Przeczytano 41 razy

Czy wystarczy tylko kilka nowych przekaźników, czy trzeba coś jeszcze?

 Teraz robię remont i trochę rozbudowuję oraz ulepszam podstawową instalację elektryczną mieszkania.

Myślę, że ma sens rozdzielić linie w następujący sposób:

Tam, gdzie napisałem (wyłączać), oznacza to, że planuję je wyłączać na noc i kiedy wychodzimy z domu.

  • Oświetlenie parteru (wyłączać)
  • Oświetlenie piętra (wyłączać)
  • Gniazdka kuchenne (mikrofalówka, okap, fartuch, wnęka)
  • Gniazdka w salonie (wyłączać)
  • Lodówka
  • Piekarnik
  • Zmywarka
  • Klimatyzator
  • Słaboprądowe (routery itp.)
  • Gniazdka biuro 1 (wyłączać)
  • Gniazdka biuro 2 (wyłączać)
  • Gniazdka w sypialni (wyłączać)
  • Gniazdka prysznicowe
  • Gniazdka w łazience (wyłączać)
  • Pralka
  • Suszarka
  • Szafa suszarna
  • Gniazdka w korytarzach + schowek

To oznacza, że na szynie DIN będzie 20 sekcji.
Dodatkowo planuję zamontować 2 inteligentne przekaźniki (Shelly Pro 4EM), każdy z nich monitoruje zużycie energii i dodatkowo włącza/wyłącza linie za pomocą aplikacji oraz automatyzacji. Każdy z nich zajmuje 3 sekcje.
Dodatkowo główny wyłącznik – 4 sekcje, oraz wyłącznik różnicowo-prądowy – kolejne 4 sekcje.
W sumie wychodzi 34?

Czy powinienem jeszcze coś dodać? Nie jestem elektrykiem, mam swojego, ale chciałbym poznać drugą opinię, bo nie jestem pewien, czy mój elektryk jest na bieżąco z nowinkami, a może są jeszcze jakieś „nice to have”?

Załączam zdjęcie tego, co zostawił deweloper.

Oprócz tego będę miał jeszcze sprzęt sieciowy (router przewodowy z 5 portami oraz switch na 16 portów PoE), który będzie zasilał 2 punkty dostępowe przez PoE, a także około 9 gniazdek/portów Ethernet w mieszkaniu. Nie planuję montować patch panela w rozdzielnicy, bo to zbędny wydatek.

Jaką rozdzielnicę byś poleciłi (do zabudowy)? Jaki rozmiar i może hybrydowa? Sama rozdzielnica będzie w szafie, ukryta za drzwiami, a w środku znajdą się NAS, routery, switche, Home Assistant i inne urządzenia sieciowe. Czyli nie chodzi o to, by wszystko chować do rozdzielnicy – router i switch wejdą, Home Assistant i Z-Wave hub również, ale NAS na pewno nie. Chciałbym, żeby była możliwość zamknięcia drzwi i wyprowadzenia kilku kabli Ethernet przez jakieś małe otwory w drzwiach, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałem.

Będę bardzo wdzięczny za rekomendacje, a także ostrzeżenia, jeśli coś z tego brzmi niebezpiecznie :) Chętnie poznam też rekomendacje dotyczące usług sprawdzania instalacji elektrycznej. Chodzi o to, żeby po wszystkich zmianach ktoś przyszedł i przeprowadził test całej automatyki, a także wystawił certyfikat, że wszystko jest w porządku. (czy to powinien zrobić sam elektryk?)

Odpowiedzi (2)

  • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 175 pytań
    • 2148 odpowiedzi
    • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

    Proponuje dostosować rozdzielnicę elektryczną do wymogów prawnych i dobrych standardów. Należy zamontować ogranicznik przepięć (od lat wymagany przez obowiązujące prawo). Jaki? To zależy od wielu czynników i aby to określić należy znać instalację elektryczną, budynek itd. Jeśli będziesz zainteresowany szczegółami znajdziesz je w tym poradniku: Jak dobrać i zamontować ogranicznik przepięć? Poradnik – Zasilanie. Ogólnie temat jest też omówiony (w ograniczonym zakresie) w tym materiale: Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik przepięć, by zabezpieczy

    Ograniczniki przepięć możesz wybrać z poniższych list:

    Sugeruję większą ilość wyłączników różnicowoprądowych dobranych typem do rodzaju urządzeń jakie będą podłączane w instalacji. Minimum to typ A (o AC należy zapomnieć ze względu na dużą ilość urządzeń elektronicznych) a często ze względu na podłączane urządzenia należy dać typ F. W domkach jednorodzinnych coraz częściej należy stosować typ B lub B+

    Proponuję zainteresować się zapisami normy N SEP-E-002 z 2003 r. w której znajdziesz wiele zaleceń dotyczących podziału instalacji na obwody a jeśli chcesz streszczenia wraz z omówieniem to wszystko masz w tym poradniku: Instalacja elektryczna – kable i przewody – PORADNIK cz. 1

    Jedną z ważnych wytycznych zawartych w normie która ma już 21 lat to:

    Każdy odbiornik o mocy 2 kW i większej należy zasilić z odrębnego, przeznaczonego dla niego obwodu niezależnie od tego, czy jest on przyłączany do gniazda wtyczkowego, czy do wypustu instalacyjnego.

    W praktyce czajnik powinien być na osobnym obwodzie ("bezpieczniku") itd.

    Odnośnie wyłączników różnicowoprądowych sugeruję 5 szt podzielonych:

    • 1 szt obwody 3-fazowe
    • 1 szt łazienka
    • 3 szt obwody 1-fazowe (po jednym na każdą fazę)

    Oczywiście można dać ich więcej i w celu zaoszczędzenia miejsca można dać wyłączniki różniowo-nadprądowe, które w jednej obudowie mają dwa zabezpieczenia (poniżej lista z wyłączeniem wspomnianego Typu AC)

    Warto wiedzieć, że są również zabezpieczenia różnicowo nadprądowe jedno modułowe dzięki którym można zaoszczędzić miejsce w rozdzielnicy:

    Jak widzisz zagadnienie nie jest proste a na tym nie koniec. Wybierając rozdzielnicę nie można kierować się tylko jej pojemnością liczoną w modułach, ale trzeba również uwzględnić jakie zabezpieczenia będą w niej zamontowane. O co chodzi? Wybór ogranicznika przepięć narzuca pewne wymogi które szerzej znajdziesz opisane tu: Dobór rozdzielnicy do montażu ograniczników Typu 1 i typu kombinowanego.

    Przejdźmy teraz do sterowania elementami Smart-Home. Wspominasz, że chcesz wyłączać niektóre obwody. Zanim zaczniesz poświęć chwilę i zapoznaj się z zagadnieniem dotyczącym obciążalności styków które szerzej omówiłem w tym artykule: Przekaźnik czy stycznik - na co zwrócić uwagę? Poruszamy najważniejsze za

    W skrócie to, że na urządzeniu producent pisze 16A to nic nie znaczy, bo ważne co dodaje dalej np. AC-1; AC-7b, AC-3 itp. (patrz poniższe przykłady). W związku z tym prawdopodobnie będzie trzeba do wyłączania wielu obwodów dać styczniki lub odpowiednio dobrane przekaźniki lub zastosować więcej sterowników zyskując więcej możliwości. Zachęcam do zapoznania się z możliwościami jakie daje Blebox. Znajdziesz tu moduły do montażu w rozdzielnicy na szynie DIN, ale również moduły do montażu w puszce. Wiele modułów ma wbudowany pomiar energii i co może Cię zaciekawić elektronikę Blebox znajdziesz w seriach GO producenta osprzętu Kontakt-Simon. 

    Wspominam tym systemie ponieważ ma dość rozbudowane sposoby sterowania a więcej znajdziesz tu:


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 12 pytań
    • 147 odpowiedzi
    • 17.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    Co to jest gniazdko prysznicowe ? Może do zasilania kabiny ?

    Co to jest szafa suszarna ?

    Intryguje mnie  metoda wyłączania oświetlenia i gniazdek na noc - czy wyłączniki będziesz miał przy łóżku ? Czy to jest dobry pomysł i czym to uzasadniasz ? A wyłączanie przy wyjściu z domu - wyłączniki powtórzone przy drzwiach ? A może to sterowanie będzie realizowane z aplikacji.

Czytaj także:

Czy zjawisko „wywalania korków” jeszcze istnieje w nowych instalacjach?
Społeczność

Czy zjawisko „wywalania korków” jeszcze istnieje w nowych

Czy zjawisko „wywalania korków” jeszcze istnieje w nowy

Więcej
Falownik Telemecanique ATV31HU40N4 czy jeszcze dostanę coś takiego?
Społeczność

Falownik Telemecanique ATV31HU40N4 czy jeszcze dostanę co

Falownik Telemecanique ATV31HU40N4 czy dostanę ?

Więcej
Listwy Legrand, czy są jeszcze dostępne?
Społeczność

Listwy Legrand, czy są jeszcze dostępne?

Do starej instalacji wykonanej na listwach Legrand 65x130, poszukuj

Więcej
Sterowanie oświetleniem w domu
Blog

Sterowanie oświetleniem w domu

Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego

Więcej
Czego nie wiesz o przekaźnikach?
Blog

Czego nie wiesz o przekaźnikach?

Czy stosowanie przekaźników elektromagnetycznych poza przemysłem ma

Więcej
Co zrobić, aby jedna lampa była obsługiwana przez dwa włączniki w różnych miejscach?
Blog

Co zrobić, aby jedna lampa była obsługiwana przez dwa włą

Rozsądne planowanie aranżacji przestrzeni w domu poprzez zdalne ste

Więcej