20 odpowiedzi

Sprawdź

Jak radzicie sobie z montażem dopuszkowych urządzeń sterujących?

Jacek Niżyński dodane:

Jak radzicie sobie z montażem dopuszkowych urządzeń sterujących? Upchanie w puszce o głębokości 60mm zarówno przewodów, urządzenia jak i włącznika czy gniazda wydaje się wykonalne tylko na "papierze" Oczywiście bierzemy pod uwagę scenariusz że nie mamy możliwości wiercenia nowych puszek. Czyje urządzenia są najbardziej wdzięczne ? To że trzeba to upchać jest oczywiste. Może Macie  jakieś błyskotliwe sposoby?

 • Zdarzyło mi się kiedyś wyciąć tylną ściankę puszki i podkuć ręcznie aby zrobić więcej miejsca. Zazwyczaj jeśli nie ma zamontowanej puszki kieszeniowej lub pogłębianej (zdecydowanie lepsza kieszeniowa) to jakoś udaje mi się zamontować tą pastylkę. Tylko że przewody ucinane na krótko, wszystko musi być miarowe żeby się zmieściło. Wiadomo, że jak do puszki dochodzi 5 przewodów to można zapomnieć o montowaniu pastylki, ale przy mniejszej ilości jest to możliwe. Istotne, aby przewody w puszce były typu drut, bo wtedy zastosowane złączki wago mają mniejszy rozmiar. Od modułu do łącznika to już można sobie linkę puścić wedle uznania. Głównie pracowałem na różnych modułach Zamela, czy to exta free, exta life lub supla. I tu niestety jest problem. Ich pastylki mają taki rozmiar, że idealnie wpasowują się w puszkę. Widziałem że produkty Blebox są trochę mniejsze, a przynajmniej takie się wydają. Coś kojarzę, że supla zmniejszyła chyba rozmiar modułu roletowego ale nie jestem pewien. Ale ogólny wniosek dla potomnych, z modułami Zamela nie jest łatwo się pomieścić. 

 • Pytasz @Jacek Niżyński czyje urządzenia są najbardziej wdzięczne. Osobiście moją sympatię w tym zakresie zdobył Blebox. I tu znów zdjęcie powie więcej niż słowa. 

 • Kiedyś miałem okazję i zgodę instalatora na zrobienie zdjęcia jak radzi sobie z montażem elementów w puszkach. Zdjęcie mówi więcej nią wiele słów. Życzę powodzenia temu, który będzie musiał kiedyś ten sterownik z puszki wyciągnąć. Wykucie puszki będzie chyba łatwiejszym i szybszym rozwiązaniem.

  Kolejna sprawa to kwestia osprzętu. Można zamontować Simon 15 który jest "płytki: i wąski (przewody można upchać po bokach łącznika. Dla porównania wrzucam zdjęcia innego łącznika który ma mechanizm dużo większy.

  Kolejny temat to sposób wyprowadzenia przewodów z łącznika. Czy jest z boku, skośnie czy prosto do tyłu.

 • Na etapie montażu w nowobudowanych obiektach czy to mieszkania czy domy w miarę możliwości daję kieszeniowe puszki z rodzimego SIMETU :

  Puszka podtynkowa podwójna 60mm głęboka niebieska SE2x60G 34159203 – SIMET | TIM SA

  Lub ewentualnie bardzo głębokie puszki łączone typu "nerka" :

  Puszka Elektryczna Podtynkowa Poczwórna Głęboka 10519351863 - Allegro.pl

  Tutaj mamy do dyspozycji 2x 3x 4x 5x i doskonale się nadają na elektroniczne dodatki pod włącznikami. Jeżeli ładnie sobie poskracamy przewody do potrzeb mamy miejsce na ułożenie i dopasowania.

  Mamy jeszcze głębokie puszki pojedyncze składane :

  Puszka głęboka 60mm p/t 81mm Ze śrubami niebieski S 60Gw 34009203 /35szt./ – SIMET | TIM SA

  jest tego osprzętu trochę. Mamy teraz dostęp i możliwości.

  Jak przemyślimy temat wcześniej, rozrysujemy sobie, ustalimy potrzeby co gdzie ma być to nie ma problemu w przyszłości co możemy zrobić.

  W starych już istniejących instalacjach musimy się nagimnastykować.

  Niektóre instalacje nie są przygotowane nawet na to przewodowo.

  Ale po to mamy mózg 🧠 aby sobie poradzić.

  Bezpieczeństwo najważniejsze ! Przy montażu możemy coś pozgniatać nieopacznie i misterny plan się zawali !