7 odpowiedzi

Sprawdź

Instalacja i oświetlenie poddasza/strychu

malek 0 pkt dodane:

W jaki sposób rozprowadzić przewód na strychu, czy zastosować jakiś peszel, a może nie ma takiej potrzeby. Jakie zastosować oprawy. Dodam, że na tym strychu jest widoczna cała więźba dachowa, krokwie, jętki, słupy. Nie jest ocieplona wełną.

 • KU-6064d82f3d8d9 0 pkt

  Najlepiej dać w rurkach pcv (bezpieczeństwo), ewentualnie jeżeli patrzy się na na niższe koszty to warto dać peszel i obwody łączyć w puszkach gniazd, łączników bez puszek rozgałęźnych. (Według przepisów kable mają dodatkowa powłokę izolacyjna więc nie trzeba nic dawać ale zawsze lepiej dać niż nie)

 • Muzi77 29 pkt

  Na poddaszu zawsze należy stosować peszle. Bez względu na to czy bedzie użytkowany czy nie. Można ewentualnie zastosowac korytka jeśli nie będzie poddasze użytkowe. To tak np na wypadek dołożenie jakiegos dodatkowego przewodu gdy nie chce sie dodawac kolejnych korytek. 

 • GN 12 pkt

  Ja to tu zostawię w ramach ciekawostki - można i tak ;P
  https://www.youtube.com/watch?v=-5LNGR4_a54

 • Szafek007 0 pkt

  Normalny Peszel bym dał i nad tynkowe skrzynki jak i włączniki i gniazdka

 • ajotnet 117 pkt

  Co może się stać przewodowi na swojej ciągłości nie uszkodzonemu mechanicznie, nie posiadającemu puszek rozgałęźnych bo to już nie modne i nie praktyczne. A sama więźba jest zabezpieczona ogniowo p.poż ? Jak to bywa są a takie a owakie, a rurki, a szlauchy itp itd a w sklepie daj taki "nie ma " a co jest taki "tylko taki" no dobra wezmę, a można dać tki włąśnie, pewnie że tak ludzie biorą... No to i "JO" wezmę... I ten misterny plan został zniweczony.

 • Katol -1 pkt

  W takich miejscach jak przedmówca pisze, przewody prowadzi się w peszlach ochronnych, w rurkach lub korytach kablowych z Tworzywa. Najlepiej by osprzęt typu lampy czy gniazda były szczelnie połączone np z peszlem w którym ułożony jest przewód. 

 • Br3xPL 75 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Prawnie nie ma wyszczególnionych zasad montowania instalaji na strychu, ale mimo wszystko trzeba to robi z głową. Drewno jest łatwo palne, więc trzeba zapewnić, bezawaryjną instalację. jest prowadzenie przewodów w atestowanych rurach osłonowych z tworzywa o właściwościach samogasnących, nierozprzestrzeniających płomienia, co odizoluje instalację elektryczną od drewnianego podłoża. Same rurki też trzeba montować klipsami samogasnącymi.  Gniazdka 20 cm od podłoża.

  Lampy zastosuj hermetyzne: https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=lampy%20hermetyczne&p=1&category=ALL