@artel electric @Szymon028 @Piotr Bibik
Czy robił ktoś pomiary na takim Rcbo ? Czy można zabezpieczyć nim np Piekarnik? Jego cena jest bardzo niska w porównaniu do np. Simensa.
Odpowiedzi (14)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Tomasz Brzostowski: Jeśli TIM ma je w swojej ofercie to myślę , że ich jakość jest sprawdzona?
-
@Faza123455: To że produkt jest w ofercie TIM nie przesądza o jego jakości. W ofercie są zarówno produkty tańsze jak i droższe znanych marek, wybór i weryfikacja oczekiwanej jakości należy do klienta. Są klienci którzy stawiają na jakość i sprawdzone rozwiązanie, a są też tacy dla których najważniejszym parametrem jaest niska cena.
Na stronieVCX zamieszczone są wyniki badań tej aparatury:
MV tests report from switching operation of pressure-controlled disconnector/breaker prototype (vcx.
-
@Tomasz Brzostowski: Wielki szacun za odnalezienie załączonych badań. Należy jednak zwrócić uwagę, że opracowanie nie zawiera wyników badań przedmiotowego RCBO.
-
@Tomasz Brzostowski:Pragnę zauwazyć że przytoczone protokoły z badań nie mają żadnej mocy prawnej, mimo że podpisali się pod protokołem pracownicy AGH. Jeśli chodzi o wprowadzenie na rynek, to moc prawną mają testy z akredytowanego laboratorium.
-
@Bartłomiej Jaworski: Jest szansa byś rozwinął temat. Pewnie wielu z nas się zainteresuje.
-
@artel electric: Jedyne badania produktów elektrotechnicznych przeprowadzane zgodnie z przepisami były dokonane przez KIGEIT, sekcja SPAE.
Taka ciekawostka - jest dedykowana norma, która mówi w jaki sposób należy odpowiednio pozyskać próbki (produkty) do badań. Jeśli zrobimy to nieodpowiednio (np. wszystko kupimy w tym samym miejscu) to badanie i tak jest nieważne.
Opracowanie jest dostępne tu:https://kigeit.org.pl/ftp/mk/spae2/spae/gkz_spae/Broszura_www.pdf
A co do badań w elektrotechnice:
Widziałem w przeszłości badania i opracowania z politechnik np. ograniczników przepięć z politechniki białostockiej - bodajże Pana Wiatera, ale aby mogły takie badania być wiążące musiałyby by być robione w akredytowanym laboratorium (pierwsze laboratorium z akredytacją ma od dwóch lat BBJ na ograniczniki), a nieprawidłowości zgłoszone do organów nadzoru rynku (UOKIK). Urząd ten do tej pory nie honorował takich badań (miało się to zmienić), więc aby wycofać produkt niespełniający wymogów musiałby sam takie badania robić na własną rękę poza granicami kraju.
Takie badania są bardzo drogie. Nawiasem łatwiej jest zbadać umowy kredytowe czy telekomunikacyjne, bo to nic nie kosztuje oprócz czasu etatowych pracowników.
Wracając do produktów z pytania - nie stosowałem, nie wypowiem się.
-
W każdej hurtowni znajdziesz wiele produktów, których zgodnie z prawem nie możesz wykorzystać w Polsce, lecz są nadal wykorzystywane, bo są po prostu...tanie. Idealnym przykładem są tutaj ograniczniki przepięć. Ogromna część ograniczników przepięć na polskim rynku nie może być montowana w danych aplikacjach, lecz mogą być sprzedawane więc TIM czy inne hurtownie posiadają takie produkty w swojej ofercie.
Jest to długi temat do rozmowy, lecz przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Polskie prawo i jego respektowanie, brak odpowiedzialności za montowanie produktów niedopuszczonych na dany rynek, brak świadomości klientów, brak wiedzy u elektryków i automatyków czy chęć szybkiego zysku korzystając z bardzo tanich produktów niewiadomego pochodzenia.
-
@Piotr Kubaszewski: Masz rację, produktów OPP mamy na rynku zatrzęsienie.
I oczywiste pytanie ? które spełniają warunki norm? nie tylko naszych aktualizowanych co .xxx lat, ale i europejskie nadążające za wzrostem technologii, klimatu ?
Polecam szkolenia i jeszcze raz szkolenia firm np. DEHN czy PHOENIX (są bezpłatne webinary i szkolenia stacjonarne w przypadku PHOENIX we Wrocławiu}.
-
-
-
Podeślij proszę link do tego wyłącznika. Tutaj może być problem z technologią wykonania czy to wyzwalacz elektromechaniczny czy elektroniczny, który nie jest dopuszczony do stosowania na naszym rynku.
Kiedyś taki filmik ktoś na ŁNN polecał o zainstalowanych w wyłączniku "bebechach" , lecz nie mogę teraz odnaleźć jak się uda to podeślę.
C.D.
Haa znalazłem możesz obejrzeć.
-
Próbowałem odnaleźć jakieś karty katalogowe, DTR'ki, ale niestety się nie udało. Jedyne co wiem to, że produkcja odbywa się w Chinach, istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że RCBO wyposażony jest w wyzwalacz elektroniczny, a więc jak wcześniej pisałem nie spełnia on wymagań polskich zapisów normatywnych. Nie zaryzykował bym jego stosowania, sama cena już powinna dać wiele do myślenia biorąc jeszcze pod uwagę, że jest to typ A.
-
Jeżeli nie razi Ciebie wykonanie, firma, jakość, wygląd to możesz z tego skorzystać jednak to tania półka, nie znamy Twoich upodobań...
-
Witam,
Jest to zabezpieczenie oparte na wyzwalaczu różnicowoprądowym elektronicznym, jego działanie (funkcje zabezpieczenia użytkownika przed niebezpiecznym prądem różnicowym) zależą od poziomu napięcia. Jeśli dojdzie do zapadu napięcia, zabezpieczenie traci funkcje ochronne.
Na rynku niemieckim stosowanie takich produktów (wyposażone w wyzwalacz elektroniczny, działanie pośrednie, zależne od napięcia) jest zakazane.
W Polsce nie jest to uregulowane, nie ma natomiast zharmonizowanej normy dotyczącej tego typu zabezpieczeń (europejskiej EN, polskiej PN). Są to produkty dopuszczane głównie do stosowania w angielskich instalacjach.
Jeśli chodzi o wyłącznik różnicowonadprądowy (RCBO) w wąskim wykonaniu, to tylko Siemens na chwilę obecną posiada takie wykonanie zgodne z normami europejskimi, czyli oparte o wyzwalacz elektromechaniczny (niezależny od napięcia zasilania) - seria wyłączników 5SV1
W ofercie Siemensa można znaleźć również zabezpieczenia oparte o wyzwalacz elektroniczny (seria 5SV9), jednakże jest to produkt niedostępny na rynkach, gdzie normy nie dopuszczają jego stosowania, w tym w Polsce.
Pozdrawiamy
Zespół SIEMENS
-
Czytaj także:
Różnicówka-czy muszę tutaj stosować ?
Witam. Bardzo proszę o interpretację przepisów. Zgodnie z PN-HD 603
Czy warto odśnieżać PV?
Jakie jest Wasze zdanie? Warto, czy nie warto odśnieżać panele foto
Czujniki kolejności faz i czujniki asymetrii napięcia w o
Trójfazowe silniki prądu przemiennego funkcjonujące we współczesnym
Czy w remontowanym domu warto instalować system Smart Hom
Czy warto inwestować w system SMART HOME po zakończonym remoncie? O
Aparatura modułowa Siemens - dlaczego warto ją wybrać?
Czego nie wiesz o aparaturze modułowej? Co ją wyróżnia? Czy modułów
Jest to marka VCX
O firmie - VCX Power™
Ja osobiście nie spotkałem się z tą aparaturą w praktyce.