6 odpowiedzi

Sprawdź

Jaki peszel do kabla w podłodze?

Hetman 1 pkt dodane:

Na strychu mam kable puszczone w przezroczystych peszlach których mi sporo zostało. Elektryk chce do podłogi dawać inne peszle dużo droższe szare. Czy tak musi być czy to jego wymysł?

 • Przeźroczyste peszle traktowałbym bardziej jako organizer do przewodów niżeli osłona.

  Podobne są używane do hydrauliki, czerwone i niebieskie, aby rozpoznać jaka woda gdzie płynie.

  Te peszle można połamać w dłoni...

  Szary peszel będzie znacznie lepszy bo nie tylko będzie organizerem ale i już pewnym stopniem ochrony (a wiemy jakie warunki panują na budowach).  Wytrzymałość peszla jest opisana na etykiecie przy krążku i podana w N. Nim więcej tym bardziej wytrzymaly.

  Szary peszel nie jest tak drogi jak czarny UV czy niebieskie tzw. aroty ;)

   

 • Witam. My używamy peszli 750N bardzo ciężko jest je uszkodzić i jest to pewne zabezpiecznie przewodów elektrycznych. Nigdy nie mieliśmy sytuacji jakiegoś pękniecią lub innych rzeczy, które zdarzają się przy peszlu 320N. Na instalacji elektrycznej się nie oszczędza to ma funkcjonować przez wiele lat. Oszczędność może się zemścić. Pozdrawiam, elektryk wieliczka

 • Przewód sam w sobie ma podwójna izolację... W przepisach jest że przewód ma być osłoniety, jeżeli wrażliwe są miejsca jak przejścia i przepusty mozna stosować i osłony peszle stalowe, rury typu arot karbowane. śliskie rury zewnetrzne nie są fajne bo sie beton ślizga z czasem trzeszczy.

  Nic w opisie kolegi nie napisane że na podłodze na strychu jest lub ma być beton...

  Zastygły beton oblepia peszel tworząc rurę betonową jaki by ten peszel nie był nic mu juz nie zrobisz chyba że mechanicznie przez samego siebie. No i jeszcze jak głęboko on będzie i czy zasiatkowany i jaki jastrych. Jak mało to sam go podeptasz, jak nakleisz glazurę na bylejakim kleju też popękaja najpierw fugi, potem kafle.

  Jak na gryzonie to tylko stalowe, ale raczej nie o to chodzi. Można dawać co jest dostępne w hurtowni lecz jak zawsze kończy się na tym iż fundusze nie pozwalają... 

  Boisz się że wkręcisz wkręt w peszel tego nie unikniesz bo to nie jest żadna osłona na wkręty tylko ewentualnie po to aby w ostrych ścianach i profilach osłonić dla swobodnych ruchów. Nikt tego i tak nie wyciągnie w życiu z rury bo mu się nie spodoba.

 • Aby był mocny i nie załamywał się, gdy będziemy po nim chodzić. A peszel jest po to by chronić przewód, posadzka wbrew pozorom rusza się i zwykły kabel zalany betonem może się naprężać i przez to uszkodzić, w peszlu leży swobodnie. Niektórzy elektrycy w miejscach, gdzie spodziewają się dużego ruchu np. wejście do domu dają jeszcze rurkę PCV fi 50 na wzmocnienie. Można też zastosować kanały instalacyjne, ale to dużo większy wydatek - w zamian za wygodę. Elektryk dobrze radzi, nie wiadomo, jak się zachowa przezroczysty peszel, jak dobrze to nie ma tematu, a co, jeśli złe? I będziesz musiał kuć posadzkę? 

 • GN 0 pkt

  Obstawiam, iż kluczowe tu będą odporność mechaniczna i niepalność materiału peszla....