więcej lumenów. Firma też ważna bo nie którzy oszukuja na technologiach stosując starsze rozwiązania za mniejsze pieniądze. Trwałość też ma znaczenie. Ale tak to jest że jak drogo damy dzisiaj to nie wiadomo czy nam się zwróci inwestycja zanim sie spali a za 2-3 lata technologie będą nowsze i ta nasz droga żarówka będzie już niebardzo... Czy ma to sens musicie sami sobie określić.
-
Kolega Jacek napisał treściwie. Trzeba zwracać uwagę na ilość lumenów którą wytworzy żarówka lub nawet oprawa. w przypadku opraw istnieje jeszcze pułąpka bo niektórzy producenci podają strumień z ledów a nie z oprawy a to są dwie różne sprawy. Klosz zmniejsza przenikania światła.
-
Dzisiaj wg przepisów UE producent ma obowiązek umieszczania na opakuwaniu strumienia świetlnego. Przykładowo stara żarówka 60W to 806 lumenów.
-
Na opakowaniu będzie napisane
-
Zasada jest prosta, im więcej lumenów (lm), tym więcej będzie światła. Prostym przykładem jest porównanie trzech mocy tradycyjnych żarówek. Żarówka o mocy 40W emituje 415 lm, żarówka o mocy 75W emituje 935lm, natomiast żarówka 100W – 1340lm
-
@galicjusz: Podaj proszę źródło danych z którego korzystasz?
Poprawne dane dla tradycyjnych żarówek żarowych to:25 W = 249 lm
40 W = 470 lm
60 W = 806 lm
75 W = 1055 lm
100 W = 1521 lm
-
Czytaj także:
Jaki zasilacz do żarówek LED?
Czy potrzebuję zasilacza, a jeśli tak to jakiego, jeśli chcę podłąc
Naświetlacze LED
Dotyczy Globus Lightning proszę o propozycję naświetlaczy LED. (5 l
Poszukuje zasilacza do led 75W ale do ściemniacza
Poszukuje zasilacza do opraw ed 75W ale do ściemniacza
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz
Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis
Zasilacz impulsowy czy stabilizowany? Zalety i wady
Zapoznaj się z różnicami między zasilaczami impulsowymi a stabilizo
Jak dobrać zasilacz do taśmy led? Przykłady w zależności
Dobór odpowiedniego zasilacza do taśmy LED jest kluczowy, aby zapew
W przypadku lamp LED najważniejsza nie jest już moc mierzona w watach, lecz wartość nominalnego strumienia świetlnego podawana w lumenach (lm), która wskazuje ilość światła emitowanego przez LED. Im więcej lumenów, tym więcej światła wytwarza dana lampa.
Na opakowaniach wielu lamp LED można znaleźć informację, jakiej tradycyjnej żarówki dana lampa jest zamiennikiem. Należy jednak pamiętać, że podając taką informację, producenci muszą postępować zgodnie z normą DIM. Część producentów, oferująca tańsze i niemarkowe produkty, jednak tego nie robi, czym wprowadza klientów w błąd. Poniżej tabela z prawidłowymi wartościami zamienników żarówki tradycyjnej na odpowiedniki LED.
Moc tradycyjnej żarówki
Poniżej strumień świetlny żarówki tradycyjnej ( żarowej)
25 W = 249 lm
40 W = 470 lm
60 W = 806 lm
75 W = 1055 lm
100 W = 1521 lm
150 W = 2452 lm
Wartoże zwrócić uwage na barwę światła 2700 k czyli tzw ciepła-żółta oznaczana często jako WW
4000k biała oznaczana CW.