3 odpowiedzi

Sprawdź

jak działa czujnik deszczu?

Timmmy 9 pkt dodane:

Jak to się dzieje że czujnik deszczu w aucie włącza wycieraczki? Chodzi mi o zasadę wykrywania deszczu.

 • Nigdy się nie interesowałem tym, jak to jest zrobione od strony technicznej.
  Ale z moich obserwacji wynika, że to może być realizowane poprzez cos w rodzaju mikrofonu przyklejonego do szyby, który zlicza impulsy uderzeń o szybę. Zdarza mi się, że jadąc, wycieraczki włączają się jak jest za dużo owadów albo gdy jade za samochodem, który "syfi" piaskiem po szybach.
  A tego czujnik ledowy chyba by nie wykrył. 
  Po za tym, co z brudną szybą? Metoda optyczna tez by się nie sprawdziła.

 • Odpowiedzialny za uruchamianie wycieraczek jest urządzenie elektroniczne. Diody led emitujące światło podczerwone wysyłają sygnał do diody odbiorczej po przez odbicie wiązki światła od szyby. Jeśli w miejscu gdzie odbija się wiązka jest kropla deszczu lub śniegu, część tego światła jest pochłaniana przez tą kroplę i mniejsza ilość wraca do diody odbiorczej. Sygnał ten jest przekazywany do mikroprocesora który w wykonuje odpowiednie obliczenia i uruchamia wycieraczki z żądaną prędkością. 
  Takie elementy są często wyposażone też w czujnik oświetlenia które uruchamiają automatycznie lampy samochodowe.
  Zdjęcie zapożyczone z internetu :)

 • Czujnik deszczu inaczej - RLFS, to skrót, który pochodzi od niemieckiego Regen-Licht-Feuchte-Sonne (deszcz-światło-wilgoć-słońce). Czujnik wykrywa ilość wody na przedniej bądź tylnej szybkie i od jej ilości nadaje odpowiedni stopień pracy wycieraczek.

  Dodatkowo zapobiega parowaniu szyby.