11 odpowiedzi

Sprawdź

czy w moim przypadku brakuje mi kabla?

hagsss 0 pkt dodane:

Cześć. Zrobiliśmy remont i położyliśmy nową instalację. Nie przemyśleliśmy jednak, że wybierzemy do korytarza oświetlenie typu oprawa candellux z paskiem led. Punktów jest 7, chcielibyśmy żeby oświetlenie sterowane było z dwóch włączników schodkowych dwuklawiszowych. Chcielibyśmy jednym klawiszem włączać led, a drugim środkowe oczko.

Teraz do sedna: Od pierwszego włącznika (do którego dochodzi zasilanie z rozdzielnicy) poprowadziłem przewód 3x1.5 po suficie od oprawy do oprawy i wyprowadziłem go przy drugim włączniku.
Drugi przewód 3x1.5 poprowadziłem bezpośrednio od włącznika do włącznika.

Pytanie: Czy uda mi się to połączyć tak, żeby sterować jednym klawiszem paskiem led, a drugim klawiszem oczkiem czy brakuje mi jednego przewodu? Myślałem o nagięciu zasad i wykorzystaniem żółtego przewodu jako zasilający do led.

Jak to wszystko spiąć w przełącznikach żeby miało ręce i nogi?

Zdjęcia przedstawiają włącznik oraz jeden z punktów.

Zaznaczę, że jestem amatorem, który lubi pogrzebać sam ale przy dobrych radach specjalistów :)

 

dzięki

 • Ta wełenka czy folia drażni pożarowo ten otworek w suficie ( jakość zdjęcia nie pozwala zdiagnozować ) i brak puszki połączeniowej jeszcze. Oczywiście to Twoje mieszkanie i robisz co uważasz za stosowne, masz pomiary i badania wykonanej samodzielnie instalacji elektrycznej z protokołami od uprawnionego elektryka (fachowca), instalacja jest zgodna z projektem wykonawczym lub po wykonawczym, posiadasz certyfikaty, deklaracje zgodności na użyte materiały, dokręcane śrubki wkrętakiem dynamometrycznym zgodnymi parametrami zalecanymi przez producentów aparatów elektrycznych. Jeżeli nie dopełniacz formalności i stanie się wypadek, pożar, nieszczęście to ubezpieczyciel odmówi odszkodowania, spotkacie się w sądzie, a resztę uzupełnij sam co dalej się stanie...

 • Przewodów to brakuje na pewno i korzystniej mieć dwa niezależne obwody do tych opraw i fajny do tego jest podwójny właśnie schodowy, lub przez przyciski (łączniki) oraz bistabilne przekaźniki. Nie wiem czy ktoś nie został urażony teraz czy to moralnie czy religijnie (umyślnie czy nieumyślnie, tendencyjnie lub obcesowo) może stwierdził że kara musi być od siebie taką przykładną (szeryfa) że to sensu nie ma i ni ładu ni składu w tym opowiadaniu bo wyrocznią moralności jest i pouczania innych co dobre a co złe, przyda się czy lub  nie piszemy tutaj o deweloperkach tylko mieszkaniach czy domkach jednorodzinnych bo one mają inne prawa i obowiązki...

 • A dziękuję, a proszę a dziękuję a proszę, proszę dziękuję i jeszcze raz dziękuję... Merytoryczne więc nie ma co punktować tym bardziej nabijać pod tym samym pkt. Jakieś tam sławne nie dawno bardzo mądre stwierdzenie było o wyścigu szczurów, braku drogocennego czasu czy jakoś tak oraz jak napiszę to konkretnie że klękajcie narody z poniżaniem się do poziomów włącznie  !...

 • Dzięki za tak szybki odzew. 

  Trudno, zrobię bruzdę i poprowadzę jeszcze jeden przewód. Pomyślę też nad dorzuceniem wyłącznika krzyżowego ponieważ wejścia do salonu mam po środku korytarza i teraz ganianie z na jeden lub drugi koniec byłoby uporczywe.

   

  Opcje Smart home rozważałem ale co jak wysypie się wifi lub internet? 

 • Według mnie przewodów nie jest za mało i jestes w stanie to podlaczyc. Na jednym kablu spinasz oczka i przełączniki a na drugim led i przełączniki.

 • Minimum pomiędzy włącznikami podwójnymi schodowymi to 5 żył, więc z obecnym oprzewodowaniem tego nie ogarniesz. Alternatywa to zastosowanie modułów blebox, zamel exta free lub exta life, ewentualnie supla. Tak w skrócie to exta free i life pozwolą Ci sterować z pilota i włączników (sterowanie z aplikacji będzie już droższe i chyba nie warte dla 2 światełek). Supla da możliwość sterowania z włączników i aplikacji w smartfonie oraz przez stronę internetową. O blebox wypowiedział się już @Tomasz Brzostowski. Wszystkie propozycją są polskich producentów więc warto wspierać nasz rynek :)

  Istotne jest to, że przewodu ochronnego czyli żółto-zielonego nie wolno używać do innych celów niż zapewnianie ochrony. Dlatego zabronione jest podawanie fazy na niego. Stwarza to realne zagrożenie zdrowia i życia dla osób niewtajemniczonych.

 • Niestety masz za mało przewodów pomiędzy wyłącznikami, aby zastosować podwójne wyłączniki schodowe. Potrzebnych jest 5 żył.

  Ale nie wszystko stracone, możesz zastosować sterowniki bezprzewodowe np. Blebox (które są nagrodą w obecnej edycji grywalizacji). Są to elementy inteligentnego domu, dzięki którym miałbyś nowe funkcjonalności, np. sterowanie oświetleniem z dowolnego miejsca, za pomocą telefonu, tabletu, komputera, ustawianie harmonogramów i scen (ustawienie na czas, automatyczne włączanie / wyłączanie, ściemnianie...to w dużym skrócie)

  Poczytaj, a jak Cię zainteresuje, pomożemy dobrać odpowiednie elementy i podpowiemy jak to wszystko połączyć. 

  Inteligentny dom - automatyka budynkowa blebox.eu