Jaki klimatyzator przenośny?

Ponieważ jest cieplutko, zdecydowałem się na klimatyzator. Aktualnie nie wchodzi w grę klimatyzacja stacjonarna, więc chcę kupić klimatyzator przenośny. Co prawda mieszkanie ma ok. 70 m² i wysokość 2,7 m, ale jeżeli uda mi się schłodzić powierzchnię ok. 20-25 m², to też będzie ok.

Jaki byście polecili klimatyzator przenośny? Czy są takie, które nie wymagają wyprowadzenia rury na zewnątrz? Czym się kierować przy wyborze, na co zwracać uwagę? Jaki budżet jest potrzebny, żeby kupić coś porządnego i wydajnego? Czy takie za 1200 - 1800 zł, są godne uwagi?

6

Odpowiedzi

Odpowiedzi (6)

 • Tutaj przychylę się do wcześniejszych wypowiedzi. Obecnie mam mieszkanie z oknami na południe i na zachód. Nie posiadam żadnego klimatyzatora a o profesjonalnej klimatyzacji nawet nie mam co marzyć. Natomiast mam żaluzje w oknach tak zawsze poustawiane że w mieszkaniu jest naprawdę przyjemnie i nawet nie musza być całkowicie zamknięte żaluzje by tak było. Dodatkowo mam pouchylane okna i jest dobra wentylacja. Nie musze zapalać światła i jest jasno. Natomiast przerabiałem różne typy klimatyzatorów przenośnych. Żaden nie był wystarczająco dobry i chwilami zastanawiałem się dla kogo one są produkowane. Dla jakiegoś biura czy instytucji może się sprawdza, ale w domu ? Nawet najcichsze potrafią irytować swoim hałasem a te najefektywniejsze są z wyprowadzeniem powietrza na zewnątrz. W innych trzeba pamiętać o skroplinach. Przyglądając się obecnym cenom na rynku tych wydajniejszych klimatyzatorów przenośnych odnoszę wrażenie, że może lepiej jest  dołożyć trochę kasy i zakupić z instalacja klimatyzację z zewnętrznym wymiennikiem, chłodnicą.

 • Proponuję Ci zacząć inaczej. Zastanów się, czy możesz ograniczyć ilość promieni słonecznych które przez okna wpadają do domu i go nagrzewają? Sugeruję założyć rolety zewnętrzne np. kolor srebrny i automatykę do ich sterowania np. Blebox lub Simon 54 GO @Zamel @KontaktSimon podpowiedzcie inne sterowniki lub przyciski roletowe?

  Dzięki temu mieszkanie będzie się mniej nagrzewać i może klimatyzator nie będzie Ci potrzebny, a jeśli nawet to mniej energii zużyjesz na chłodzenie.

  • @Piotr Bibik:

   Bardzo fajnym pomysłem jest sterownik SRP-01. Urządzenie montowane jest w puszce 60mm bezpośrednio pod łącznikiem. Umożliwia sterowanie lokalne oraz centralne, dzięki czemu można jednym przyciskiem zamknąć wszystkie rolety w całym domu. Rozbudowując instalację o sterownik SRW-01 (posiadający możliwość sterowania poprzez WiFi) uzyskujemy możliwość centralnego sterowania wszystkimi roletami jednocześnie. Jak to zrobić? Wystarczy sterownik umieścić w puszcze pod przyciskiem sterowania centralnego. Ten i wiele innych ciekawych pomysłów oraz inspiracji związanych ze sterowaniem roletami można znaleźć w dedykowanym poradniku dostępnym w formie papierowej w hurtowniach oraz w wersji elektronicznej pod adresem:

   https://zamel.com/user/katalog/katalog_sterowanie_roletami_2021_we.pdf

  • @Piotr Bibik: Ponieważ mieszkam w zabytkowej kamienicy, obawiam się że może być problem z montażem rolet zewnętrznych. W tej chwili mam rolety wewnętrzne nie przepuszczające światła ze srebrną powłoką od zewnątrz. Jeżeli w porę je opuszczę, to rzeczywiście temperatura w mieszkaniu jest niższa, problem w tym że trzeba pilnować aby je opuścić zanim słońce będzie świeciło w okna. Niestety rolety są bez napędu elektrycznego i ciężko taki do rolet wewnętrznych znaleźć.

   • @Tomasz Brzostowski: oklejenie szyb folią przepuszczającą światło, ale zatrzymującą promienie słoneczne u mnie się sprawdzało, pozwoliło zmniejszyć temperaturę o 2-3 stC nie zaciemniając pomieszczenia (nie miałem możliwości zamontowania rolet zewnętrznych, a wewnętrzne niewiele dają)

 • Znam temat dzięki kolegom z pracy. Kilka lat wcześniej nabyli takie przenośne klimatyzatory.

  Czy są zadowoleni?  i tak i nie:-)  po pierwsze klimatyzator jest dość głośny i zajmuje sporo miejsca.   po drugie: trzeba odprowadzić ciepłe powietrze na zewnątrz, więc albo wywiercisz w ścianie otwór o średnicy około 150-200 mm albo zastosujesz specjalny "kołnierz" do okna. 

  Zaletą jest to że można go zabrać ze sobą np do domku letniskowego :-)