1 odpowiedzi

Sprawdź

Jak pobudzić baterię w tablecie?

Bartosz 1 pkt dodane:

Akumulatory samochodwe można reaktywować czyli odsiarczyć, jak podobny proces pobudzania baterii przeprowadzić w akumulatorze laptopa?

  • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Jeżeli dysponujemy laptopem obsługującym daną baterię, warto podłączyć ją pod laptopa w celu sprawdzenia co jest głównym powodem braku działania baterii lub spadku jej pojemności. W tym celu należy wsadzić baterię do gniazda laptopa, podłączyć zasilacz oraz uruchomić system operacyjny. Następnie należy zainstalować oprogramowanie, które dostarczy nam niezbędnych, podstawowych informacji o baterii. Najczęściej używanym programem do tego celu jest aplikacja BatteryMon.

    Po dokonaniu wstępnej oceny możliwych przyczyn uszkodzenia baterii należy się zastanowić nad koniecznością wymiany ogniw. W obecnie sprzedawanych bateriach do laptopów występują dwa rodzaje ogniw - ogniwa litowo-jonowe oraz litowo-polimerowe. Jednak ogniwa lit-ion częsciej używane, bo znajdują się w 90% baterii do laptopów. Ogniwa lit-ion używane w bateriach do laptopów mają oznaczenie 1865. Oznaczenie to wskazuje na nic innego jak rozmiar ogniwa - 18mm średnicy oraz 65mm wysokości ogniwa. Ogniwa te występują w dwóch rodzajach napięć nominalnych - 3,6V oraz 3,7V. Należy pamiętać, iż dla potrzeb budowy baterii do laptopa należy stosować ogniwa o tym samym napięciu tj. albo wszystkie ogniwa o napięciu 3,6V albo o napięciu 3,7V. Maksymalne napięcie ogniwa lit-ion wynosi 4,2V.

    Nie będę tutaj szczegółowo tłumaczył, jak to się odbywa, ale głownie polega na odlutowaniu ogniw w odpowiedni sposób, by nie zablokować lub nawet uszkodzic sterownika baterii. A pożniej zamontować nowe i zkalibrować. Po skończeniu trzeba obserwować czy bateria się nie grzeje, dobrze laduje i czy nie ma skoków napięcia. Jeżeli coś wystąpi nie tak natychmiast trzeba wypiąc zasilanie. 

    Jeszcze masz linka, w razie jakbyś nie chciał robić sam. Serwis do renowacji baterii: https://lupo-baterie.pl/pl/66-regeneracja-baterii-do-laptopa