Przeczytano 506 razy

Jakie są najczęstsze błędy, które użytkownicy popełniają, prowadzące do naruszeń bezpieczeństwa cyfrowego?

Jednymi z najczęstszych naruszeń bezpieczeństwa są naruszenia cyfrowe, aby skutecznie się przed nimi chronić trzeba mieć ich świadomość, wiedzę o sposobach zabezpieczania danych oraz pewnego rodzaju instynkt, który zapali nam w głowie czerwoną lampkę, gdy znajdziemy się na podejrzanej stronie lub dostaniemy „podchwytliwego maila” tzw. phishing.

 

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy ochronie swoich danych a co za tym idzie dostępu do kont, jest jedno uniwersalne hasło do wszystkich portali. Gdy bezpieczeństwo jednej ze stron zostanie naruszone, na co nie zawsze mamy wpływ mogą wyciec nasze dane logowania. Gdy są one takie same dla wielu stron, oznacza to, że jedno naruszenie cyberbezpieczeństwa może spowodować utratę wielu danych z różnych stron, na których mamy konta. Dlatego ważne jest, aby nie używać jednego tego samego hasła.

 

Kolejnym częstym błędem w cyberbezpieczeństwie jest używanie swojego imienia i daty jako hasło, nie jest to bezpieczne, ponieważ te informacje bardzo łatwo jest uzyskać, chociażby z social mediów.

 

Hakerzy, aby przejąć nasze dane, używają socjotechnik, tzn. wykorzystują ludzkie skłonności takie jak ciekawość, czy strach przed nieuregulowanym rachunkiem. Są to jedne z najczęściej używanych sposobów zachęcenia do kliknięcia w link, który prowadzi do fałszywej strony. Oczywiście metod jest bardzo wiele. Dlatego, gdy otrzymujemy SMS lub email z linkiem należy odstawić emocje na bok i przemyśleć czy jest on z rzetelnego źródła, np. od osoby którą znamy lub przedstawiciela firmy, z którym wcześniej rozmawialiśmy.

 

Warto także pamiętać o regularnej zmianie haseł do najważniejszych platform takich jak banki, email czy inne, na których znajduje się dużo poufnych danych.

Warto także upewnić się, że hasło jest silne — składa się z kombinacji małych i dużych liter, liczb, a także znaków specjalnych. Minimalna zalecana długość hasła to 8 znaków.

Hasła najlepiej zapisywać w menadżerach haseł oraz tworzyć ich kopie zapasowe na zewnętrznych nośnikach danych (pendrive, dysk) lub zapisywać notatniku, który fizycznie będzie dobrze zabezpieczony przed dostępem osób trzecich. Menadżery haseł mają tę przewagę, że dodatkowo mogą za nas generować trudne hasła oraz bezpiecznie je przechowywać w szyfrowanym pliku.

 

Niektóre platformy czy strony oferują uwierzytelnianie dwuskładnikowe, czyli dodatkowe potwierdzenie w czasie logowania, które realizowane jest poprzez email lub aplikację w telefonie czy kod SMS. Nieznacznie wydłuża to czas logowania oraz daje znaczną poprawę cyberbezpieczeństwa, szczególnie gdy do potwierdzenia wymagane jest drugie urządzenie np. telefon.

 

Problemem dla mniej doświadczonych użytkowników internetu może być również brak odpowiedniego programu antywirusowego. Programy takie mają funkcję wykrywania podejrzanych stron oraz skanowania plików oraz całego systemu operacyjnego. Dlatego gdy odwiedzamy nowe, nieznane nam strony warto zaopatrzyć się w dobry program antywirusowy.

 

Konta współdzielone, gdy więcej niż jedna osoba korzysta z tego samego konta warto aby było założone na osobnym adresie email oraz zabezpieczone hasłem nie powiązanym z żadnym z użytkowników.

Odpowiedzi (3)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 20 pytań
    • 521 odpowiedzi
    • 96.3% pozytywnych ocen od użytkowników

    Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Sytuacja sprzed kilku miesięcy. Mój wujek (można powiedzieć stary wyjadacz i cwaniak) dostał maila od banku, że będą się z nim kontaktować telefonicznie w kolejnym tygodniu. Rzeczywiście zadzwonił "konsultant" ze wschodnim akcentem z informacją, że środki na koncie są zagrożone i trzeba je natychmiast przelać na innego konto. Niestety pod wpływem emocji dał się zmanipulować. Dodatkowo haker zdobył w jakiś sposób dostęp do ekranu laptopa. Po zgłoszeniu akcji na policję udało się odzyskać większość środków, trzeba było też oddać laptop do serwisu, żeby wyczyścić system. Niech to będzie przestroga dla innych. Nie można dać ponieść się emocjom i podchodzić do korespondencji krytycznie.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 56 pytań
      • 1086 odpowiedzi
      • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Sebastian Łyźniak: dokładnie, takich historii jest wiele i aby nie dać się ponieść emocją trzeba być świadomym możliwych zagrożeń, a także być pewnym co do zabezpieczeń swoich kont.

  • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 48 pytań
    • 1255 odpowiedzi
    • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    No i super. Dałeś taką dawkę podstawowych informacji, które zapewne może większość zna ale nie zawsze stosuje, jednak częste przypominanie o tym może wpłynąć na pozytywne realizacje w praktyce. Oczywiście temat jest naprawdę wielki i można wierzyć bądź nie tak jak zmieniają się systemy zabezpieczające, zaraz po nich hakerzy wymyślają nowe, lepsze sposoby. Na tym polu wojna nieustannie trwa. Pewnym dobrym sposobem jest uwierzytelnianie. Może czasami wydawać się upierdliwe ale jest dość mocnym zabezpieczeniem, dlatego chętnie je stosują banki oraz wszelkiego typu instytucje. Szereg stron umożliwia dodawanie jako zabezpieczenia swojego odcisku palca jako hasło. Kiedyś sporą furorę robiły wszelkiego typu tokeny, ale jakoś nie zdobyły rynku. Są już raczej w odwrocie, choć banki bardzo chętnie je stosowały. Myślę, że najważniejsze to spora doza świadomości i radzę trochę zwolnić. Szereg pochopnych rzeczy robimy w pospiechu a to skutkuje tym że narażamy się na wystawienie dla hakera. Gra na emocjach to najsilniejsza broń hakerów. Często dobieranie się do naszych kont nie koniecznie musi skutkować obrobieniem z pieniędzy, ale handel kątami i informacjami o nich jest bardziej opłacalny niż sam włam. Teraz wiedza o nas jest towarem. O naszych preferencjach, nastrojach o naszej przeszłości jak i o planowaniu. No po prostu o nas samych. Obserwuję niektórych ludzi na serwisach społecznościowych i tak sobie myślę czasami, że sami zapraszają do tego żeby im wejść w ich świat. Na prawdziwych hakerów, którzy mają ogromną wiedzę, oprogramowanie oraz sprzęt nie ma mocnych wśród zwykłych ludzików. Dostaną się tą czy inną droga w miejsce które chcą. I nie muszą mieć nawet do tego haseł dostępu. Nie bagatelną rolę w tym wszystkim mają wszystkie nasze urządzenia łączce się z internetem czy siecią Ethernet. Urządzenia smart staja się często bramą przez którą mogą wchodzić hakerzy. Zawsze trzeba pamiętać o złotej zasadzie. Zabezpieczenie jest tak silne i mocne, jak silne i mocne jest najsłabsze ogniwo, tj. człowiek, urządzenie, oprogramowanie.

Czytaj także:

Jakie najczęstsze błędy popełniają instalatorzy podczas montażu przewodów w ruchomej prowadnicy kablowej?
Społeczność

Jakie najczęstsze błędy popełniają instalatorzy podczas m

Jakie najczęstsze błędy popełniają instalatorzy podczas montażu prz

Więcej
Czy grozi nam Blackout?
Społeczność

Czy grozi nam Blackout?

Gdy przeczytałem  "Inteligenty licznik może być celem cy

Więcej
Najczęstsze błędy przy montażu klimatyzacji
Społeczność

Najczęstsze błędy przy montażu klimatyzacji

Najczęstsze problemy podczas montażu klimatyzacji mogą obejmować:1.

Więcej
Montaż tras kablowych - jak go przyspieszyć?
Blog

Montaż tras kablowych - jak go przyspieszyć?

Zastanawiałeś się w jaki sposób poprawnie montować trasy kablowe? Z

Więcej
Ostrożnie z prądem - środki ochrony przeciwporażeniowej
Blog

Ostrożnie z prądem - środki ochrony przeciwporażeniowej

Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym w domu jest kluczowym

Więcej
Czym jest multimetr cyfrowy i jak działa?
Blog

Czym jest multimetr cyfrowy i jak działa?

Odkryj potencjał multimetru cyfrowego, dowiedz się jakie są jego kl

Więcej