5 odpowiedzi

Sprawdź

Instalacja fotowoltaiczna - jakie zabezpieczenia?

Fotograf 1 pkt dodane:

Mam instalację fotowoltaiczną 17kW, ale nie mam tutaj żadnych zabezpieczeń. Instalacja była zakładana przez partacza z sąsiedniej miejscowości. Podpowiedzcie proszę jak powinna wygladac skrzynka po stronie AC/DC jakby to robić po bożemu?

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Instalacja 17 kW pewnie składa z 3 pętli ( stringów). Po stronie DC powinny być zamontowane ograniczniki przepięć DC stosownie do ilości obwodów, typu "2" lub ( typu 1+2 jeśli na dachu jest instalacja odgromowa i nie są zachowane odstępy izolacyjne) . Od września 2020 roku wszystkie instalacje o mocy powyżej 6,4kWp powinny być uzgodnione z rzeczoznawca ppoż. Jeśli jest to obiekt o kubaturze powyżej 1000m3 to powinien być zamontowane rozłączniki po stronie DC. Dodatkowo po stronie AC powinien być wyłącznik nadprądowy 3P 25A oraz ogranicznik przepięć AC. Można zamontować równie z wyłącznik różnicowo-prądowy 4P 40A 300mA. To oczywiście tak ogólnie bo do właściwego doboru zabezpieczeń potrzebujemy informacji o ilości stringów, czy jest instalacja odgromowa, mocy inwertera, i stanu obecnego po stronie AC.

 • Jak już napisał @Gwozdziu944 , musisz podać więcej szczegółów, przede wszystkim model inwertera, ale nie tylko, O tym jakie dane są potrzebne, pisałem już w wątku Jaki jest koszt zakupu zabezpieczeń w instalacji fotowoltaicznej? (laczynasnapiecie.pl)

  Jak podasz nam te wszystkie szczegóły, na pewno wspólnie dobierzemy odpowiednie zabezpieczenia. A jeśli prześlesz zdjęcia, to zweryfikujemy czy w Twoim przypadku zostały dobrane prawidłowo.

 • Nie ma takiego przepisu, który by zabraniał jednej skrzynki jako rozdzielnica AC i DC. Aczkolwiek należy to zrobić z głową. Skrzynka musi być z atestem do 1500VDC. Ponadto jeżeli montujemy w jednej skrzynce to elektryk powinien dochować staranności aby oba obwody nie "stykały" się czyli np. aparaty umieszczone na dwóch różnych szynach. 

  Oczywiście jeżeli będą dwie skrzynki to tym lepiej moim zdaniem. Zawsze człowiek lepiej śpi. 

  Co do aparatów/zabezpieczeń. Nie ma przepisów mówiących o tym jakie powinny być. Każda firma montuje praktycznie co innego... według uznania. Przyjmuje się pewne minimum w branży czyli po stronie DC odpowiednio dobrane ograniczniki przepięć, a po stronie AC wyłącznik nadprądowy.

  Jednakże jeżeli ktoś chce mieć instalacje PV zabezpieczoną na wysokim poziomie to można dołożyć takie elementy jak: RCD na falownik (min. 100mA), ogranicznik przepięć AC czy rozłącznik DC.

 • Podaj więcej danych. Ile obwodów PV, jaki inwerter. Rozdzielnica AC i rozdzielnica DC z tego co się orientuję to dwa osobne tematy, dwie różne rozdzielnice. Nie polecam tego robić samemu jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy. W skrzynce DC mogą występować bardzo wysokie napięcia, dlatego tam musi być wszystko perfekcyjnie wykonane na odpowiednich materiałach. Każde połączenie śrubowe powinno być dokręcone wkrętakiem dynamometrycznym odpowiednim momentem. Co ważne, przy braku projektu i wykonaniu instalacji zgodnie z projektem, w razie jakiś szkód materialnych ubezpieczalnia może odmówić wypłaty odszkodowania, bo nie zostało to wykonane zgodnie z normami. 

  Dodatkowo jeśli uważasz, że robił to partacz a masz na to umowę, to wystarczy pisemko do wykonawcy żeby usunął nieprawidłowości do konkretnego dnia, a jeśli nie to podejmiesz kroki prawne. @Kancelaria CKC Solution może coś podpowie w temacie.

  Później jeśli partacz tego nie poprawi, to idziesz do firmy zajmującej się tematem, robią Ci odpowiedni projekt, tam są wyszczególnione zabezpieczenia, przekroje żył itp. Następnie Ci to wykonują, a w postępowaniu sądowym obciążasz tym poprzedniego wykonawcę. Z tym że, musisz mieć umowę na instalację wykonaną przez tego "partacza". 

  Jeśli podasz co tam masz w rozdzielnicach, możesz wrzucić zdjęcia po zdjęciu osłon, to myślę, że @Tomasz Brzostowski i @Jacek Niżyński z pewnością coś podpowiedzą bo są specjalistami od OZE.

 • A fotograf niech porobi zdjęcia "bo się tak zatytułował" i będziemy mieć punk odniesienia. A jeszcze lepiej wewnątrz rozdzielnic z połączeniami.