Dzień dobry.
Mam następujące pytanie - jak rozwiązać instalację i sterowanie roletami zewnętrznymi w domu?
Z tego co wyczytałem na tym forum - zasilanie z rozdzielnicy do każdej rolety 4x1.5, następnie od każdego przełącznika do rozdzielnicy 3x1.5.
I co dalej? Czy potrzebuję sterownika czy klawisze wystarczą?
Odpowiedzi (18)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
Cześć! Jeżeli zastosujesz okablowanie: od tablicy do każdej z rolet 4x1,5 oraz od tablicy do każdego wyłącznika 3x1,5 to proponuję Ci zastosować sterownik montowany na szynie TH-35 (DIN) bezpośrednio w rozdzielnicy, tj. SRM-11:
Zasada jest prosta: do każdej rolety pojedynczy sterownik. Umożliwi on sterowanie lokalne i centralne za pomocą przycisków roletowych.
Możesz także całością, centralnie, sterować za pomocą np. sterownika exta free lub exta life lub supla. Jezeli wybieras exta free, to wówczas proponuję zastosowanie ROM-10 i podłączenie wyjść przekaźników pod wejścia do sterowania centralnego. Do całości, w tym przypadku, świetnie sprawdzi się pilot P-257/2.
ROM-10
https://www.tim.pl/radiowy-odbiornik-modulowy-2-kanalowy-rom-10-exf10000044/p/0004-00010-48037
P-257/2
https://www.tim.pl/zamel-pilot-2-kanalowy-p-2572-exf10000014-do-rop-01/p/0001-00018-69490
Więcej rozwiązań sterowania roletami znajdziesz w poradniku:
https://zamel.com/user/katalog/katalog_sterowanie_roletami_2021_we.pdf
-
a jeśli chciałbym wariant gdzie rolety podłączam szeregowo z użyciem srp 01 i jako sterowanie centralne srp 03 to jak to rozwiązać?
-
Pomocny będzie wspomniany katalog https://zamel.com/user/katalog/katalog_sterowanie_roletami_2021_we.pdf i dokładnie strona 32 i 33. Tam masz rozrysowane schematy. Jeśli chcesz łączyć sterowniki szeregowo to musisz sprawdzić parametry silników ich ilości i odpowiednio dobrać przekroje przewodów. Tak czy inaczej zalecamy prowadzenie instalacji SRP-01 (niezależnie czy szeregowo czy równolegle) z puszek do rozdzielni i SRP-03 również z puszki do rozdzielni i tam połączenie sterowania centralnego.
...
-
-
-
-
Najlepiej zrobić według projektu, ale najczęściej wygląda to tak:
do puszki przełącznika zasilanie 3x1,5 do tej samej puszki sprowadzamy przewód rolety. Oprócz przycisków najczęściej musimy zastosować sterownik (oddzielny dla każdej rolety) np.
Sterownik rolet dopuszkowy przewodowy 5A AC-3 230V 0-2min SRP-01 EXT10000126 – ZAMEL | TIM SA
Sterownik rolet dwuprzyciskowy 1,5A AC-3 230V 0-10min (kapsułka fi55mm) STR-1 – F&F |
Jeżeli ma być sterowanie centralne (np. przy drzwiach wyjściowych) to trzeba poprowadzić dodatkowy przewód do puszki centralnej. Nie będzie on potrzebny jeśli chcesz również sterowanie zdalne bezprzewodowe. Musisz w tedy zastosować sterownik obsługujący np. łączność po WiFi, można wtedy sterować roletami również z aplikacji, ustawiać harmonogramy otwarcia i zamknięcia np. o różnych porach.
Np.
Blebox shutterBox sterownik WiFi do rolet okiennych sterowany z aplikacji – BLEBOX | TIM SA
Nie musisz prowadzić przewodu zasilającego z rozdzielnicy do każdej puszki oddzielnie, można prowadzić zasilanie z puszki do puszki, ale trzeba obliczyć ile takich rolet możesz połączyć na jednym obwodzi, zależy to od samych rolet, odległości, zastosowanego przewodu i zabezpieczenia oraz funkcjonalności.
W wyborze systemu sterowania na pewno pomogą @BleBox @Zamel @F&F @Kontakt Simon
-
A jak wtedy rozwiązać sterowanie centralne? Chciałbym jednym klawiszem zamknąć wszystkie rolety w domu.
-
@G.Kamil: uzupełniłem. Przy sterowaniu przewodowym trzeba poprowadzić przewód od puszki do puszki, na koniec do puszki centralnej w której też musi być sterownik.
-
@Tomasz Brzostowski: @Piotr Bibik
Przeczytałem większość wątków na tym forum dotyczących rolet. W tym np. https://laczynasnapiecie.pl/blog/sterowanie-roletami-okiennymi
mamy opisane łączenie w strukturze gwiazdy i w strukturze pierścienia. Można znaleźć kolejne wpisy, gdzie mowa o tym, że lepsze i bardziej funkcjonalne jest łączenie w gwiazdę, a pierścień jest podyktowany oszczędnością. Więc już nie wiem co lepsze.
Kolejna rzecz - zebranie kilku puszek od rolet w jednym miejscu i pakowanie w nie sterowników wiąże się zajęciem sporej ilości miejsca. Stąd też wolałbym mieć to w jednej skrzynce w garażu, z możliwością ewentualnej rozbudowy w przyszłości.
-
@G.Kamil: nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Każde ma zalety i wady. Aby zaproponować idealne dla Ciebie musielibyśmy więcej wiedzieć na temat Twoich oczekiwań, chęci do zmian, sposobu życia i finansów jakie na dane rozwiązanie chcesz przeznaczyć. W przypadku braku takich informacji sugeruję wykonać "tradycyjną" instalację czyli ustalić gdzie ma być lokalny przycisk sterowania roletą w danym pomieszczeniu (najczęściej koło okna lub razem z łącznikami światła przy drzwiach). W takim miejscu zainstalować puszkę do elektroniki (tzw. kieszeniową) doprowadzić do niej 3-przewodowe zasilanie (L; N; PE) a z puszki do rolety doprowadzić cztery przewody (L; L'; N; PE). W przypadku rolety w domku jednorodzinnym (niewielka moc i odległości) powinien wystarczyć przekrój 1,5 mm2. Takie rozwiązanie ma tą zaletę, że możesz założyć zwykły łącznik roletowy/żaluzjowy np:
lub w dowolnym momencie możesz go rozbudować o automatykę np: Blebox; FOX od @F&F; Exta Life od @Zamel; Simon GO od @Kontakt Simon; Yesly od @Finder; xComfort od @EATON Electric itd.
- https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=blebox&p=1
- https://www.tim.pl/serie/fox
- https://www.tim.pl/serie/exta-life
- https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=simon%20go&p=1&order=p3m&dir=desc&limit=24&filtercategoryROOT=Gniazda%20i%20%C5%82%C4%85czniki&filterseria_u_dostawcy=Simon%2054%20GO~~~Simon%2055%20GO
- https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=yesly&p=1&order=p3m&dir=desc&limit=24&filtermanufacturer=Finder
- https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=xcomfort&p=1
W tych przypadkach wykonanie sterowania centralnego, lub automatycznego zamykania rolet np. prze uzbrajany alarm nie stanowi problemu (po prostu należy zapoznać się z możliwościami systemów). Dla przykładu tu możesz poczytać jakie możliwości masz w przypadku gdy zdecydujesz się na rozwiązania @BleBox
W przytoczonych rozwiązaniach możesz również wykonać układ połączeń gdzie automatykę umieścisz w rozdzielnicy tylko wówczas od każdej rolety i od każdego przycisku roletowego należy doprowadzić przewód do rozdzielnicy.
Można również wybrać sterowanie oparte o KNX lub inny. Sterowanie roletami to jedna z podstawowych funkcjonalności i wchodzi w skład prawie każdego systemu typu Smart Home co opisywałem jakiś czas temu w artykułach:
-
Dziękuję za odpowiedź, takie "tradycyjne" rozwiązanie mnie satysfakcjonuje. A gdybym chciał teraz oprócz lokalnego starowania zlokalizowanego obok włączników światła mieć jeden przycisk centralny w korytarzu, który mi zamknie albo otworzy wszystkie rolety w domu to jak to rozwiązać?
Zaznaczam, że w przyszłości pewnie chciałbym się wyposażyć w jakieś rozwiązania bardziej "smart".
Pozdrawiam.
-
@G.Kamil: jak chcesz mieć centralne sterowanie to najłatwiej od razu iść w Smart rozwiązania. Wybór masz duży (opisałem powyżej). W swoim domu sterowanie roletami mam rozwiązane o współpracujące ze sobą:
- https://www.tim.pl/blebox-shutterbox-sterownik-wifi-do-rolet-okiennych-sterowany-z-aplikacji/p/0004-00012-64355
- https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=DZP1.01%2F&p=1
i
do tego jeszcze ramki. Jakie możliwości sterowania daje Blebox już pisałem więc na tym zestawie możesz wykonać sterowanie lokalne, zdalne a jak będziesz chciał to możesz rozbudować o przyciski centralne np. actionBox
- https://www.tim.pl/blebox-actionbox-wielofunkcyjny-wyzwalacz-akcji/p/0001-00014-80254
- https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=actionboxs&p=1
- i do tego dowolne klawisze np. typu dzwonek.
-
A gdybym chciał mieć sterowanie centralne rozwiązane po kablu, to wtedy od każdego sterownika umieszczonego lokalnie muszę podejść do przełącznika centralnego, czy mogę to zrobić w pętli, od pierwszego lokalnego do ostatniego?
-
@G.Kamil: to wszystko zależy jaki system ostatecznie wybierzesz. Obecnie wybór jest ogromny i każda automatyzacja kosztuje a apetyt rośnie w miarę jej poznawania. Pozorne oszczędności teraz, mogą w przyszłości okazać się pomyłką bo ograniczą Cię w rozwoju systemu. Sugeruję, abyś zastanowił się jakie funkcjonalności chciałbyś mieć w domu za 10 lat i już teraz wybrał automatykę którą stopniowo można do tego poziomu rozbudować.
Najprostsze sterowanie roletami (w tym centralne) masz tu opisane: -
@Piotr Bibik: Chciałbym wykorzystać @Zamel SRP03 jako sterownik centralny
-
-
-
Czytaj także:
Sterownik do rolet
Potrzebuję sterownik do rolet 1. sterownik musi być do puszk
Sterowanie roletą okienną.
Sterowanie roletą - aktualnie mam wersję na sznurek, ale chcę ją wy
zasilanie bram i rolet
jak rozwiązujecie u klientów zasilanie bram i rolet w przypadku zan
Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybra
Czym są kontaktrony? Co to przewody typu KNX/EIB? Na takie pytania
Sterowanie roletami okiennymi [infografika]
Rolety okienne dają nam poczucie bezpieczeństwa, regulują dostęp św
Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w sy
Inteligentny dom kojarzy Ci się z dużymi wydatkami i inwazyjnym rem
Ze swojej strony również proponujemy smart rozwiązania:
https://www.tim.pl/blebox-shutterbox-sterownik-wifi-do-rolet-okiennych-sterowany-z-aplikacji/p/0004-