Cześć i czołem. Od dłuższego momentu zastanawiam się nad montażem ogranicznika przepięć w swoim domu i właśnie nadszedł ten moment. Tylko nie wiem jaki typ wybrac. Bo...
Układ sieci to Tn
Więc z słupa do skrzynki z nicznikiem przychodzą 4 przewody. W domu posiadam dwie skrzynki rozdzielnicowe, do rozdzielnicy numer 1 idą 4 przewody a do rozdzielnicy numer 2 idzie 5 przewodów i właśnie w tej chce zainstalować ogranicznik. W skrzynce z licznikiem mam to połączone w taki sposób jak na załączonym zdj. W przyszłości przewód który idzie do rozdzielnicy numer 1 zostanie wymieniony na 5 żył.
Czy mógłby prosić o informację jaki ogranicznik muszę zastosować 4p czy 3p
Odpowiedzi (5)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
4-polowy TNS
Zresztą to jakiś dziwny układ co da Ci ochronnik na powiedzmy połowie instalacji jak w drugą i tak wprowadzisz prąd piorunowy.
Wydaje mi się, że najkorzystniej byłoby zainstalować go w miejscu na rozszyciu z TNC na TNS
Pamiętaj, że ogranicznik zainstalowany jedynie na kablu zasilającym 400/230 nie daje stuprocentowej skuteczności ochrony przepięciowej
-
@artel electric: w rozdzielnicy numer dwa będzie instalowana przepiecowka i tam mam dwa Kable N i pe.
A gdzie da 100% skutycznosci?
-
@Dziupla:
NIe ma czegoś takiego jak 100% skuteczności. Można minimalizować ryzyko, szukając kompromisu pomiędzy kosztami a poziomem bezpieczeństwa. Ale 100% ochrony i pewności nigdy nie ma.
Na bezpieczeństwo instalacji wpływa bardzo wiele czynników, nie tylko ochronnik. DO tego trzeba brać pod uwagę uziom, sposób ułożenia instalacji, stopniowanie zabezpieczeń i wiele wiele innych.
-
-
Na początku należy zaznaczyć, że ochrona przeciwprzepięciowa jeśli ma być skuteczna to, albo jest kompletna, albo jej nie ma. Same ograniczniki przepięć zainstalowane w rozdzielnicy na niewiele się przydadzą jeśli w okolicy Twojego domu np. w promieniu 2 km. uderzy piorun. W takim wypadku w kablach i przewodach wyidukuje się przepięcie, które może uszkodzić czuły sprzęt elektroniczny. Należy wspomnieć, że przepięcie może dojść do domu przez antenę (np. TV, internet mobilny), domofon lub wideodomofon, kamery monitoringu, czujnik alarmu czy zewnętrzny obwód gniazd lub oświetlenia domu. W uproszczeniu każdy kabel czy przewód wychodzący poza teren budynku powinien być zabezpieczony odpowiednio dobranym ogranicznikiem przepięć.
Na tym nie koniec. Wewnątrz budynku należy dobrze rozplanować trasy kabli i przewodów i jeśli ich długość jest powyżej np. 10 m dla przewodów zasilających to ogranicznik przepięć T2 należy w takim obwodzie powtórzyć. Przy czułych urządzeniach należy zastosować ogranicznik przepięć T3.
Montując ograniczniki przepięć należy przestrzegać wytycznych określonych w dokumentacji montażowej producenta.
W Pana przypadku (zasilanie z linii napowietrznej) należy zastosować ogranicznik przepięć T1+T2 lub kombinowany. Zasada doboru jest prosta ;) Ilość przewodów -1, czyli w rozdzielnicy nr 2 ogranicznik 4P a w rozdzielnicy nr 1 3P.Przy okazji na rysunku w rozdzielnicy nr 1 jest błąd w opisie przewodów. Powinno być PEN a nie N.
Jeśli miałbym zasugerować ogranicznik przepięć do rozdzielnicy to proponuję wybrać taki, gdzie typ 1 zbudowany jest na iskierniku a cały ogranicznik posiada styk sygnalizujący o uszkodzeniu.
Do rozdzielnicy nr 1 proponuję:
Typ 1+2 3P 12,5/37,5kA 1,5kV DEHNshield TNC 255 FM 941305
Do rozdzielnicy nr 2 proponuję:
Typ 1+2 4P 12,5kA/50kA 1,5kV DEHNshield TNS 255 FM 941405
Zaproponowałem rozwiązania budżetowe, bo jeśli zależy Panu na uzyskaniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa to możemy pokusić się o rozwiązania typu:
Ogranicznik przepięć B+C Typ 1+2 4P 25/100kA 1,5kV DEHNventil M TNS 255 FM 951405
Ogranicznik przepięć B+C Typ 1+2 4P TN-S/TT Iimp=100kA Up≤1,5kV styk SPA801
Ogranicznik przepięć B+C Typ 1+2 MCF100-3+NPE+FS 5096987
Ogranicznik przepieć B+C Typ 1+2 4P 25kA z sygnalizacją PRD1 16332
Ogranicznik przepięć B+C Typ 1+2 4P 100kA SPN801
Ogranicznik przepięć B+C Typ 1+2 3P 100kA PS3-B+C Typ 1+2 TNC+FS 5089756
Ogranicznik przepięć B+C Typ 1 + Typ 2 4P 25kA 350V układ 3+1 TN-S ze stykami sygnali
Są to ograniczniki przepięć dla obiektów w których spodziewany prąd pioruna wynosi 200 kA, natomiast wcześniejsze propozycje były dla maksymalnego prądu pioruna 100 kA.
Można zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych wybierając ogranicznik bez styków sygnalizacyjnych, ale wówczas musimy często sprawdzać rozdzielnicę czy ogranicznik przepięć nie uległ uszkodzeniu.
Jeśli rozdzielnica jest w zasięgu lokalnej sieci Wi-Fi 2,4 GHz wówczas proponuje pod styk pomocniczy podłączyć:
Blebox switchBox Light - inteligentny wyłącznik 230V
Podłączenia styku pomocniczego dokonujemy zamiast przycisku i w switchBox Light ustawiamy akcję powiadomienie. Wówczas w aplikacji wBox na telefonie otrzymamy powiadomienie jeśli ogranicznik przepięć ulegnie uszkodzeniu.
Przestrzegam przed podłączaniem do styku sygnalizacyjnego dzwonka modułowego, ponieważ tylko nieliczne rozwiązania nadają się do pracy ciągłej i długie dzwonienie może doprowadzić do przegrzania się dzwonka i pożaru.
Czytaj także:
Jaki ogranicznik przepięć powinienem zastosować
Dzień dobry, proszę o poradę, jaki na ogranicznik przepięć powinie
Jaki ogranicznik przepięć zastosować?
Mam poprowadzona sieć w układzie tn-c, napowietrzną do licznika i o
Ogranicznik przepięć
hej,polecicie coś do ponizszego?- Ogranicznik przepięć do RS-485, S
Ochrona przeciwprzepięciowa - INFOGRAFIKA
Przedstawiamy zarys najważniejszych kwestii związanych z prawidłową
Lampy uliczne LED a ochrona przed przepięciami w sieci za
Jakie są przyczyny przepieć w sieci elektrycznej i jak się przed ni
Ograniczniki przepięć - czego Ci o nich nie mówią?
Jak mądrze kupować ograniczniki przepięć? Jak prawidłowo je dobrać,
mówiąc krótko: 4p