Mam pytanie związane z produktem OP-LLB-D180C Oprawa led 4x4 BAR D 180W 6000K 10-30V c ombo – PRESCOT SP Z O.O. | TIM SA
Mianowice chciałbym zastosować 6 szt. tego oświetlenia, ale w warunkach domowych, czyli na 230V. Jaki zasilacz lub zasilacze należałoby dobrać, by móc je podłączyć.
Odpowiedzi (13)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Artur kozera: Właśnie też myślałem co autor ma na myśli, pokombinowałem, że może o jakiś lokal chodzi, dyskotekę, wystawę ,pałace jakieś. Może doczekamy się odpowiedzi.
-
-
Ogólnie to wybór jest dość spory. Teoretycznie wystarczy 200W 12V lub 24V. Poniżej przykłady 12V z zapasem mocy na wszeki wypadek 250W
https://www.tim.pl/zasilacz-led-250w-ekzas525
https://www.tim.pl/zasilacz-led-12v-dc-250w-20-8a-ip20-2690
https://www.tim.pl/zasilacz-led-hermetyczny-ip67-250w-12v-20-83a-245-x-76-x-40-mm-ec79612
-
@artel electric: Proponujesz dość rozrzutne rozwiązanie, jeden zasilacz na jedną oprawę. Ideałem byłby jeden zasilacz na 6 opraw (1200 W). Ja proponuję jeden zasilacz na dwie oprawy (też z zapasem): https://www.tim.pl/zasilacz-led-12v-dc-500w-42a-ip20-2694
https://www.tim.pl/zasilacz-led-24v-dc-500w-21a-ip20-2695
https://www.tim.pl/zasilacz-led-vt-26400-400w-24v-16-6a-ip45-3265
I tak będzie to dość droga impreza i zabierze dużo miejsca.
-
@Artur kozera: Szczegółów montażu i instalacji nie znamy, wiec założyłem, że przy tej mocy to w warunkach domowych raczej sześciu opraw obok siebie pytający na zainstaluje, choć kto bogatemu zabroni ;) Czy moje rozwiązanie jest, aż tak rozrzutne wobec Twojego ? Zasilacz 250W to koszt +- 100zł na oprawę, natomiast proponowane przez Ciebie to +- 500zł co daje 250xł na oprawę. Wracając jeszcze do mojego założenia i jednak biorąc pod uwagę, iż każda oprawa może znajdować się w innym pomieszczeniu to raczej nie widzę innego rozwiązania jak indywidualne podejście do każdej z nich. Podkreślam, że są to propozycje według tylko moich założeń, gdybyśmy poznali więcej szczegółów zapewne było by nam dużo łatwiej coś doradzić.
-
@artel electric: To moje pytanie i zostałem zmuszony do założenia konta by odpowiedzieć i dać więcej szczegółów :).
Na początku jednak to dzień dobry i dzięki za chęci udzielenia pomocy :)
Generalnie to szukam rozwiązania do mojego studia lakierniczego - (dopisek w warunkach domowych był w "" ) gdzie potrzebuje dosyć mocne światło a że są to początki to i nakłady finansowe ograniczają więc szukam alternatywnych rozwiązań.
Zatem nawet jeden zasilacz na lampę czy też na wszystkie wychodzi taniej niż dedykowana profesjonalna lampa która jedna kosztuje około 2100 zł.
Tak wiem lampa dedykowana ma inaczej rozproszone światło ale drążąc temat te właśnie OFF ROAD- owe są najbardziej zbliżone co do jasności i strumienia światła. Ba są nawet jaśniejsze. Barwa światła też jest dla mnie odpowiednia :)
Co do szczegółów to oprawy będą znajdowały się w jednym pomieszczeniu podłączone pod jeden włącznik czyli z jednego źródła zasilania oczywiście że w takim wypadku sprawdził by się najlepiej jeden zasilacz nie mniej jednak mam na tyle miejsca że może też być jeden na lampę.
-
@Martinezze :Może zamiast się rozwodzić nad przynajmniej kilkoma rozwiązaniami proponuję abyś odręcznie rozrysował pomieszczenie z rozmieszczeniem opraw i zwymiarował mniej więcej ten rysunek, dobierzemy wtedy optymalne rozwiązanie.
Mamy tu kilka zależności m.in. co do spadków napięcia, od razu mogę jednak zaproponować zasilacz 24V z uwagi na powyższe zwłaszcza, że układ oprawy pozwala na zasilanie w dość dużej tolerancji napięcia.
A.propos, jeśli dedykowana lampa kosztuje 1200 to i tak jest tańsza od proponowanego przez Ciebie rozwiązania ?
@Artur kozera No to już wiemy jaki autor ma zamysł.
-
@artel electric: Faktycznie. I prawdopodobnie nie trzeba będzie kombinować z zasilaczem, bo będzie na 230V.
Co do zamysłu: jeśli to jest studio lakiernicze, to nie trzeba będzie tego ochronić/osłonić przed mgiełką lakierniczą?
-
@Artur kozera: Jak poznamy więcej szczegółów to proponuję skupić się na parametrach i doborze urządzeń i instalacji. Co do technologii zabudowy, zabezpieczenia, montażu to jakby odrębny temat.
-
@artel electric: poprawiłem kwotę bo nie 1200 a 2100 :) za szybko pisałem :P a że człowiek w pracy to sami wiecie.
Co do pomieszczenia to rozrysowanie nie ma sensu. Pomieszczenie 7x5 wys 2,8m Lampy dwie po ścianach wzdłużnych i po jednej na szerokości zamocowane około 30 cm od sufitu. Osłonięcie to jak każde wszystkie lampy, musi być dobry wyciąg nie da rady inaczej.
-
@Martinezze: Zaczynamy więc od początku. Mając na uwadze rozwiązanie najtańsze to jednak proponuję zasilacz 12V 200/250W montowany indywidualnie przy każdej oprawie (podkreślam przy oprawie, nie gdzieś tam 10m dalej). Z uwagi na charakter użytkowania pomieszczenia sugeruję zastosowanie zasilacza hermetycznego.
Co do sterowania, jeżeli w grę wchodzi typowy łącznik oświetlenia to z uwagi na obciążalność styków 10A polecam "rozbicie" obwodu na dwa osobne wyłączniki dzieląc oprawy na np. 3+3 lub 4+2. Przekrój przewodu po stronie wtórnej zasilacza 2,5mm2 i żeby nie kombinować z przekrojami w zależności od wybranej konfiguracji sterowania proponuję całą instalację wykonać przewodem 2,5mm2. Poniżej przykładowe zasilacze, wybór jest bardzo duży, więc możesz poszukać innych rozwiązań o tych samych parametrach.
https://www.tim.pl/orno-zasilacz-led-12vdc-250w-20-8a-ip20
https://www.tim.pl/orno-zasilacz-led-12vdc-250w-20-8a-ip20
https://www.tim.pl/zasilacz-impulsowy-led-ip45-250w-12v-20a-5u0951
Istnieje oczywiście możliwość załączenia całego układu jednocześnie, lecz trzeba dobrać odpowiedni do tego łącznik np. "pakieciak"
https://www.tim.pl/lacznik-krzywkowy-0-1-3p-25a-w-obudowie-lk25r-2-8211ob2
Na razie chyba tyle jak masz więcej pytań to pisz.
-
@artel electric: Super dziękuje bardzo tak też uczynię może jedynie zastosuję przewód 4mm2 bo tego mi zostało w zapasie a szkoda wyrzucić :)
I tak masz rację podzielę na dwie części i ekonomiczniej będzie ze względu że nie zawsze muszę używać oświetlenia na raz .
Dzięki wielkie jeszcze raz .
-
@Martinezze: Nie wiem, czy nie lepiej byłoby podzielić na 3 strefy: 1 - dwie na jednej długiej, 2 - dwie na drugiej długiej, 3 - dwie (1 + 1) na obu krótkich ścianach. Niewiele więcej pracy, niewiele większe koszty, a może się przydać.
-
-
Czytaj także:
Czy ta pompa ciepła się sprawdzi?
Czy ta Pompa ciepła da rade na dom o pow. 300m2 po modernizacj
Czy ogrzewanie elektryczne podłogowe sprawdzi się w łazie
Chodzi o łazienkę o powierzchni 25 m2.
Bezpieczna wymiana żarówek w domu
Jak bezpiecznie wymieniać żarówki w domu? Czy przy któryś typach ni
Czy w remontowanym domu warto instalować system Smart Hom
Czy warto inwestować w system SMART HOME po zakończonym remoncie? O
Wybór gniazd i łączników do domu — banał czy wyzwanie?
Pytanie, które może wydawać się banalne, jeszcze kilkanaście lat te
Czy pompy ciepła sprawdzą się w starszych domach?
Zobacz, czy pompy ciepła sprawdzają się w ogrzewaniu starszych domó
Tak się zastanawiam: czy użytkownik chce to zamocować w kabinie prysznicowej czy w wannie z hydromasażem. A może najlepiej postawić quada w salonie i problem z zasilaniem odpadnie automatycznie :)