Ile powinna wynosic rezystancja uziemienia w domu jednorodzinnym?
Ile powinna wynosic rezystancja uziemienia w domu jednorodzinnym?
Odpowiedzi (10)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Cześć! Im niższa wartość tym lepiej, ponieważ ulega ona zmianie w zalezności od pory roku w której dokonujemy pomiaru, od poziomu opadów atmosferycznych (a dokładniej od wilgotności zwiększającej przewodność gruntu) oraz od starzenia się samego uziomu. Wykonując kilka pomiarów w róznych okresach otrzymamy inne wyniki pomiarowe. Warto także zwrócić uwagę na fakt róznic wynikających również z różnych metod pomiaru. Zgodnie z normą wartość rezystancji powinna być niższa niż 10 ohm, a zatem przyjmując współczynnik bezpieczeństwa na poziomie 50% uziom o wartości 5-6 ohm powinien zapewniać Nam spokojną głowę. Polecam poczytać o wykonaniu samego uziomu np. u Pana Piotra:
-
O skutecznosci uziomu decyduje jego rezystancja według normy PN-EN 62305-3 dobrze jakby nie przekraczałą 10Ω, jednak są wyjątki, ale również grunt na którym wykonujemy uziom nie zawsze da nam możniwość do zejścia do takich wartości. Najlepsze parametry osiąga uziom fundamentowy Przy stacjach transformatowych uziom ma mieć bardzo niską wartość, bo 1Ω
Szpilka ocynkowana za 4szt. to koszt ok. 150 zł
Szpilka miedziowana 4szt juz 300 zł
bednarka za 32m to też koszyt 150 zł
Uziemienie podpięte do punktu rozdziału PEN w domku.
Zakopane zostało 40m bednarki, do tego 5 szpilek 2m długości co 5m.
Wynik ~40ohm.
Dopiero mi właściciel podpowiedział insalatorowi, że w rogu działki jest zasypana stara studnia, dołożyłem 2m bednarki i w pobliżu starej studni wbiłem szpile (drut zbrojeniowy fi20) 4m długości.
Wynik ~8ohm. -
I dobrze piszą nie ma to znaczenia czy dom czy altanka czy szałas, blok wilorodzinny i zawsze powiązane to jest z porą roku również...
-
Najlepiej by nie przekraczało 10 Ω. Często jednak są problemy związane z rodzajem i wilgotnością gruntu. Jednak dobrze zrobić wszystko by taki wynik uzyskać
-
Jako wymóg stawiany przez operatorów sieci w "Wytycznych przyłaczenia obiektów indywidualnych z pomiarem bezpośrednim do sieci niskiego napiecia" to do 30Ω. Jeżeli stosujemy zabezpieczenia w postaci wyłączników różnicowo-pradowych to rezystancja uziemienia powinna być do 10Ω.
https://www.sonel.pl/media/attachments/przewodnik_po_normach_pn-en60364-6_pn-en62305_v4_pl.pdf
-
Zgodnie z normami oraz prawem budowlanym w nowo budowanych nieruchomościach oraz remontoeanych obowiązuje stosowanie wyłącznikow RCD oraz zabezpieczenia przeciwprzepieciowe. W celu poprawnego działania zabezpieczeń normy nakazują nam wykonać uziemienia o parametrach równych bądź niższych od wartości 10Ω.
Wartość tą powinna być wartością wyliczona. Możemy Wartość uziemienia i mnozymy ja przez współczynnik od 1.1 do 1.5 w zależności od rodzaju uziemienia oraz wilgotności gruntu, pory roku wykonywanych pomiarów.
Z doświadczenia podpowiem że przy wartości 6.6Ω jest wartością graniczną przy współczynniku 1.5 uziom mieszany na głębokości poniżej 5m w wilgotnych warunkach. W takiej sytuacji nawet przy mniej korzystnych warunkach taki uziom będzie utrzymywał dopuszczalny parametr przez cały rok bez względu na porę roku oraz wilgotności gleby.
Zalecam zapoznanie się z normami i zawsze posilkować sie obowiazujacym prawem budowlanym.
Wykonanie uziemienia.
Najlepszym rodzajem uziemienia jest wykonanie otoku. Otok jest to Uziemienie wykonane w pętli wokół obiektu w odległości od 0.5 do 2m na głębokości od 0.5 do 1.5m wykonane z bednarki.
Kolejnym przykładem uziemienia jest wbijanie sond - szpilek na głębokości od 3m do 12m (głębiej nie ma sensu) sprawdzone. Wbijamy przy zlaczach kontrolnych lub w miejscu zawodów pionowych, przy złączu ZK lub miejscu uziemienia urządzenia. Ważne aby wartości uziemienia w punktach wbijanie sond były bardzo zbliżone do siebie.
-
Nie ma czegoś takiego, jak dopuszczalna. Jest natomiast wymagana rezystancja uziemienia a ta zwykle wynosi 10Ω
-
@galicjusz: maksymalnie 10Ω ;)
-
-
Wg normy rezystancja uziemienia nie powina być więksa niż 10 ohm.
Czytaj także:
Uziemienie złącza licznikowego.
Czy powinno się uziemić /doziemić złącze licznikowe w domku jednoro
ile rcd w domu?
Ile różnicówek powinno być optymalnie w domku jednorodzinnym?
Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?
Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej
Pomiar rezystancji izolacji
Zasada pomiaru elektrycznego rezystancji izolacji polega na podaniu
Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub
Czy pamiętasz, kiedy ostatnio były wykonywane u Ciebie pomiary inst
Wymagana rezystancja uziemienia jest uzależniona od wielu czynników, rodzaju sieci, gruntu, wielkości i rodzaju zabezpieczenia oraz od tego do jakiego celu ma być wykorzystane.
Najlepiej zejść poniżej 10Ω ale jako funkcja ochronna wystarczy 30Ω
tabela