3 odpowiedzi

Sprawdź

Jaka ochrona odgromowa anten na dachach obiektów budowlanych?

Moderator Wiesław dodane:

Do tej pory wykonywałem ochronę odgromową masztów antenowych za pomocą drążków izolowanych zapewniających odstep izolacyjnych. Oglądałem kilka filmów o zwodach izolowanych w których nie trzeba stosować odstępu izolacyjnego. Co o tym sądzicie? Wykonuje ktoś? Jast to trudene czy trzeba mieć jakieś specjalne narzędzia?

 • gelotek 0 pkt

  Na filmikuiinstruktażowym Dehna jednak odstępy są zachowane

 • Br3xPL 135 pkt

  Należy zachować, minimalny odstęp izolacyjny elementów przewodzących od elementów zewnętrznej instalacji odgromowej. Każdy przewód wychodzący poza budynek, powinien być zabezpieczony odpowiednio dobranym ogranicznikiem przepięć. Ważne jest właściwe podłączenie do szyny wyrównania potencjałów i właściwe wykonanie uziemienia, które odprowadzi i rozproszy prąd pioruna w ziemi.

 • Piotr Bibik

  Jakich anten?

  Według strefowej koncepcji ochrony odgromowej LPZ, anteny powinny znajdować się w strefie LPZ 0B. Wówczas zewnętrzna instalacja odgromowa zapewnia ochronę przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w instalację antenową.

  W skrócie, należy zachować, minimalny odstęp izolacyjny elementów przewodzących (w tym kabli i przewodów) od elementów zewnętrznej instalacji odgromowej. Każdy przewód wychodzący poza budynek (wchodzący do strefy LPZ 0B), powinien być zabezpieczony odpowiednio dobranym ogranicznikiem przepięć (najlepiej, jeśli ma element iskiernikowy). Ważne jest właściwe podłączenie do szyny wyrównania potencjałów i właściwe wykonanie uziemienia, które odprowadzi i rozproszy prąd pioruna w ziemi.

  LPZ 0B–urządzenia zainstalowane w tej strefie nie są narażone na bezpośrednie działanie prądu pioruna, ale są narażone na nietłumione pole elektromagnetyczne (LEMP).