5 odpowiedzi

Sprawdź

Jakie napięcie

KU-609513b7014fd 0 pkt dodane:

Jakie napięcie pod kuchenkę elektryczną a jakie pod zmywarkę? Czy sprzęt elektryczny wymaga dodatkowych zabezpieczeń?

 • Br3xPL 68 pkt

  Po fachowemu dobrze na te urządzenia dać oddzielny bezpiecznik. Będzie bezpieczniej i poręczniej w razie awarii. 

 • ajotnet 92 pkt

  Płyta 400V ceramiczna lub indukcyjna wystarczająco 5x2.5 zakończona puszką (tam twardym YDY) lub przewodem luźnym około 2-3 metry (od razu do kuchenki musi być miękki OMY lub OWY lub podobne w lince) w zależności gdzie znajdzie się sama kuchenka aby swobodnie sobie podłączyć i mieć pole manewru.

  Sama zmywarka 230V spokojnie 3x2,5 max i gniazdo pod zlewem tak aby było dojście do niego w razie problemów ze zmywarka.

  Piekarnik 230V jak oddzielny do zabudowy też 3x2,5 zazwyczaj ma wtyczkę.

  Jeżeli kuchenka wolnostojąca elektryczna to tylko 400V 3faz.

 • Gwozdziu944 150 pkt

  Kuchenka elektryczna, czyli płyta grzewcza? Jeśli chodzi o płytę grzewczą to jeśli masz dostępne napięcie 400V to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest doprowadzić te 400V. Przekrój trzeba dobrać według mocy płyty (dodatkowo można z jednej fazy podpiąć piekarnik). Przy zasilaniu 230V tej samej płyty potrzeba przewodu o dużo większym przekroju. 
  Płyty grzewcze 4 palnikowe mają rozdzielone po jednej fazie na 2 palniki więc i tak są wykorzystywane dwie fazy zazwyczaj, a grzałki są na 230V. Trzecia jest nieobciążona (chyba że w nowych coś się zmieniło). 

   

  Co do zmywarki do użytku domowego to ja się nie spotkałem żeby wymagane było zasilanie 400V. Ale możliwe że są. 
  Przemysłowe na pewno się znajdą.
   

  Najlepiej orientacyjnie zerknąć po sklepach, co chciałbyś kupić i tam będziesz miał wyszczególnione jakie napięcie jest wymagane.