42 odpowiedzi

Sprawdź

Jak poprawnie zabezpieczyć elektrycznie silnik trójfazowy 1.1kW

keczub 1 pkt dodane:

Cześć,
Posiadam silnik z hydroforem marki Grudziądz o parametrach widocznych na zdjęciu z hydroforem zasilany z instalacji trójfazowej i zabezpieczony jedynie termikiem, który pozostał jeszcze, po poprzednim hydroforze, którego minimalna nastawa prądu jest zbyt duża. I już raz miał awarię gdy uruchomił się bez jednej fazy.

Chciałbym poprawić tą instalację aby była po bożemu. W głównej rozdzielnicy jest różnicówka + nadprądowe. Stąd moje pytanie czy wystarczą takie trzy elementy czy powinienem coś dołożyć aby zabezpieczyć się przed jakimiś zjawiskami, które mogą wystąpić.
1) https://allegro.pl/oferta/wylacznik-silnikowy-3p-1-5kw-2-5-4a-pkzm0-4-ea-10061333604
2) https://allegro.pl/oferta/f-f-czujnik-kolejnosci-i-zaniku-faz-10a-ckf-br-10608536397?fromVariant=106
3) https://allegro.pl/oferta/stycznik-lc1d09p7-4kw-9a-cewka-230vac-schneider-8961902184?offerId=8961902

Zasilanie idzie z głównej rozdzielnicy gdzie jest różnicówka + nadprądowe. Pytanie czy trzeba do tej instalacji dołożyć jakiś nadprądowy o mniejszym prądzie. Albo jakiś inny element zabezpieczający?

Z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc ;)

 • Jeżeli masz zabezpieczenie termiczne ustawione na 1,1x prądu znamionowego i zabezpieczenie c3

  https://www.tim.pl/wylacznik-nadpradowy-3p-c-3a-15ka-ac-faz-c33-278863

  To jest po bożemu. 

 • Silnik ma czujniki PTC 150. Podłączasz to pod przekaźnik LT3SA00M dostępny w TIM i styk prowadzisz do stycznika LC1D09P7. Drugi możesz wykorzystać do sygnalizacji. Wykorzystanie czujników temperatury PTC to najlepsza ochrona przed przegrzaniem silnika. Wyłącznik silnikowy nie wychwyci tak szybko przegrzania. Przerabiane w firmie do większych silników.Zawsze stosuję podstawową zasadę, jak silnik ma PTC, to podpinam PTC. Jak bimetal, to tak samo w układ sterowania i zabezpieczone.

 • Oprócz zwarcia, przeciążenia i zmiany kierunku wirowania warto zastanowić się jeszcze nad suchobiegiem. Praca pompy na sucho może spowodować uszkodzenie uszczelnień. Wykrywać suchobieg można na kilka sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie odpowiednie przekaźnika który na podstawie pomiaru prądu jest w stanie ocenić czy silnik działa czy nie. 

  Przykład takiego przekaźnika to 3RR21 lub 3RR22:
  https://support.industry.siemens.com/cs/ww/en/pv/3RR2242-1FW30/td?dl=en

  Akurat 3RR22 sprawdza również kolejność faz - więc odpada stosowanie przekaźnika kontrolującego kierunek wirowania.

  Ps. myślę, że uda mi się wygospodarować jeden taki 3RR22 i udostępnić do wykorzystania w tej aplikacji. Możliwe, że nawet z całą resztą :)

 • Jest też szansa że i GRUDZIĄDZ wszedł jak inni inwestorzy na oszczędności i CCC bo szybciej sprzeda produkt jak zjedzie z ceny. Duże koncerny coraz częściej idą w CHINY aby dopasować się do rynku kwotowo. 

  Jak będziesz jeszcze dokładał  (oczywiście możesz to Twoje jest) do tego hydroforu to koszt przewyższy nowy jak się tak pozabezpieczasz na wszelakie możliwości. 

 • Dobrane przez Ciebie zabezpieczenia są odpowiednie. Można się jeszcze pokusić o dołożenie przekaźnika rezystancyjnego skoro w silniku jest PTC. Wszystko jest kwestią ile chcesz wydać na zabezpieczenia silnika. Równie dobrze można włożyć softstart lub przemiennik częstotliwości ale to kwestia potrzeb.

  https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=przeka%C5%BAnik%20rezystancyjny&p=1&category=ALL&a

 • Wyłącznik silnikowy Eaton PKZM0 zakres od 2.5 do 4.0 A. Zabezpieczy silnik przed zwarciem, przeciążeniem oraz brakiem fazy. Na obudowie wyłącznika ustawiasz prąd znamionowy silnika.

  Zapraszam do obejrzenia filmów o wyłącznikach silnikowych PKZM0 oraz systemie Motor Starter Feeder System od Eatona.

  Link do playlisty :

  https://youtube.com/playlist?list=PLkNY98qvRj-qV5Ln1RyPGMnKc4pKeHMc2

 • boss 182 pkt

  Teoretycznie nie potrzebujesz nic więcej. Jak zabraknie jednej fazy, to termik po jakimś czasie powinien wyłączyć silnik. Ale to wyłączenie nie koniecznie będzie szybkie i silnik może się zagrzać. 
  Dodając czujnik zaniku fazy i stycznik zabezpieczysz się przed tym zjawiskiem. Tylko pytanie.... jaka jest na to szansa ? I czy cel (koszty) są warte tego. 
  Ja jestem zwolennikiem pełnego zabezpieczenia i instalacji czujników zaniku fazy, ale w praktyce, zwłaszcza w domkach czy gospodarstwach to nie częsty widok.

   

  A swoja drogą.... to zdjęcie nie jest silnika z Grudziądza tylko z Chin, wiec coś tu ściemniasz.... ;)