Przeczytano 2 087 razy

Czym wyczyść pcb od laptopa korozją

Mam płytkę od laptopa która blyła zalana niema uszkodzonych elementów lecz pod nim jest korozją/zaśniedziałe. W jaki sposób to usunąć bez zdejmowania każdego elem po kolei

Odpowiedzi (7)

 • Przemyj delikatnie benzyną i pędzelkim, powinno byc ok.

 • są do tego odpowiednie środki nie kosztują nie wiadomo ile, panowie w sklepie też napewno doradza

 • Cześć! Jeżli chodzi o usuwanie zabrudzenia i nalotu możesz zastosować myjkę ultradźwiękową. Trzeba jednak przy tym bardzo uważać. Proponuję jednak rozmontowanie całości a zwłaszcza usunięcie mechanicznych napędów dysków. Trzeba też bardzo uważać na kartę graficzną i na procesor by myjka nie uszkodziła ich struktur wewnętrznych. Warto też wyrównać potencjał uziemiając myjkę przed zastosowaniem - nie chcemy by nagromadzony ładunek uszkodził elementy na płytce. Przed takim czyszczeniem możne spróbować czyszczenia szczoteczką ESD (nie elektryzującą się). 

  W linku masz gościa z serwicu PC tłumaczącego co i jak się z tym robi.

 • Najtańszą metodą jest kupić kontakt-spray PCC w spray'u i ewentualnie miękki pędzelek (ale nie z włosiem plastikowym!). Droższą opcją jest myjka ultradzwiękowa i specjalny płyn tylko nie wiem ile kosztuje taka większa myjka żeby się cała płyta zmieściła.

 • Jest wiel sposobów na poradzenie sobie z takimi płytkami pcb od domowych typu mycie w wybielaczu i tym podobne ;) po szorowanie ciepła wodą z detergnetem :).
  Ale polecam coś bardziej profesjonalnego :) czyli wymycie pcb alkoholem ipa a następnie skorzystanie z myjki ultradźwiękowej. Należy pamiętać o tym że korozja, śniedź moze doprowadzić do powstania zimnych lutów, zerwania połaczenia elementu z padem. Dlatego też bardzo ważnym etapem po myciu takiego pcb w myjce jest potem dokładna inspekcja pcb i poprawienie lutów i uszkodzonych scieżek

 • do odtluszczania dobre sa roznego rodzaju proszki, tylko takie drobne, aby nie porysowac zanadto miedzi, dobry jest tez papier wodny 1000 , spirytus jak najbardziej tez pomoze szczegolnie do oczyszczenia plytki z pisaka po wytrawieniu. Jednak spirytus nie dostanie sie pod uklady scalone, wiec wtedy wykorzystuje sie wanienki ultradzwiekowe i specialny plyn. O tych wanienkach nagrywał bodajze Vteka

 • Najprostszą i najpewniejszą metodą jest użycie alkoholu izopropylowego oraz czystego pędzelka. 

  Można użyć mocniejszych specyfików z grupy (contacx,kontakt,itp).

  Należy pamiętać aby przed rozpoczęciem czyszczenia urządzenie dużo wcześniej odłączyć od zasilania i odczekać aby rozładowały się kondensatory. Po zakończeniu prac pozwolić środką czyszczącym odparować. Przeyspieszenie odparowania jest nie zalecane ze względu na sporadyczne występowanie smug, zabrudzeń, pozostałości chemi przewodzącej. 

  Kąpiel płyty bez baterii też jest możliwa, lecz nie będzie pewności czy wszystkie elementy będą wyczyszczone. Zalecam rozkręcenie elementów i dokładne wyczyszczenie każdego z osobna.