8 odpowiedzi

Sprawdź

jak podłączyć gniazdko elektryczne do włącznika światła?

Moderator Bogdan dodane:

Miałem w ścianie dwa włączniki światła. Zmieniłem je na jeden wyłącznik z dwoma klawiszami i teraz pytanie, jak w drugiej puszce (zamiast włącznika) podłączyć gniazdko.

  • Zacznijmy od tego, że skoro oświetlenie to pewnie masz tam zabezpieczenie B10 A i przewód 3x1.5mm2. Więc zabezpieczenie takie powinno zostać. Przed przystąpieniem do prac należy ZAWSZE wyłączyć zasilanie oraz potwierdzić brak obecności napięcia nawet najprostszą próbówką. 

    Jeśli w puszce masz wszystkie 3 żyły z przewodu zasilającego czyli fazowy L (kolor zazwyczaj brązowy lub czarny), neutralny N (niebieski) i ochronny PE (żółto-zielony) to musisz zrobić mostki z tych przewodów do gniazda w odpowiednie miejsca. 

    Właściwie to dobrze by było, jakbyś powiedział ile masz przewodów (kabli) w tych puszkach i ile żył ma każdy przewód. Bo jest kilka opcji.

    Do puszki masz doprowadzone zasilanie 3x1.5mm2, dwa przewody 3x1.5 (lub 4x1.5) do lamp, i ewentualnie odpływ do innej puszki z oświetlenia również 3x1,5mm2. W takim przypadku jest łatwo. Żyły z zasilania i odpływu łączysz razem według kolorów, czyli brązowy z brązowym, niebieski z niebieskim i żółto-zielony z żółtozielonym (oczywiście jeśli instalacja jest poprawnie wykonana i nikt nie pomylił kolorów żył według ich przeznaczenia! Zawsze należy sprawdzić, czy żyły są odpowiednio podłączone!) Dodatkowo do żył brązowych dokładasz 2 żyły brązowe, jedna idzie do gniazdka na lewy zacisk, druga idzie do zasilenia włącznika pod odpowiedni zacisk. Do żył niebieskich dokładasz już 3 żyły niebieskie: dwie z przewodów z lamp, oraz jedną dodatkową do gniazda i wpinasz na zacisk po prawej stronie. Pozostały nam żółto-zielone. Tam również robisz podobnie jak w przypadku niebieskich, czyli dokładasz dwie żyły z lamp oraz dodatkową do gniazda, ale podłączasz ją na środku gdzie jest bolec. Do wykonania połączeń w puszce polecam użyć szybkozłączek wago, w Twoim przypadku taka do fazowych żył, a taka do neutralnych i ochronnych. Oczywiście, jeśli nie chcesz kupować tylu typów to możesz użyć do fazowych też te pięciokrotne złączki. Złączki te pasują tylko do żył typu drut. 

    W instalacjach starego typu, gdzie wykonane są puszki łączeniowe pod sufitem, możesz mieć sytuację, że do włącznika dochodzą tylko 3 lub 4 żyły. Wtedy prawdopodobnie masz podaną fazę L na jeden włącznik i jest zmostkowana do drugiego włącznika, (3 przewody dochodzące w sumie do 2 puszek i jeden dołożony pomiędzy puszkami) lub do każdej puszki jest dociągnięty przewód dwużyłowy i wtedy z wykonaniem gniazdka będzie troszkę więcej pracy ale poczekam z opisaniem tego, aż dasz znać jak to wygląda u Ciebie. 

  • Czy ta druga puszka teraz jest już oddzielna i czy przewód jest 2x czy 3x i gdzie jest drugi koniec tego przewodu ?