7 odpowiedzi

Sprawdź

Dlaczego w liniach przesyłowych energii elektrycznej stosuje się wysokie napięcie?

PA 0 pkt dodane:

W róznych częsciach świata jest rózne napiecie przesyłowe, a potem co innego dociera do gniazdka. Po co się tak robi? Pytam bo na naszej działce stoi słup (dla mnie zwykły drewniany) a elektrycy mówią o nim sredniak i dlatego się tematem zainteresowałem

 • Napięcie wysokie - jest to napięcie elektryczne w obwodach prądu zmiennego o wartości przekraczającej tysiąc woltów dla częstotliwości równej lub mniejszej niż sześćdziesiąt herców, w przypadku obwodów prądu stałego przekracza ono wartość tysiąca pięciuset woltów.

  Średnie napięcie - mianować tak można każde napięcie którego wartość znamionowa przewyższa tysiąc wolt natomiast jest równe lub mniejsze od wartości sześćdziesięciu tysięcy wolt.

  Niskie napięcie - jest to napięcie którego wartość dla układów prądu przemiennego nie przekracza tysiąca wolta, natomiast w przypadku sieci prądu stałego jest mniejsze niż wartość tysiąca pięciuset wolta. Warto również wspomnieć o długotrwałym napięciu dotykowym dopuszczalnym inaczej napięciu bezpiecznym które w normalnych warunkach środowiskowych nie może przekraczać wartości pięćdziesięciu wolta dla obwodów prądu przemiennego oraz stu dwudziestu wolt jeśli mowa o układach prądu stałego. Nieco inaczej sytuacja z napięciem bezpiecznym ma się w tak zwanych warunkach niekorzystnych to jest na przykład w wilgotnych pomieszczeniach gdzie wartość napięcia dla obwodów prądu przemiennego nie może przekraczać dwudziestu pięciu wolt a w układach prądu stałego sześćdziesiąt wolt. Natomiast z najniższymi wartościami napięcia bezpiecznego będziemy mieli do czynienia w warunkach szczególnie niekorzystnych są to warunki w których nie będziemy w stanie uniknąć kontaktu z materiałami silnie przewodzącymi na przykład na basenie lub saunie. W takim wypadku napięcie bezpieczne będzie wynosiło odpowiednio trzydzieści woltów dla prądu stałego oraz dwanaście dla prądu przemiennego.

 • Elektrownie zazwyczaj wytwarzają średnie napięcie od 10kV do 25kV, później transformatory zwiększają na wysokie napięcie. Przy wysokim napięciu prąd możemy przesyłać na duże odległości i bez znacznego spadku napięcia. Przedsiębiorcy którzy wyjątkowo dużo zużywają energii, mogą prosić o podłączenie do wysokiego lub  średniego napięcia. 

 • Ponieważ następuje przesyłanie dużej mocy  przy niedużym prądzie 

 • GN 0 pkt

  Wysokie napięcie pozwala "przesłać moc" przy mniejszym prądzie (P=U*I)
  Im dalej chcemy przesyłać - tym lepsze jest wysokie napięcie.
  Wadą stosowania wysokiego napięcia jest zjawisko upływności - czyli "ucieczki prądu" z kabla - "ładunek nie mieści się w przewodzie i ucieka na boki"