Przeczytano 1 030 razy

Jaka ochrona odgromowa anten na dachach obiektów budowlanych?

Do tej pory wykonywałem ochronę odgromową masztów antenowych za pomocą drążków izolowanych zapewniających odstep izolacyjnych. Oglądałem kilka filmów o zwodach izolowanych w których nie trzeba stosować odstępu izolacyjnego. Co o tym sądzicie? Wykonuje ktoś? Jast to trudene czy trzeba mieć jakieś specjalne narzędzia?

Odpowiedzi (3)

  • Na filmikuiinstruktażowym Dehna jednak odstępy są zachowane

  • Należy zachować, minimalny odstęp izolacyjny elementów przewodzących od elementów zewnętrznej instalacji odgromowej. Każdy przewód wychodzący poza budynek, powinien być zabezpieczony odpowiednio dobranym ogranicznikiem przepięć. Ważne jest właściwe podłączenie do szyny wyrównania potencjałów i właściwe wykonanie uziemienia, które odprowadzi i rozproszy prąd pioruna w ziemi.

  • Jakich anten?

    Według strefowej koncepcji ochrony odgromowej LPZ, anteny powinny znajdować się w strefie LPZ 0B. Wówczas zewnętrzna instalacja odgromowa zapewnia ochronę przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w instalację antenową.

    W skrócie, należy zachować, minimalny odstęp izolacyjny elementów przewodzących (w tym kabli i przewodów) od elementów zewnętrznej instalacji odgromowej. Każdy przewód wychodzący poza budynek (wchodzący do strefy LPZ 0B), powinien być zabezpieczony odpowiednio dobranym ogranicznikiem przepięć (najlepiej, jeśli ma element iskiernikowy). Ważne jest właściwe podłączenie do szyny wyrównania potencjałów i właściwe wykonanie uziemienia, które odprowadzi i rozproszy prąd pioruna w ziemi.

    LPZ 0B–urządzenia zainstalowane w tej strefie nie są narażone na bezpośrednie działanie prądu pioruna, ale są narażone na nietłumione pole elektromagnetyczne (LEMP).