Czym różnią się: licznik od wskaźnika lub monitora energii elektrycznej?
W sprzedaży można spotkać różne urządzenia pokazujące zużycie energii elektrycznej. Wszystkie one przez użytkowników nazywane są potocznie licznikami, ale gdy wczytamy się w dokumentację producenta to okaże się, że producenci różnie je nazywają a później sprzedawcy w różnych sklepach samodzielnie zmieniają nazwy. Kto wyjaśni:
- jaki produkt zgodnie z obowiązującym prawem można nazwać licznikiem energii elektrycznej?
- Czym różni się licznik energii od licznika energii z MID?
- Dlaczego część producentów nazywa swoje "liczniki" np. wskaźnik zużycia energii, albo monitor zużycia energii?
Do pomocy w wyjaśnieniu zagadnienia w sposób zrozumiały dla osób, które nie znają się na elektryce, czyli są użytkownikami zapraszam: @F&F @Schneider Electric @SIEMENS @Doradca Techniczny SONEL @Doradca - Legrand Polska @Houssam Cheikhi @Finder @Weidmuller
Odpowiedzi (8)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@artel electric: temat "monitorów energii" wypłynął podczas rozmów o systemach Smart-Home. Część producentów sprzedaje urządzenia które pozwalają np. na smartfonie zobaczyć aktualne i historyczne zużycie energii czynnej całościowo lub w danej fazie. Urządzenia te montuje się w rozdzielnicy i użytkownicy nazywają je licznikami, ale producenci w swoich dokumentacjach nazywają je różnie np. monitor energii.
-
@Piotr Bibik: ja pewnie starej daty jestem, więc dla mnie jest to analizator sieci
W jaki sposób monitorowany to w tych czasach kwestia gustu.
-
-
-
Najprościej rzecz ujmując, najczęściej jest tak:
WSKAŹNIK – to urządzenie które ma wskazać jakąś wartość, w przybliżeniu, orientacyjnie. Dokładność tego urządzenia nie została potwierdzona dokładnymi badaniami, brak potwierdzenia dokładności potwierdzających to certyfikatach.
LICZNIK – to urządzenie które ma liczyć z określoną dokładnością. Ta dokładność została potwierdzona badaniami i są wystawione odpowiednie dokumenty (certyfikaty, wzorcowanie, wyprodukowany jest zgodnie z normami, klasą dokładności itp.)
ad.1 Jaki produkt zgodnie z obowiązującym prawem można nazwać licznikiem energii elektrycznej?
Licznik energii z nadanym certyfikatem MID,
ad.2 Czym różni się licznik energii od licznika energii z MID?
Według obecnych przepisów prawa licznik energii = licznik energii z MID,
ad.3 Dlaczego część producentów nazywa swoje "liczniki" np. wskaźnik zużycia energii, albo monitor zużycia energii?
Bo nie mają na nie papierów z jednostki certyfikacyjnej.
ps.
Do pytań odnoszę się z punku widzenia F&F, może inni producenci kierują się innymi wytycznymi.
W pewnych sytuacjach pojawiają się też wyjątki. np. DMM-5T był wprowadzany do sprzedaży jako wskaźnik, ale niedawno otrzymał certyfikat MID więc stał się licznikiem.
Dziś w handlu pojęcia wskaźnik, licznik, analizator, monitor często odnoszą się do tego samego. A poszczególni producenci sami, po swojemu muszą definiować te pojęcia.
-
Jeśli chodzi o wskaźnik i licznik sprawa jest jasna i nie budząca żadnych wątpliwości. Nawet definicje tych urządzeń są jasne i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Chciałbym jedynie zabrać głoś w sprawie liczników i monitorów energii. Producenci liczników znają zasady na jakich powinien być dokonywany pomiar. Przecież nie jednokrotnie te same liczniki występują pod innymi oznaczeniami, bo jedne maja certyfikat MID a inne nie mają tego certyfikatu. Osobiście rozbierałem takie liczniki, które występowały pod innymi numerami ale miały identyczna budowę, a różnica w cenie takich urządzeń jest zasadnicza. Cenę stanowi posiadanie certyfikatu MID. Czyli jeśli komuś zależy na rozliczeniach nie kwestionowanych przez nikogo należy wybierać liczniki z certyfikatem a w innych przypadkach, gdy tylko chcemy obserwować ilość zużytej energii spokojnie można korzystać z liczników bez MID i najprawdopodobniej nie będzie różnic w pomiarze.
Monitory energii to ciekawa grupa urządzeń. Zgodnie z zasadami pracy monitorów energii dokonują jednocześnie wielu innych pomiarów oprócz pobranej lub oddanej energii. Ilość parametrów jakie mierzą czasami jest niesamowita. I niejednokrotnie ich pomiary co do zużycia energii nie odbiegają od liczników MID to jednak nie można ich wskazań brać do rozliczeń ze względu na brak odpowiednich certyfikatów. Monitor imponuje za to ilością parametrów mierzonych. Dla przeciętnego użytkownika zapewne nie jest to potrzebne, dla znawcy wiedza o jakości sieci na pewno się przyda. Oczywiście rozpiętość cenowa jeśli chodzi o monitory energii jest bardzo duża. Jest to uzasadnione tym ile parametrów jest mierzone i jaki charakter ma taki monitor. W mim gospodarstwie oprócz normalnego licznika od dostawcy energii jest również monitor energii i przyznam się że dostarcza mi wiele cennych informacji o tym co dzieje się w mojej instalacji elektrycznej.
-
To jak w takim razie w potraktować chociażby Shelly 3EM lub Supla MEW-01?
https://shelly.cloud/products/shelly-3em-smart-home-automation-energy-meter/
https://supla.zamel.com/product/monitor-energii-elektrycznej-wi-fi-3fn-mew-01/
-
@Misiek: Odpowiedź jest prosta. Są to monitory energii pracujące w określonym środowisku. Powstały nie jako odrębne twory ale jako uzupełnienie pewnego sytemu tworzącego automatykę domową czy przemysłowa opartą o sieć wi-fi. Są odpowiedzią na potrzeby rynku oraz środowisku pracy. Ich zaletą jest niewygórowana cena i łatwość integracji ze środowiskiem pod jaki zostały zaprojektowane, łatwość dodawania do aplikacji. Pomiary można eksportować do różnych plików o różnych rozszerzeń. Ich popularność i możliwości pomiarowe w powiazaniu do atrakcyjnej ceny spowodowały że urządzenia te są wykorzystywane w aplikacjach swoich własnych Shelly Cloud, Supla Cioud oraz przez MQTT lub Rest API i Home Assistance. Ale trzeba brać pod uwagę że najprościej jest je zaimplementować do środowiska dla jakiego pierwotnie powstały. Mają określone wymagania odnośnie komunikacji jak podłączenia. Mają sporo zalet ale i sporo ograniczeń. Nie można do nich podchodzić jak do urządzeń wyposażonych MOD BASS, które z łatwością przez odpowiednie odbiorniki można zastosować w dowolnym środowisku. Bardziej widzę ich rolę w środowisku domowym, ale wiem i znam wiele instalacji przemysłowych oraz deweloperskich gdzie i Shelly i Supla są wykorzystywane monitorując zarówno zużycie energii lub oddanie energii ale szereg innych wielkości związanych z użytkowaniem urządzeń elektrycznych. Są proste w montażu jak i użyciu.
-
Ponieważ została wywołana Supla uważam, że warto oznaczyć @Zamel
-
Czytaj także:
Licznik energii elektrycznej z przekładnikami
Jaki licznik energii elektrycznej wraz z przekładnikami mocowanymi
Najlepszy 1~ licznik energii elektrycznej
Jaki rodzaj licznika jednofazowego razem z odczytem radiowym byście
Licznik Energii
Potrzebuję licznika energii elektrycznej 3P 80A , najlepiej na prze
Rachunki za prąd – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jak
Dużą część wydatków gospodarstw domowych pochłania energia elektryc
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz
Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis
Ile kosztuje prąd?
Dowiedz się, ile kosztuje prąd w Polsce w 2024 roku, jakie są miesi
Ad 1 Wyłącznie zgodne z dyrektywą MID …link poniżej
Ad 2 Liczniki możemy podzielić na te które zgodne są z dyrektywą MID oraz te które jej nie nie posiadają (nie powinny być już w użyciu, tym bardziej w sprzedaży), ale jak wiemy spokojnie kupić je można podobnie jak żarówki ;(
Liczniki bez wspomnianego certyfikatu nie mogą być stosowane do rozliczeń, odsprzedaży energii między kontrahentami i ewentualnie za ich pomocą możemy liczyć się między zięciem, a teściową, bez żadnego stosownego dokumentu między zamieszkiwanymi pokojami…
Ad 3 Wskaźnik, monitor hmm
Na to za głupi jestem (nie spotkałem się chyba) Może o analizator sieci chodzi, a może oscyloskop :)..hehe ., jeśli mam rację, a producent jeśli tak to nazywa to ja wypisuję go z grona dostawców/producentów
Wiem, że wszyscy wiemy co to jest Dyrektywa MID natomiast dla niezorientowanych to poniżej link zamieszczam
https://www.promac.com.pl/aparatura-pomiarowa/dyrektywa-mid-liczniki/
jak coś to coś :)