Przeczytano 46 razy

Jakie napięcie

Jakie napięcie pod kuchenkę elektryczną a jakie pod zmywarkę? Czy sprzęt elektryczny wymaga dodatkowych zabezpieczeń?

5

Odpowiedzi

Odpowiedzi (5)

 • Po fachowemu dobrze na te urządzenia dać oddzielny bezpiecznik. Będzie bezpieczniej i poręczniej w razie awarii.

 • Płyta 400V ceramiczna lub indukcyjna wystarczająco 5x2.5 zakończona puszką (tam twardym YDY) lub przewodem luźnym około 2-3 metry (od razu do kuchenki musi być miękki OMY lub OWY lub podobne w lince) w zależności gdzie znajdzie się sama kuchenka aby swobodnie sobie podłączyć i mieć pole manewru.

  Sama zmywarka 230V spokojnie 3x2,5 max i gniazdo pod zlewem tak aby było dojście do niego w razie problemów ze zmywarka.

  Piekarnik 230V jak oddzielny do zabudowy też 3x2,5 zazwyczaj ma wtyczkę.

  Jeżeli kuchenka wolnostojąca elektryczna to tylko 400V 3faz.

 • Kuchenka elektryczna, czyli płyta grzewcza? Jeśli chodzi o płytę grzewczą to jeśli masz dostępne napięcie 400V to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest doprowadzić te 400V. Przekrój trzeba dobrać według mocy płyty (dodatkowo można z jednej fazy podpiąć piekarnik). Przy zasilaniu 230V tej samej płyty potrzeba przewodu o dużo większym przekroju. 
  Płyty grzewcze 4 palnikowe mają rozdzielone po jednej fazie na 2 palniki więc i tak są wykorzystywane dwie fazy zazwyczaj, a grzałki są na 230V. Trzecia jest nieobciążona (chyba że w nowych coś się zmieniło). 

   

  Co do zmywarki do użytku domowego to ja się nie spotkałem żeby wymagane było zasilanie 400V. Ale możliwe że są. 
  Przemysłowe na pewno się znajdą.
   

  Najlepiej orientacyjnie zerknąć po sklepach, co chciałbyś kupić i tam będziesz miał wyszczególnione jakie napięcie jest wymagane.

  • GN 23 pkt

   @Gwozdziu944:nowe płyty mają często mostek do wyboru zasilania 1czy 2 fazy.

   W zależności od wyboru mamy dostępną różną moc sumaryczną palników ( np dla 1 fazy 1 boost, dla 2 faz max 2 palniki boost jednocześnie)

  • @GN:No tak, mostek jest ale zdejmujesz go jak masz zasilanie 400V, bądź przeciwnie, montujesz jak masz 230V. 
   Co nie zmienia faktu, że płyty z którymi ja się spotkałem to zawsze wykorzystywały dwie fazy mimo podłączenia trójfazowego, a grzałki były na 230V.