Odpowiedzi (26)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Cześć! A o jakich czujnikach ruchu mówimy?
Bardzo ogólnie podpowiem na co zwrócić uwagę w przypadku dwóch technologii wykonania czujników:
Czujniki ruchu PIR
Wykrywają ruch poprzez obserwację zmian temperatury w monitorowanym obszarze. Dlatego czujników takich nie można montować:
- w pobliżu źródeł ciepła takich jak kaloryfer, kominek, nagrzewnica powietrzna
- na przeciwko luster (odbijają one promieniowanie podczerwieni wprowadzając zaburzenia)Czujniki mikrofalowe
Ich zasada działania podobna jest do pracy radaru. Generują one falę radiową o określonej częstotliowści. Fala odbijając się od wszystkich przeszkód powraca do czujnika. Mierzy on czas ruchu fali i generuje kolejną. Ta wracając w pomieszczeniu w którym żaden z obietów nie przemieścił się powinna powrócić po tym samym czasie. Jeżeli czasy powrotu pierwszej i drugiej fali są od siebie różne czujnik uznaje to za wykryte przemieszczenie obiektu, czyli ruch. Rozmieszczając takie czujniki należy unikać:
- montażu czujników w bliskiej odległości (wówczas fala radiowa pierwszego czujnika nachodzi na falę drugiego i powoduje błędne pomiary)
- ze względu na swoja konstrukcję urządzenia wykrywają ruch poprzez różne materiały, a zatem nie należy czujników montować w pobliżu rur spustowych (problem z wykrywaniem ruchu wody), wind, a także roślinności poruszanej przepływem powietrza.Czujniki ruchu dualne
Są to czujniki łączące w sobie obie metody pomiarowe. Detekcja ruchu jest potwierdzana zatem poprzez dwa źródła sygnału. Są one zdecydowanie dokładniejsze niż czujniki PIR lub mikrofalowe pracujące indywidualnie.-
@EL-ROJ: i do pełnej oferty należy dodać detekcja ruchu na zasadzie analizy obrazu z kamer ;)
-
@EL-ROJ @Piotr Bibik Jakie czujniki byście zaproponowali do rozmieszczenia w domu? Do kuchni, salonu i korytarza w kształcie L'ki?
-
@Br3xPL: przeczytaj artykuł. Inaczej zadasz pytanie ;)
-
@Br3xPL: Do sterowania oświetleniem czy do systemu alarmowego?
Jeżeli do sterowania oświetleniem w salonie - odradzam zastosowanie czujnika (tam się przecież przebywa dłuższy czas, zastosowanie czujnika obecności także nie rozwiązuje problemu... )
Do kuchni: ja posiadam zamontowany czujnik w meblach typu MCR-08 :
https://www.tim.pl/czujnik-ruchu-800w-pir-120360-stopni-miniaturowy-z-sonda-o-ip65-na-przewodzie-mcr
Steruje on paskiem LED podświetlającym szafeczki :) Sprawdza się doskonale jako podświetlenie automatyczne rozpraszające mrok w pomieszczeniu. Uruchomienie oświetlenia do pracy pozostawiłem jednak odbiornikowi SUPLA ROW-02 oraz trzem przyciskom (przy każdym z wejść oraz przy blacie).
Do sterowania oświetleniem na korytarzu polecam zastosowanie pary czujników MCR-07 (jeżeli posiadasz sufit podwieszany). Jeżeli nie posiadasz sufitu podwieszanego polecam Ci zastosowanie czujnika mikrofalowego MCR-02 (montaż natynkowy). Urządzenie posiada 10m zasięg detekcji, może zatem obejmować większość korytarza. Trzeba jednak pamiętać, że mikrofala przenika przez ściany i trzeba tak wybrać miejsce instalacji MCR-02 by obszar detekcji nie obejmował pozostałych pomieszczeń.
https://www.tim.pl/czujnik-ruchu-1200w-360st-220-240v-mikrofalowy-ip20-mcr-02-ext10000050
-
@Piotr Bibik: Zgadza się :) Można wykorzystać kamery z funkcją detekcji ruchu i wyjścia alarmowe w rejestratorze. Po wykryciu ruchu we wskazanym obszarze (lub przy obecnym poziomie zaawansowania kamer IP możliwe jest ustawienie np. detekcji obrazu i wykrywanie twarzy lub konkretnego numeru rejestracyjnego samochodu) rejestrator uruchomi przekaźnik wyjść alarmowych i np. załączy oświetlenie lub wyzwoli pracę szlabanu / bramy wjazdowej. Można także wykorzystać kamerę niektórych modeli wideodomofonów :)
-
@EL-ROJ: z ciekawostek - taka nowość od Intel:
https://www.intelrealsense.com/facial-authentication/
odporna na prezentację zdjęć i modeli 3D - pierw sprawdza czy model jest przestrzenny i ukrwiony - potem czy jest w bazie - jeśli tak - przyznaje dostęp.
myślę, że kilka lat i zobaczymy to masowo np. w domofonach :D -
@GN: Technologia rozpoznawania twarzy jest już bardzo powszechna. Wykorzystywana jest np. w systemie kontroli dostępu ZAMEL SRT-01. Urządzenie rozpoznaje twarz, mierzy temperaturę oraz sprawdza czy masz założoną maseczkę :) Dodatkowo "przemawia" do Ciebie głosem Michała :D
-
-
Zbyt mało danych - czy są zwierzęta i jakie, czy są przeciągi, czy są elementy ruchome - temat rzeka - czujniki dobiera się do danego budynku - nie ma uniwersalnego zestawu.
Dodam, że powstają aplikacje nadzorujące oparte o takie perełki jak:
Sektorowe czuniki PIR np:
Panasonic IR GridEye - taka czujka PIR 8x8 pixeli
https://industrial.panasonic.com/ww/products/sensors/built-in-sensors/grid-eye
Radary dopplera np:
https://www.njr.com/micro/sensor/
Czy nawet Machine Vision - potrafi np. śledzić trasę danej osoby w centrum handlowym, określić jej płeć, wiek, nastrój (tak nastrój - po mimice)
np.
Intel RealSense:
https://www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/realsense-overview.html
OpenVino:
https://software.intel.com/content/www/us/en/develop/tools/openvino-toolkit.html-
@GN: Do pomieszczeń w których przebywamy dłużej (toaleta? :-) ) warto także rozważyć zastosowanie czujnika obecności. Urządzenie każdorazowo po wykryciu ruchu retryguje (wznawia od zera) odliczany czas. Dodatkowo dostępne są takie czujniki w wykonaniu radiowym (bezprzewodowym). Przykładem może być tu RCR-01 firmy ZAMEL współpracujący z odbiornikiem np. jednokanałowym typu ROP-01.
-
-
Czujniki mikrofalowe działają i mogą być schowane byle gdzie, działają przez ściany, panele, regipsy itp. Z drzwiami metalowymi może być tylko problem.
-
@ajotnet: nawet z drzwiami pomalowanymi farbą aluminiową - już taki obiekt wykazuje bardzo silne tłumienie mikrofali. Warto reż wiedzieć, że czujnik taki przez kilka pierwszych minut po podaniu zasilania „uczy się” otoczenia: wysyła fale radiowe i notuje wartość czasów powrotu. Na tej podstawie wnioskuje o odległościach. Dlatego też nie powinno się odcinać zasilania od czujników - powinny pracować stale.
-
@EL-ROJ:A no widzisz ja nie preferuję odłączania zasilania tylko czujnik ma mieć zawsze 24h po to jest... Nie wiem jak z foliami aluminiowymi jeszcze w ścianach czy sufitach ale leżący gdzieś na suficie czy pod puszka to działają.
Dzięki kolego, pozdrowionka.
-
@ajotnet: nie polecam stosowania czujników mikrofalowych w pomieszczeniach w których np. podłoga i ściany są wyłożone kamieniem granit, marmur itp.
Również pomieszczenia gdzie w polu działania czujnika są duże lustra mogą stwarzać spore problemy.
Pomieszczenia w których są duże rośliny chodzi o kołyszące się liście też mogą stwarzać kłopot.
-
@Piotr Bibik: Największy kłopot to jest wtedy jak ludzie podchodzą do drzwi co mają "judasza" i potem stwierdzają... Cały czas się świeci na klatce światło ! Od kiedy wymienili na nowe lampy ! Co to ma znaczyć i kto za to płaci !?
-
@ajotnet: o tym nie pomyślałem :)
-
@Piotr Bibik: dokładnie - na klatce schodowej mam lampy z czujnikiem mikrofalowym - gdy za zamkniętymi, drewnianymi drzwiami na klatkę przesunie się lustro na drzwiach w szafie wnękowej - na klatce zapala się światło :D
-
@GN: czyli czujnik działa poprawnie :)
-
@GN: A w lodówce też macie światło ? Kto je tam zapala i gasi, a czujnika mikrofalowego nie ma !
No i nie ma lustra...
-
@ajotnet: samosie? ;)
-
@ajotnet: No dokładnie! :) Ma zawsze pracować - tak jak robisz i tak jak robię ja :)
Z praktyki instalacji na spółdzielniach: warto wiedzieć, że czasem niestety ludziska przeginają i przeciążają przekaźnik zabudowany w czujniku. Wówczas można zastosować przekaźnik elektromagnetyczny dopuszkowy typu PEP-01/230V - mały, kompaktowy i pozwalający na przejęcie "na siebie" części prądu :)
-
@Piotr Bibik: z lustrami to przyczyną jest powierzchnia posrebrzana za lustrem - powoduje losowe odbicia fali radiowej... Też miałem okazję się niestety o tym przekonać....
-
@ajotnet: co do podchodzenia ludzi do judasza - święta racja! Jeszcze oczywiście problem z rurami spustowymi oraz windami, a także futrzakami zamieszkującymi blokowiska . Życie elektryka nie jest łatwe :)
-
@EL-ROJ:Znasz ten klimat a elektryk w ostatniej klatce był "BYŁ" u sąsiada mojego, a u mnie od wczoraj światło mruga i komputer się zepsuł...
-
@ajotnet: Ja to lubię ten tekst: TYLE PINIĘDZY!!!! :D :D i tam mina jakby ktoś właśnie umarł :D :D :D Na szczęście coraz rzadziej się to spotyka - chyba do ludzi powoli (baaaaaaaaardzo powoli) trafia, że to o ich własne bezpieczeństwo chodzi. To dobre jest bardzo :) Pozdrawiam!
-
Czytaj także:
Czujnik ruchu
Chce zakupić czujnik ruchu - obecności do korytarza. Szukam czujki
Czujnik ruchu
Szukam czujniku ruchu do inteligentego domu. polecicie coś sprawdzo
Czujnik ruchu
Cześć, Jak ustawić czujnik ruchu PIR? Jakie problemy mogą wystąpić
Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybra
Czym są kontaktrony? Co to przewody typu KNX/EIB? Na takie pytania
Czujniki kolejności faz i czujniki asymetrii napięcia w o
Trójfazowe silniki prądu przemiennego funkcjonujące we współczesnym
Oświetlenie schodowe i korytarza z czujnikiem ruchu - jak
Oświetlenie schodowe i korytarzowe to nie tylko designerska ozdoba,
Proponuję zacząć od zapoznania się z poniższym artykułem. Jeśli po lekturze będą jakieś pytania, chętnie pomogę :)
https://www.tim.pl/strefa-porad/Jaki-czujnik-ruchu-wybrac-i-jakich-bledow-unikac-Poradnik-dla-kazdeg