4 odpowiedzi

Sprawdź

Instalacja ogród

KU-609513f168226 0 pkt dodane:

Chciałabym oświetlić mój ogród, ale boję się że nadmiar kabli w ogrodzie może być problematyczny. Czy istnieje jakiś prosty sposób oświetlenia rabat i pojedynczych drzewek na działce o powierzchni 1500 m2?

 • Gwozdziu944 150 pkt

  A dlaczego mówisz o nadmiarze kabli? Puszczasz w ziemi jeden kabel YKY 5x1,5 lub 5x2,5 w zależności od ilości i mocy opraw i możesz to podzielić na 3 różne sekwencje załączania. Kabel zakopujesz na minimum 70 cm, dodatkowo możesz włożyć go do rury AROT co zapewni mu większą ochronę przed mechanicznym uszkodzeniem. Powinieneś też taki przewód przysypać 10-15 cm warstwą piasku i wtedy nawet jak zapomnisz że tam jest przewód to jak wjedziesz szpadlem w miękki piasek to sobie przypomnisz że tam jest Twój prąd do lampek :)

  Dodam jeszcze, że ostatnio konserwowałem kilka lamp ogrodowych (tzw słupki) i w każdej lampie mrówki zrobiły sobie tam gniazdo, wynosząc w środku ziemię na wysokość około 50 cm. Zajęło im to około 2 lata (może krócej ale przez 2 lata nikt tam nie zaglądał).

 • LucasT 2 pkt

  Są bardzo fajne świecące donice, od mniejszych za ok 250 zł, do dużych zestawów, ale to już ok 1000 zł.

  Ale efekt jest wspaniały.

 • KU-609513b7014fd 0 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Oprócz zastosowania oświetlenia solarnego, które nie zawsze spełnia nasze oczekiwania, mogę zaproponować układanie kabli w niebieskich rurach, co dodatkowo zapewni im bezpieczeństwo. Do tego odpowiednia głębokość. Możesz również sobie zrobić solarne lampy na wiosnę i lato ponieważ jest większości ładna pogoda i solary się nagrzeją i będziesz miał piękny ogród, a na jasien i zimę możesz sobie zasilić elektrycznie.