12 odpowiedzi

Sprawdź

Czy zjawisko „wywalania korków” jeszcze istnieje w nowych instalacjach?

KU-609513f168226 0 pkt dodane:

Czy zjawisko „wywalania korków” jeszcze istnieje w nowych instalacjach?

 

 • Po zwarciu lub przeciążeniu instalacji jak najbardziej. Nic się nie zmieniło w tym zakresie. Co prawda w nowych jest to bardziej uporządkowane niż w starych archaicznych przedpotopowych instalacjach elektrycznych. Jeżeli jest zgodne ze sztuką zainstalowany, przez uprawnionego instalatora, sprawdzony i sprawny technicznie. 

 • Do mnie na budowie podszedł kiedyś jeden z tynkarzy i zapytał czy mam jakiś większy bezpiecznik typu C32 bo ma już B25 i dalej mu pralka wybija.

 • GN 0 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Teraz nie wywala korków tylko wybija/zrzuca esa ;P

  Korkami zwyczajowo nazywano bezpieczniki wkręcane, topikowe - potem automatyczne - zdarza się, że nomenklatura bywa rozciągana także na bezpieczniki modułowe.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  A czemu miałoby nie istnieć. No przy B10 i lampie 50W to raczej bezpiecznik z członu przeciążeniowego nie wyskoczy. Ale są i orły co nie mają pojęcia o dobieraniu bezpieczników, dobierają go aby nie wyskakiwał. 

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Tak istnieje. Jeśli chodzi o wyrzucanie bezpieczników, są dwa główne powody. Pierwszy to zwarcie wywołane przez spotkanie się bezpośrednio dwóch biegunów kabli. Drugi to przeciążenie obwodu, czyli moc zainstalowanych odbiorników przekroczyła wartość bezpiecznika. Zawsze, stosownie do grubości kabla instalowany jest odpowiedni bezpiecznik. Przestrzegam przed wymianą bezpiecznika na większy. Następnym razem nie wywali bezpieczników, tylko spali nam się przewód, a to z kolei grozi pożarem całego budynku.