4 odpowiedzi

Sprawdź

Jak podłączyć przekaźnik bistabilny 12v?

Hunter 1 pkt dodane:

Jakimi przewodami podłączyć 12V przekaźnik bistabilny?

 • 0,5 wystarczy, ale zawsze lepiej dać 1mm. Zapas nie zaszkodzi i to nie są duże koszty

 • Cześć! Wyjaśnijmy na początek o co chodzi: 

  - Czy chodzi o przekaźnik bistabilny montowany w rozdzielnicy czy też aparat dopuszkowy?

  - W jakiej odległości od przekaźnika znajduje się zasilacz 12V? 

  - Czy przekaźnik zasilany jest napięciem stałym czy zmiennym?

  - Czy przekaźnik posiada konstrukcję elektroniczną czy elektromechaniczną?

  Pytania te mają znaczenie ponieważ: 

  1) jeżeli mowa o przewodach zasilających przekaźnik, to aparat zamontowany w rozdzielnicy w której także znajduje się zasilacz / transformator 12V DC/AC nie będzie potrzebował do zasilenia grubych przewodów. Zarówno przekaźniki bistabilne elektromechaniczne jak i te elektroniczne pobierają znikowe ilości energii, a na niewielkim odcinku nie spotkamy spadków napięcia.

  2) Jeżeli jednak zasilacz znajduje się w innym miejscu niż przekaźnik, to trzeba także wziąć pod uwagę spadki napięcia na oprzewodowaniu. Stąd np. aparat znajdujący się 150m od zasilacza, w puszce, powinien być zasilony grubszym przewodem celem eliminacji spadków napięcia. Zasilanie napięciem AC również skutecznie uchroni nas od spadków napięcia na podanym dystansie. 

  3) Z drugiej strony: jeżeli mowa o aparacie w rozdzielnicy to przecież swobodnie możemy umieścić w niej grubszy przewód, prawda? 

  Druga kwestia: przewody wyzwalające przecę przekaźnika. Tutaj także spotykamy minimalne wartości prądów (dla przekaźników elektronicznych to prądy na poziomie uA - mA, dla przekaźników elektromechanicznych nieco więcej mA). Nie ma zatem potrzeby prowadzenia grubych przewodów. Wspomniany wcześniej przez @galicjusz 0,5mm2 jest jak najbardziej ok. 

  Trzecia kwestia: podłączenie odbiornika 12V do przekaźnika bistabilnego. Tutaj dotykamy zupełnie innego tematu i jeżeli kolega @Hunter miał na myśli podłączenie do przekaźnika takiego obciążenia to wszystko zależy od mocy jaką uwzględniamy w obciążeniu. Wraz z jej wzrostem trzeba pamiętać o wzrastającym prądzie i tutaj przekrój przewodów powinien być odpowiednio przeliczony. 

 • przekaźnika pobiera prąd o natężeniu około 100mA. Przewody 0,5mm² w zupełności wystarczą, o ile pod względem wytrzymałości mechanicznej wymagania nie są inne. Mogłyby być jeszcze cieńsze, ale takie będzie ciężko zacisnąć w klasycznym konektorze 6,3mm.

 • Jeśli chodzi o przekrój, to wystarczy 0,5mm².