10 odpowiedzi

Sprawdź

Jak podłaczyc kilka przewodów do jednego wyłacznika typu S

JKPSZ 0 pkt dodane:

Witam. W otrzymanym projekcie urządzenia zastosowano podłączenie przewodu 16mm (z końcówka tulejkową) do głównego zacisku wyłacznika S, a do miejsca gdzie podłacza się szyny zasilające ( równoległe S) podłączono za pomoca obróconych końcówek widełkowych dwa przewody 1,5. Czy takie zwielokrotnione podłaczenie jest prawidłowe

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Tak, takie podłączenie będzie prawidłowe, na przykładzie aparatury modułowej Siemensa (seria 5SY). Wycinek z Katalogu Dane techniczne załączam jako zdjęcie. Całość pod linkiem:

  Dane techniczne - wyłączniki nadprądowe Siemens

  Broszura wyłączniki nadprądowe MCB

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Moim zdaniem takie połączenie nie będzie prawidłowe. W takim przypadku należałoby wykorzystać blok rozdzielczy lub wyjść na złączki szynowe i tam dołączać kolejne przewody.

  Gdzie jest haczyk?

  O ile nic złego się nie wydarzy (np. rozdzielnica się nie spali), nikt o takie połączenie prawdopodobnie nie zapyta, ale jak już będzie jakaś strata, i różni biegli będą szukać "kozła ofiarnego", wówczas producent ma czystą sytuację, aby zdjąć z siebie odpowiedzialność bo instalator podłączył produkt niezgodnie z zaleceniami producenta.


  Druga kwestia to CE na wykonaną rozdzielnicę.
  Osoba wykonująca rozdzielnicę (z różnych podzespołów np. obudowa, aparaty modułowe itd. robi nowy produkt czyli rozdzielnicę) ma obowiązek oznaczyć ją znakiem CE. Wynika to z faktu przepisów w świetle których taka osoba staje się producentem rozdzielnicy i jest zobowiązana sporządzić dla wytwarzanego przez siebie produktu deklarację zgodności oraz oznaczyć wyrób znakiem CE.

  To tak w wielkim skrócie, a w ramach podsumowania.

  Większość producentów określa ile i jakie przekroje żył można podłączać pod zaciski ich aparatów (nie wiem dlaczego taką informację dość mocno ukrywają), więc w większości przypadków trzeba zwrócić się do producenta z zapytaniem. Poniżej jako przykład wytyczne jakie do swoich produktów daje Eaton.

  @Gwozdziu944 jak widzisz zagrożenie nie jest od strony obciążenia, a od strony formalno prawnej.

  @ajotnet a ilu projektantów znasz co mają jakiś chociażby półroczny staż w kwestiach które projektują? Ilu znasz takich co jadą na budowę lub do prefabrykatora i konsultują lub omawiają projekty? 

  Ja kilku takich znam, ale jest ich niewielu, są mocno obłożeni pracą i stawki mają wyższe niż średnia rynkowa.
   

  W tym miejscu warto wspomnieć że niektórzy producenci np. Siemens mają w swoich wyrobach modułowych podwójne zaciski windowe (chyba w 5SU1154-6KK06), ale w tym zakresie może wypowie się @ŁukaszTon 

 • W sumie czy podepniesz szynę czy końcówkę widełkową to chyba bez różnicy dla obciążenia. Ale czy jakieś przepisy zabraniają albo czy nie zaleca się 2 końcówek w takim miejscu wpinać to nie wiem. Na stronach producentów są podane np jakie przekroje można łączyć pod zaciskami ale czy tam było wyszczególnione to miejsce gdzie się szynę grzebieniową wkłada to nie pamiętam

 • A jaka to maszyna i jaki bezpiecznik? O ilość przewodów pod jednym zaciskiem najlepiej dopytać producenta lub poszukać na internecie, każda firma może mieć inne wytyczne. 

 • Czasem ten kto to rysuje, projektuje zachowuje się tak jak by nigdy w życiu tego nie robił. 

  Niektóre bezpieczniki nadmiarowo prądowe maja zaciski max 25mm2 niektóre tylko 16 max. Posiadają szyny sztyftowe i widełkowe (GRZEBIENIOWE) jedyne fajne mające rozwiązanie dla cienkich i grubych przewodów maja zabezpieczenia serii SCHNEIDER ACTI9 iC60N.

  Wyniki wyszukiwania dla: 'ic60n' Wysyłamy produkty w 24h (tim.pl)

  Czasem tak bywa że niestety musza trafić 2-3 przewody pod zacisk górny bezpiecznika bo nie ma miejsca na blok rozdzielczy BR... lub złączka szynowa ZUG z wieloma poziomami ewentualnie fajne jest jeszcze rozwiązanie jak mamy kilka przewodów z jednego zabezpieczenia :

  Wyniki wyszukiwania dla: wago adapter montażowy | TIM SA

  na szybkozłaczki WAGO