14 odpowiedzi

Sprawdź

Hałas z kanału wentylacyjnego (kuchnia) - czym wygłuszyć?

kkisiel 0 pkt dodane:

Cześć,

Mam problem z dobiegającym z kanału wentylacyjnego w kuchni (nie jest połączony z okapem) odgłosem jednostajnego uderzania/stukania w trybie ciągłym. Zamontowana została klapa zwrotna/przepustnica Harmann 125 mm, ale ona nie wygłusza praktycznie nic. Niejednokrotnie bardzo wyraźnie słychać również rozmowy/hałasy z mieszkania z piętra niżej. Jakim materiałem można to skutecznie wygłuszyć?

 • Ciężko jest wygłuszyć taki kanał wentylacyjny. Osobiście wygłuszałem kiedyś okap który obudowany był szafką. Pomimo "opatulenia" go wełną, nie wiele to dało. Natomiast bardzo dobrze wyciszają maty wygłuszające stosowane w branży motoryzacyjnej. Tylko jak to okleić od środka?

 • W blokowiskach tak jest a w szczególności jak się mieszka poniżej to wszystkie piętra do góry przenoszą. To Twoja i Tylko Twoja rura wentylacyjna na sam dach. Może jakiś daszek gdzieś brzęczy, świszcze wiatr, ptactwo skacze i przenosi dźwięki. Deweloper pewnie nie wygłuszył odpowiednio rur w szachtach (zaoszczędził na wełnie i też one trzeszczą) przenosząć naprężenia po stalowych rurach, uchwytach i przelotach przez posadzki. 

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Najlepiej usunąć źródło powstawania hałasu. Proponuje zwrócić się z oficjalną skargą na hałas do zarządcy budynku, który powinien namierzyć co jest źródłem powstawania hałasu na następnie je zlikwidować lub wygłuszyć.

  Jeśli to będzie niemożliwe należy zastanowić się, co można zrobić we własnym zakresie? 

  Zacznę od pytania, czy ten kanał wentylacyjny ma być drożny? A może jest chwilowo niepotrzebny i można go zaślepić?

  Szukając rozwiązań proponuję przejrzeć ofertę tłumików stosowanych w systemach rekuperacji (tu zafiltrowane do średnicy 125 mm). 

  https://allegro.pl/kategoria/klimatyzacja-i-wentylacja-kanaly-ksztaltki-przewody-68621?string=przepu 

  Można sięgnąć po rozwiązania profesjonalnych systemów wentylacyjnych, ale to już duże i drogie produkty które wymagają odpowiedniego zamocowania i w tym przypadku taka inwestycja jest nieuzasadniona - przykłady poniżej:
  https://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/tlumiki-kanalowe/ 

  Można również pokusić się o montaż wentylatora. Zawsze to jakaś przeszkoda dla dźwięku i w jakimś niewielkim stopniu wpłynie na ilość docierającego hałasu. Jeśli wentylator będzie pracował, ilość hałasu docierającego z przewodu wentylacyjnego (poza hałasem wytworzonym przez wentylator) powinna być znikoma.

  https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=wentylator%20125&p=1&category=ALL&query=wentyl