5 odpowiedzi

Sprawdź

Jak zabezpieczyć ochronnik przepięć?

Mimo87 56 pkt dodane:

Czy dobezpieczacie ochronniki przepięć? Jak dobieracie zabezpieczenie?

 • ajotnet 119 pkt

  Do 63A mało kto to dobezpiecza.

 • Mimo87 56 pkt

  Czuł zwykle skin nie spełnia zadania z uwagi na brak odporności na takie prądy zwarciowe.

 • Piotr Bibik

  Ponieważ @Gwozdziu944 wywołał mnie do tablicy, wypada podąć rękawicę ;)

  Odpowiedź może zaskoczy wiele osób, bo jest prosta i należy postępować zgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumentacji technicznej jaka zamieszcza producent.

  Pytanie po co stosuje się dobezpieczenie?

  W skrócie i uproszczeniu, mogą zdarzyć się sytuacje, w których (z różnych przyczyn) ogranicznik przepięć nie będzie w stanie wyłączyć przepływającego przez niego prądu. W takim wypadku, zadanie wyłączenia tego udarowego prądu spada na zabezpieczenie przetężeniowe, które znajduje się przed ogranicznikiem przepięć, patrząc od strony zasilania - pomocna może okazać się załączona grafika ;) 

  I tu należy do każdej instalacji podejść indywidualnie.

  Sprawdzić jakie są zalecenia producenta ogranicznika przepięć, i sprawdzić jaką wartość ma zabezpieczenie przetężeniowe, które poprzedza montowany ogranicznik przepięć.

  UWAGA!

  Należy zachować szczególną ostrożność podczas wymiany ogranicznika przepięć na inny i zawsze sprawdzać wartości zainstalowanych zabezpieczeń z wartościami jakie podaje producent ogranicznika przepięć.

  Pozostaje zadać pytanie: czym dobezpieczać ograniczniki przepięć?

  W tym miejscu przytoczę fragment artykułu:

  Dobezpieczenia ograniczników przepięć za pomocą wyłączników nadmiarowo-prądowych jest błędem. Urządzenia te nie są budowane do przewodzenia prądów udarowych 10/350 μs, jak i 8/20 μs. W kartach katalogowych znajdziemy tylko wytrzymałość zwarciową, a nie udarową!

  Brak jest natomiast wyników badań wytrzymałości na prądy udarowe wyłączników nadmiarowo-prądowych. Bardzo często mylnie interpretuje się wytrzymałości na prąd zwarciowy 50 Hz z wytrzymałością udarową wyłącznika nadmiarowo-prądowego, co może skutkować znaczącym zwiększeniem ryzyka porażenia prądem elektrycznym oraz pożaru.

  Stosowanie niewłaściwego sposobu dobezpieczenia ograniczników przepięć znacząco zwiększa ryzyko pożaru, eksplozji rozdzielnicy, w której zostały one zainstalowane. Wyłączniki nadmiarowo-prądowe lub też wkładki cylindryczne jako dobezpieczenie ograniczników przepięć nie powinny być stosowane. Powszechne mylenie wytrzymałości zabezpieczeń nadprądowych na prąd zwarciowy z wytrzymałością udarową na prąd piorunowy jest błędem projektowym i może być przyczyną m.in. pożaru.

  Źródło: Prawidłowe i nieprawidłowe dobezpieczenie ograniczników przepięć niskiego napięcia.
  Autor: dr inż. Jarosław Wiater

 • Gwozdziu944 204 pkt

  Ja nie dobezpieczam ale z chęcią poczytam co @Piotr Bibik napisze na ten temat :D