8 odpowiedzi

Sprawdź

Fotowoltaika, jakie mogą być przyczyny mniejszej produkcji energii?

Piotr Bibik dodane:

Nie wpadłbym na takie źródło zakłóceń w produkcji energii elektrycznej. 
A Wy, jakie znacie przeszkody, które wpływają na produkcję energii ze słońca?

Zdjęcie z internetu :) 

 • podstaowe chyba to brud i kurz, póżniej liście igły, gałęzie, rdza, ogniwa 

 • - lekka korozja ogniw - to zależy od materiału zbudowanych ogniw i producenta musicie kotrolować czy pojawiają się lekkie zabrązowienie w ścieżkach ogniw jeżeli tak to znacznie obniża wydajność. Z regóły producenci oszczędzają na produkcji ogniw a ludzie się temu nie przyglądają i nie zdają sobie sprawy że na gwarancji mogą wymienić u producenta.

   

 • Sierściuszek też ciepełko lubi... Kominy, drabiny i drabinki, wykusze, lukarny, attyki, anteny, drzewa, wyższe budynki, liście raczej nie bo zleca na tych pochyłościach, klonowe noski, igły, potem to już brud i kurz, odchody zwierząt, ptaków jak na aucie jak sie przykleja to nawet i deszcz czasem nie jest wstanie zmyć. Po weekendzie amatorzy alkoholu, sąsiad co ma wiatrówke lub poprostu Was nie lubi bo nie może aby inny polak miał lepiej !

 • Ptaki też lubują się w wygrzewaniu na Panelach. Widocznie musi im być tam cieplej jak w innych miejscach.

 • taki mem widziałem kiedyś. Sąsiad zamontował instalację PV a grugi nie bardzo mógł więc zakupił wielkie drzewo i posadził tak by rzucało cień na instalcję sąsiada :-) ale nie moge go teraz odszukać. 

  Dużym problem są ptasie odchody szczególnie jesli jest ich sporo.

 • Taki pieseł nie spowoduje zbytnio mniejsze produkcji jeśli instalacja jest wykonana z optymalizatorami lub na mikroinwerterach. Pies natomiast może się przyczynić do uszkodzenia modułów poprzez ich zadrapania. w pełnym słońcu z pewnością nie polezy zbyt długo ze względu na temperaturę. Pewnie poleży chwilkę o wschodzie słońca gdy np trawnik jest jeszcze zimny a moduły juz ciepłe.

  Najczęściej zacienienia powodowane są przez kominy, wykusze i roślinność. Jesli nie ma możliwości uniknięcia zacienień to stosuje się optymalizatory lub mikroinwertery. Wpływ na mniejszą wydajność może mieć zabrudzenie generatorów jesli jest niedobór opadów które w samoczynny sposób usuwają zabrudzenia, jeśli kąt zamontowania jest mały lub w pobliżu powstaje dużo zanieczyszczeń np z firmy budowlanej. 

  Warto obserwować produkcje w aplikacji i jeśli w podobnych warunkach zauważymy znaczący spadek wydajności możemy zacząć dociekać co się dzieje. 

   

 • -Zalegający śnieg

  -Leżące liście na panelach

  -Zacienienie, jeżeli np. za 10 lat po zainstalowaniu paneli wyrosną drzewa

  -Powstanie nowych budynków rzucających cień

  Nie są to informacje wyssane z palca, te wszystkie przypadki wystąpiły u moich klientów ;)