Odpowiedzi (7)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@boss: tak, dziękuję za obszerne wyjaśnienie tematu :)
-
-
Działa na tej samej zasadzie jak jednokierunkowy. Przez licznik w danej chwili czasowej energia przepływa tylko w jedną stronę więc przekłądniki czy inne elementy pomiarowe będą wyłapywać zmieniony kierunek przepływu.
Zdarzają się nieścisłości w odczytach lecz rzadko jest to wina samego licznika (w domyśle zakłdu energetycznego). Probelm pojawia się w przypadku tzw. odczytu zadlnego. Niestety infroastruktura energetyczna w Polsce nie jest w pełni przygotowana na coraz bardziej masowo montowane liczniki ze zdalnym odczytem (często też w czasie rzeczywistym). Wtedy pojawiają się zakłamania informacji docierających do opertora.
Warto kontrolować samemu jakie są odczyty na liczniku, a jakie wwartości przychodzą w rachunkach. Można oczywiście wystąpić z wnioskiem do ZE i wysłać na eksperyzę licznik (ale nie ekspertyzę ZE bo wiadomo jaki wynik będzie tylko na własną ekspertyzę). Ponadto jeżeli zauwazymy nieprawidłowości, a ZE nie będzie chciało nam przyznać racji to zawsze można pisać złgłoszenie do URE.
Wszelkie podliczniki zamontowane przez właściciela nie są żadnym dowodem rzeczowym gdyż są to urządzenia niecertyfikowane przez ZE.
-
Zasada pomiaru licznika dwukierunkowego jest taka sama jak licznika jednokierunkowego, z tą różnicą że licznik dwukierunkowy jest w stanie okreslić kierunek przepływu prądu. Czyli czy prąd płynie z sieci do odbiorcy, czy od odbiorcy do sieci (oddawanie energii). Licznik jednokierunkowy w sytuacji gdy jest oddawana energia do sieci, zarejestruje ją jako energię pobraną ponieważ nie określa kierunku przepływu prądu.
Każde urżadzenie pomiarowe posiada sowją klasę dokładności, okresloną w normach. Dokładność liczników rozliczeniowych jest określona w normach. Dwa liczniki tej samej klasy mierzące tę samą wartość, mogą pokazać dwie wskazania. Sprawdzenie liczników odbywa się w laboratorium na wzorcowanym sprzęcie o bardzo wysokiej dokłądności. Jeżeli błąd nie przekracza określonego w normie dla danego urządzenia, przyrząd uznaje się za sprawny. W warunkach domowych można jedynie sprawdzić poprawność działania a nie dokładność pomiarów.
Do określenia poprawności działania można podłączyć grzałkę o znanej mocy, np. 2kW, na 2 godziny, licznik powinien zmienić stan o 4 kWh.
-
@ASBRO: przy założeniu, że grzałka ma stały pobór energii w funkcji temperatury i że wynosi on równo 2kW.
Inaczej - możemy użyć drugi licznik - jeżeli wskazania obu, poszerzone o ich tolerancję będą miały wspólny obszar - jest ok.
-
-
Licznik jednokierunkowy, czyli standardowy licznik, który zainstalowany jest w budynku, w którym nie ma instalacji fotowoltaicznej, to licznik, który mierzy napięcie i prąd płynący przez ten licznik. Zliczając impulsy obrazuje nam ilość energii, która przepłynęła do budynku.
W przypadku kiedy w budynku zainstalowano system fotowoltaiczny, licznik dwukierunkowy ma za zadanie zliczać energię płynącą również w drugą stronę (od budynku do sieci). Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię bezpośrednio z promieniowania słonecznego i w większości przypadków ta energia nie jest zużywana w całości bezpośrednio przez budynek. W związku z tym nadwyżki tej energii przepływają przez licznik w stronę sieci elektroenergetycznej. Użytkownik podpisując umowę z operatorem ma możliwość magazynowania tej energii w sieci.
-
Licznik dwukierunkowy np. ISKRA bo taki mam zainstalowany w moim ZK , zlicza osobno energię elektryczną którą pobieram z sieci w momencie gdy wydajność instalacji PV jest mniejsza niż moje zapotrzebowanie, oraz energię którą oddaję do sieci w momencie gdy moc instalacji PV jest większa niż chwilowe zapotrzebowanie. Na tej podstawie orientuję się w bilansie pobranej i wyprodukowanej energii. Oczywiście muszę brać pod uwagę. że z energii oddanej do sieci, za darmo odbiorę 80%.
Czytaj także:
Licznik dwukierunkowy apator jak czytać?
Jak sprawdzić ile energii wyprodukowały moje panele? To znaczy ile
ile kosztuje licznik dwukierunkowy?
Na wolnostojącym garażu zamontowalem PV i wewnetrznie chcę sobie za
jak odczytać licznik prądu?
W jaki sposób odczytujecie dwukierunkowy licznik prądu typu iskra?
Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Czy d
Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większą po
Rachunki za prąd – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jak
Dużą część wydatków gospodarstw domowych pochłania energia elektryc
Fotowoltaika - co to jest? Jak działa?
Dowiedz się, co to jest fotowoltaika i jak dokładnie działają panel
Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna
Każdy licznik oszukuje. Niestety. Nie ma liczników idealnych. ;)
Liczniki sa sprawdzane w okreslionych warunkach pracy, a te w rzeczywostości są bardzo zmienne. Zmiany wartości i kształtu prądu, wartość tg(Fi) czy nawet temperatura wpływają na wartośc błędu pomiaru. Producenci zabiegaja o to, aby ich liczniki mieściły się w wymaganiach podanych w normie. Ale tak naprawdę nikomu nie zależy aby robić coś super dokładnego, skoro tego norma nie wymaga, a więc nikt za to nie zapłąci.
A sprawdzic nie jest łatwo. Potrzeba do tego wysokiej klasy sprzętu który nie znajduje się w każdym warsztacie elektryka ;)
Z drugiej strony.... co CI da takie sprawdzanie ? Po za tym, że będziesz wiedzeić dla jakiego prądu dokładnośc jest najlepsza ? Prawdopodobnie jest ona w okolicy prądu bazowego licznika.
Błędy nie są duże. Nie przytoczę teraz konkretnej liczby, bo nie pamiętam.
A jak działa ? Weźmy pod uwagę licznik elektroniczny, ktory próbkuje napięcie i prąd. Dla każdej próbki mnoży wartość chwilową prądu i napięcia z uwzględnieniem znaku próbki. Próbka ponad osią X - wartośc dodatnia, próbka poniżej próbki X - wartośc ujemna.
Wynik dodatni - prąd pobierany... .wynik ujemny - prąd oddawany.
To tak w bardzo wielkim uproszczeniu.
LIcznik analogowy (elektromechaniczny) robi to samo ale w sposób ciągy.
Licnziki energii to niestety mocno skomplikowane urządzenia. Nie da się tego wyjaśnić w kilku zdaniach. Ale mam nadzieję, idee udało mi sie przekazac ;)
Czy to jest zrozumiałe ?