Cześć! Problem pewnie coraz częstszy: moja Koleżanka zakupiła mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej. Wystąpiła do TAURONA z prośbą o warunki techniczne instalacji dla większej mocy przyłączeniowej niż obecnie. Otrzymała warunki i chce przystąpić do prac, jednak w warunkach zapisane jest że ma się przyłączyć do istniejącej instalacji WLZ. Niestety istniejący WLZ na to nie pozwala. Jest więc w patowej sytuacji: odcięła całkowicie instalację gazową, a istniejąca instalacja elektryczna nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania jakie posiada... Co może w takiej sytuacji zrobić?
Odpowiedzi (11)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@artel electric: czym jest TWP ?
-
@Szymon028 Techniczne Warunki Przyłączenia wydawane przez Operatora (ZE)
-
@artel electric:Aaaa bo coś znajomy ten skrót się wydawał ale nie mogłem skojarzyć, dzięki.
-
-
-
Skąd koleżanka wie, że moc przekracza maksymalną dopuszczalną przez wlz? Zabezpieczenie przedlicznikowe zadziałało?
-
@michal345: Które zabezpieczenie przedlicznikowe ? Jeżeli już to zabezpieczenie główne, a z tego co zrozumiałem koleżanka jeszcze nie zdążyła się zasilić.
Choć dostawca w TWP zwykle pisze: "Przystosować instalację elektryczną do poboru mocy z wnioskowaną wielkością" oraz "wykonać linię zasilająca dostosowaną do zwiększonego poboru mocy od wlz budynku, w kierunku instalacji odbiorcy" to raczej nie wnika w przekrój i obciążalność kabla, gdyż jest to instalacja już po stronie odbiorcy i administratora. Tak więc obowiązek ten leży już po stronie administratora budynku i zapewne ma jakieś rozeznanie co do możliwości funkcjonowania istniejącej infrastruktury zwłaszcza posiadając wiedzę (przynajmniej powinien) o konieczności wymiany zabezpieczenia głównego.
Suma mocy przyłączeniowej wszystkich odbiorców nie może przekroczyć obciążalności istniejącego WLZ
-
@michal345: Już spieszę z wyjaśnieniem: koleżanka posiada spore zapotrzebowanie (chce mieć ogrzewanie elektryczne + klimatyzację + podgrzewacz przepływowy wody + piekarnik + płytę indukcyjną). W rezultacie łączne zapotrzebowanie oszacowała na 18kW. Tymczasem WLZ został zaprojektowany na 5kW / mieszkanie. Zatem przekroczymy założenia 3-4 krotnie. Założę się, że pozostali mieszkańcy także mają w wielu przypadkach nieco większe zapotrzebowanie niż 5kW... Więc dobrze byłoby wymienić WLZ, tylko jak do tego zmotywować administrację?
-
@EL-ROJ: Jak już wspominałem raczej nie zmotywujesz chyba, że lokatorzy zgodzą się solidarnie pokryć koszty w co szczerze wątpię, ale spróbuj przeanalizować to o czym pisałem czyli ułożenie indywidualnej WLZ do RG.
-
-
-
Cześć!
Sytuacja Twojej Koleżanki wydaje się być dość skomplikowana. Oto kilka kroków, które może podjąć, aby rozwiązać ten problem:
Skonsultowanie się z dostawcą energii: Koleżanka powinna nawiązać kontakt z dostawcą energii, w tym przypadku TAURON-em, aby omówić sytuację. Mogą oni pomóc w zrozumieniu, dlaczego obecna instalacja nie spełnia wymagań lub dlaczego warunki techniczne instalacji są takie, jakie są.
Skontaktowanie się z dostawcą gazu: Jeśli obecna instalacja gazowa jest niewystarczająca, może być konieczne przeprowadzenie prac modernizacyjnych w zakresie instalacji gazowej. Koleżanka powinna skontaktować się z lokalnym dostawcą gazu, aby dowiedzieć się, jakie kroki są potrzebne, aby spełnić wymagania dotyczące instalacji gazowej.
Skonsultowanie się z zarządcą nieruchomości: Zarządca nieruchomości lub wspólnota mieszkaniowa również może mieć pewne obowiązki i regulacje dotyczące instalacji. Koleżanka powinna się z nimi skontaktować, aby dowiedzieć się, czy istnieją jakieś dodatkowe wymagania lub ograniczenia dotyczące instalacji energii.
Współpraca z profesjonalnymi instalatorami: Prace modernizacyjne i dostosowanie instalacji do nowych potrzeb muszą być przeprowadzone przez profesjonalistów, którzy są odpowiednio przeszkoleni i posiadają odpowiednie uprawnienia. Koleżanka powinna zatrudnić certyfikowanych instalatorów, którzy przeprowadzą prace zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Aktualizacja dokumentacji: Wszelkie zmiany w instalacjach powinny być odpowiednio udokumentowane i zgłoszone do odpowiednich organów, w tym do dostawcy energii i zarządcy nieruchomości.
Warto również zaznaczyć, że proces ten może wymagać czasu, uzyskania zezwoleń i zgód od różnych instytucji i może być obarczony pewnymi kosztami. Ważne jest, aby działać zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami oraz konsultować się z odpowiednimi specjalistami, aby upewnić się, że prace modernizacyjne zostaną przeprowadzone prawidłowo i zgodnie z prawem.
-
@EL-ROJ Czesc,
albo WLZ wymienia spoldzielnia albo własny koszt znajomej. Moze da rade pocognac osobny WLZ szachtem jak sugeruje @artel electric
Dla wspólnoty predzej czy później będzie musiało dojść do modernizacji ze wzgledu na fit for 55, wiec modernizacja wczesniej może oznaczać długoterminowo lepsze wyniki na zużyciu energii itp itd
-
Pewnie moja wypowiedź będzie nie do końca satysfakcjonująca, ale poparta własnymi doświadczeniami oraz moich klientów.
Sytuacja o której piszesz jest niestety dość częsta i nieodosobniona. Często zadaje sobie pytanie, dlaczego przed kupnem mieszkania nikt nie zadał sobie odpowiednich pytań dotyczących swojego życia i potrzeb w danym miejscu. Wielkie oczy się robi dopiero w momencie wprowadzania się i wtedy okazuje się że nie można mieć własnej anteny satelitarnej a w kablówce nie ma interesujących nas programów zarówno polskojęzycznych jak i obcojęzycznych, że nie ma możliwości podłączenia się do szybkiego, szerokopasmowego internetu , że nie ma możliwości zainstalowania tego czy tamtego a o zmianie przyłącza elektrycznego już nawet nie wspomnę.
Doradzanie w takich przypadkach niestety jest słabe, bo każdy przypadek jest inny. Jeżeli koś ma sporo cierpliwości, czasu i pieniędzy mierzy się z takimi przeciwnościami, ale w niektórych przypadkach niestety sprowadza się do bicia głowa w mur.
Nie ma niestety takich rozwiązań prawnych, które dały by możliwość spokojnie i bez bólu głowy przeprowadzić potrzebne dla nas zmiany. Czasami po prostu łatwiej jest sprzedać mieszkanie w którym napotyka się problemy i kupić gdzieś gdzie jest przyjaźniej. Najgorsze co jest we wspólnotach to to, że trzeba wszystko wykonać za zgodą członków. Nawet gdyby się chciało wziąć na siebie koszty przeprowadzenia remontu czy instalacji, to zawsze jest niebezpieczeństwo, iż znajdzie się ktoś z mieszkańców, który zgłosi weto.
Sytuacja jest niestety nie fajna i zawsze powstaje pytanie czy chce się w to wszystko wchodzić. Często zgadzamy się na to co jest zastane.
Czytaj także:
WLZ do blaszaka
Witam, mam warunki przyłącza docelowego 20kW do domu. Natomiast dom
Wlz
Mam pytanie wymieniam wlz do mieszkania , Ktore bedzie podzi
WLZ
Witam, jaki jest dopuszczalny spadek napięcia od słupa do licznika?
Dzwonek do domu – jaki wybrać i jak go podłączyć?
Jaki zasięg mają bezprzewodowe dzwonki do drzwi? Przycisk dzwonkowy
Monitoring wizyjny a prawo do prywatności. Co mówią przep
Kamery a prawo do prywatności. Dowiedz się jakie przepisy prawne do
Nowe kłopoty z fotowoltaiką. Zarządcy budynków nie godzą
Fotowoltaika balkonowa może być świetnym sposobem na darmowy prąd,
Znając podejście wspólnot, administracji czy też nawet sąsiadów, obawiam się, że niestety koszty wymiany linii będzie musiała pokryć z własnej kieszeni ;( Jedynym argumentem może być chyba tylko negatywny wynik pomiarów. Może jeszcze warto zastanowić się nad ułożeniem indywidualnej WLZ do rozdzielnicy głównej, idealnie byłoby skorzystać z szachtu kablowego, jeśli takowy jest dostępny, choć nie wiem czy nie wiązałoby się to ze zmianą TWP.