Przeczytano 1 691 razy

Jak działa sterowanie fazowe promiennikiem podczerwieni?

Jak działa sterowanie fazowe promiennikiem podczerwieni?

Odpowiedzi (15)

 • I jeszcze lepszy materiał tłumaczący sterowanie fazowe,

 • Małe uzupełnienie tego  o czym mówiłem. Łądnie tutaj pokazują jak działa taka regulacja

 • Panowie i Panie, dyrdymały piszecie.

  Pytanie jest o STEROWNIE FAZOWE a nie o jakieś WiFi....  Co to za sterowanie WiFI ? Nie ma takiej metody sterowania.

  Sterowanie fazowe to jedna z najstarszych metod regulacji napięcia prądu przemiennego. W metodzie tej, która była bardzo polpularna od lat `80tych ubiegłego stulecia. A może i `70tych. 
  Jest to metoda sterowania napięcia (lub mocy) w sposób niskoczęstotliwościowy w czasach, gdy nie było tranzystorów mocy typu IGBT, czy MOSFET a PWM istniał tylko w teorii.

  Czym więc sterowano mocą. Z półprzewodnikowych elementów mamy do dyspozycji triaki i tyrystory. 
  Tyrystor, to inaczej sterowana dioda, która ma trzecią nóżkę (bramkę) która służy do otwarcia tyrystora.
  Triak to element podobny do tyrystora, ale pracujący dwukierunkowo.
  Tak więc ..... tyrystorem możemy sterować napięcie wyprostowane jedno lub dwupołówkowo.
  A triakiem mozemy regulować przebieg sinusoidalny. 

  Dla duzych mocy (a wyobraźcie sobie rozruch silnika elektrycznego, który ma kilka pięter wysokości) stosowano rozuch pośredni z tyrystorową regulacją mocy. 
  Pewnie do dziś w kopalniach sa takie potwory ;)

  Jak działa sterowanie fazowe? Dość prosto.
  Tyrystor załączy się jeżeli na jego zaciskach pojawi się napięcie w kierunku dodatnim (dla diody). Ale otwarcie tej diody nastąpi po wtłoczeniu do bramki krótkiego impulsu prądowego o wartości około 30% prądu roboczego. Impuls jest krótki. I taki wyzwolony tyrystor zaczyna zachowywać się jak dioda. Ale do czasu, az prąd spadnie powyżej pewnej wartości ( w przybliżeniu możemy powiedzieć, że to będzie prąd równy zero - ale to nie jest prawda). I jak napięcie zaczyna na takim zamkniętym triaku narastac, to on znowu jest zamknięty i czeka na kolejny impuls wyzwalający. 
  Więc fazowa regulacja napięcia to "wycinanie" po kawałku z sinusa napiecia. Wytniemy duzy kawałek - to napięcie skuteczne jest małe. Wytniemy mały kawałek, to napięcie skuteczne będzie wieksze.

  W układach dużych mocy używa sie tyrystorów, nie triaków. Wynika to przede wszystkim z ograniczeń konstrukcyjnych i strat na tych elementach. Na największe napięcia i prądy budowane są tyrystory. 
  A triaki to domena raczej domowych regulatorów napięcia.

  Triak daiała tak jak tyrystor, ale daje sie wyzwalać w obu połówkach sinusoidy. Problem jest taki, że impulsy wyzwalające muszą być zgodne z kierunkiem napięcia w danej połówce sinusoidy. A wiec triak sterujemy raz impulsem na "plusie" a raz na "minusie". To upierdliwe do realizacji.

  Jak wiec zastosować tyrystor do sterowania mocą prądu przemimiennego. Tu z pomocą przychodzi Mostek Gretz`a. Odsyłam do interentu osoby zainteresowane informacjami na ten temat. 
  Układ z mostkiem Grezta powoduje jednak pewne problemy. Prąd płynący do odbiornika w każdej połowce przepływa przez DIODA-TYRYSTOR-DIODA. To powoduje naprawde duże straty. Na diodach dużych mocy spadek napięcia może wynosić kilka voltów, a kilka voltów razy na przykład 4000 amperów daje sporą moc strat. Tyrystor tez się mocno nagrzewa. To ciepło trzeba odebrać i odprowadzić.... i to jest energia stracona.

  Podsumwując ... sterowanie fazowe oznacza sterowanie impulsami które są w fazie z przebiegiem napięcia sieciowego. I sterowniki fazowe mają układy synchronizacji z siecią. 
  Druga cecha takiego sterowania. Sterowanie ma niską częstotliwość. Dokładnie tyle co ma sieć. Czyli 100 impulsów na sekundę w naszym systemie energetycznym.

  I jedna z największych wad układów tyrystorowych - generowanie wyższych harmonicznych. To są niskie i chyba (ale nie pamiętam na 100%) nieparzyste harmoniczne - trzecia, piąta, dziewiąta.. i troche innych. Bardzo trudno to jest wyfiltrować. Wyobraźcie sobie filtr LC ktory przepuści 50Hz a zatrzyma 150 Hz i to dla prądu kilka kilo amperów. Naprawde trudne zadanie i nie jeden doktorat o tym zrobiono, a pewnie i profesure. 

  Dlaczego więc stosowano triaki i tyrystory ? 
  - bo nie było kiedys tranzystorów mocy, a te ktore były były zbyt drogie i nieekonomiczne
  - bo łatwo nimi sterować
  - bo są tyrystory pracujące na wysokich napięciach

  A dlaczego dziś straciły na popularności? Bo tranzystory dają wieksze możliwości. Są coraz tańsze, Pracują na zdecydowanei wyższych częstotliwościach, a wiec nie ma niskich harmonicznych. 
  Urządzenia z tranzystowami są mniesze, bardziej sprawne i dają o wiele większe możliwości wprowadzania zaawansowanych algorytmów sterowania.

  Regulatory tyrystorowe stosowane są najczęsciej - to regulacji mocy w piecach, czasem w silnikach dużej mocy, W układach grzania.

  Czy o czyms zapomniałem ? 
  Jak czegos zabrakło, to pytajcie. 

  A swoją drogą to szkoda, że nie da się wstawić obrazków w tekst, byłoby to jaśniej wyjaśnione. I sorry za literówki, ale mam 39 stopni gorączki, nie chce mi się poprawiać literówek.

 • Czytanie nie jest zakazane w naszym kraju "jeszcze" i nie jest zabronione wykopywanie czegoś na ŁNN choć i w BARBÓRKĘ. Górnikom tez odwołali karczmy i spotkania to może jak będą mieć czas i chęć to coś poczytają.

  @REDAKCJA może ma inne zdanie w tym wątku choć liche zainteresowanie w tym temacie było. Może to trudne jest do rozwiązania przez tutejszych forumowiczów ?

  Wydaje mi się iż to że ktoś coś chciał się dowiedzieć wcześniej nie dyskryminuję go ani dyskwalifikuje choć minęło trochę czasu, a problem jest na czasie nadal i nie wstydzi się tego i jest tego namontowane w Polsce dość dużo.

 • Ówczesne technologie pozwalają na sterowanie po WI-FI lub dostarczanych sterowników (pilotów).

  Też zaczołem od jakiegoś czasu przeglądać i sprawdzać co to jest warte :

  Znalazłem stronę dostawcy : cronos.pl

  Promienniki podczerwieni – Cronos

  Ciekawe i rozwojowe...

  • @ajotnet:Z racji dnia górnika wykopujesz tak stare tematy? :D

   A co do sterowania to teraz mamy wiele możliwości. Taki promiennik można nawet podłączyć pod sterowanie które mamy w domu. Czy to bleBox, supla czy cokolwiek innego. Większość producentów oferuje przekaźniki z dosyć dużym obciążeniem dopuszczalnym więc można to mieć spięte w systemie który u nas pracuje. Nie trzeba kolejnej aplikacji.

 • Promienik podczerwieni możemy sterować np. przełącznikiem 0-1-2-3 

  Możemy użyć przełącznika manualnego w sytuacji gdy mamy promienik podczerwienie z odzielnymi lampami-grzałkami. Sterowanie polega na załączeniu napięcia w 3 sytuacjach:

  1. zasilamy jedną sekcję L1-U

  2 zasilamy dwie sekcje L2-V i L3W

  3 zasilamy 3 sekcje L1/L2/L3

  https://promiennik.pl/produkty/regulator-hm/

  Możemy zautomatyzować to działanie wykorzystując styczniki, przekaźniki jako moduły wykonawcze załączające poszczególne sekcje oraz zainstalować termostat lub regulator tempoeratury które będą modułami sterowania.

  Kolejnym sposobem sterowania jest Regulator mocy promieników. 

  Sterowanie elektroniką :

  https://www.youtube.com/watch?v=rHDJmzIShfI&feature=emb_rel_end

  https://www.youtube.com/watch?v=bXIl_2PYx8Q

Czytaj także:

Łącznik krzyżowy - jak działa?
Społeczność

Łącznik krzyżowy - jak działa?

Kto w najprostszy sposób wytłumaczy laikowi jak działa łącznik krzy

Więcej
Sterowanie fazowe a grupowe ?
Społeczność

Sterowanie fazowe a grupowe ?

Ktoś tu ostatnio pytał o sterowanie fazowe. Myślałem, że to sterowa

Więcej
Rozłączniki fazowe
Społeczność

Rozłączniki fazowe

Witam Czym różnią się rozlaczniki fazowe cztero-polowe od trój-polo

Więcej
Sterowanie oświetleniem w domu
Blog

Sterowanie oświetleniem w domu

Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego

Więcej
Zestaw SMART HOME - wszystko co chciałeś wiedzieć o nagrodzie w grywalizacji
Blog

Zestaw SMART HOME - wszystko co chciałeś wiedzieć o nagro

Sprawdź najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o zestawie SMART

Więcej
Płyty indukcyjne – co należy wiedzieć przed zakupem?
Blog

Płyty indukcyjne – co należy wiedzieć przed zakupem?

Płyta indukcyjna to jedno z podstawowych urządzeń elektrycznych w k

Więcej