Odpowiedzi (15)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Gwozdziu944: Dzięki za odpowiedź. Ja od siebie jeszcze dodam, że raz miałem sytuacje gdzie zasilanie było podawane na rozdzielnicę z akumulatorów, a więc urządzenie nie pokazywało napięcia a jednak tam było.
-
@come:Dlatego elektryk na robotę zazwyczaj wybiera się jak kobieta na 3 dniowe wczasy. W obu przypadkach wychodzi kilka walizek "sprzętu" :D
-
@Gwozdziu944 @come a o jakim układzie połączeń sieci rozmawiamy? Proponuję zapoznać się z artykułem: Układy sieci i BHP podczas pracy z nimi – poznaj zasady bezpieczeństwa i zapraszam do kontynuowania dyskusji.
@Gwozdziu944 czy po lekturze tego artykułu udzieliłbyś takiej samej odpowiedzi? -
@Piotr Bibik: Może nie wyraziłem się do końca jasno. Takie urządzenia traktuję jako orientacyjne sprawdzenie czy jest napięcie. Osobiście nie mam tak drogiego testera, teraz to już właściwie nie mam wcale ale kiedyś miałem fazer777. Bardzo tanie urządzenie, łapało mnóstwo zakłóceń ale jak dla mnie to służyło do potwierdzenia braku napięcia w instalacjach które znam. Czyli sam sobie wyłączyłem odpowiedni bezpiecznik i takim urządzeniem sprawdzałem czy jest napięcie, albo do szybkiej weryfikacji który włącznik zapala którą lampę (a właściwie na tamten czas to jeszcze wypust kablowy). Jeśli trzeba usunąć jakąś usterkę gdzie nie dochodzi napięcie to moim zdaniem zawsze z miernikiem. Taki tester nie wskaże Ci czy jest tam 50 czy 150V.
-
@Gwozdziu944: teraz już nie ma wątpliwości co do Twojej wypowiedzi :) Pytanie, jak taki wskaźnik zachowa się w instalacjach z innym układem połączeń niż TN?
-
@Piotr Bibik: Właściwie, to nie wiem jakiej odpowiedzi udzielić na to pytanie. Jeśli masz taką wiedzę to mógłbyś wyjaśnić?
-
@Gwozdziu944: a czytałeś artykuł do którego link zamieściłem?
-
@Piotr Bibik: Tak, jeśli chodzi o przykład który przytoczył autor artykułu to rozumiem, bardziej ciekawi mnie czy przy braku pełnego napięcia, a właściwie czymś w okolicach kilku volt czy ten detektor też by coś wskazywał czy nie.
-
@Gwozdziu944: to zależy. Trzeba poczytać instrukcje. Każdy detektor może się inaczej zachować - i pamiętaj aby zaznaczyć o jakiej częstotliwości mówimy, bo to również może mieć wpływ na wskazania. Dodatkowo temat mokrej lub suchej ściany. Sporo urządzeń "głupieje" jeśli ściana jest wilgotna.
I na koniec, zastanów się jak na wskazania takich wskaźników działa telefon komórkowy który masz w kieszeni?
-
@Piotr Bibik: Telefon komórkowy nie ma wpływu na działanie takiego urządzenia jak na zdjęciu. Nie wytwarza pola, na które reaguje tester.
-
-
Ufać można, ale zawsze to jest zaufanie ograniczone ;)
A ufasz innym kierowcom na drogach ? Niby tak, ale nie zbliżasz się do poprzedzającego pojazdu na 15cm jadąc 90km/h.
Ja w przypadku pracy w układach pod napięciem lub w pobliżu napięcia zawsze sprawdzam dwa razy - dwoma różnymi przyrządami.Lepiej sprawdzić niż się usmażyć.
-
Cześć! Ja posiadam kilka wskaźników kilku różnych producentów . Generalnie ufam wskazaniom, ale traktuję je orientacyjnie nie wyłączając myślenia. W naszej pracy zawsze i stale trzeba analizować sytuację. Czasem zdarza się, że wskazania są błędne ze względu na:
- brak baterii lub rozładowane baterie wskaźnika
- indukcję w przewodach i fałszywe wzbudzanie się urządzenia
- pomyłkę
Zawsze wówczas analizuję przyczynę i sprawdzam ponownie drugim miernikiem.
-
Wszystko jest fajne jak działa... Potrzyj o polarek lub sweterek i zobacz czy kopie...
-
Pracuję testerem Yato od kilku lat i nigdy się nie zawiodłem.
Zaufanie 100℅ to przesada w zawodzie elektryka
Sprawdzam, Sprawdzam.
Czytaj także:
Jakim urządzeniem sprawdzić uszkodzenie kabla w ziemi?
Kabel elektryczny ułożony w ziemi podczas deszczu wyrzuca zabezpiec
Czy taki TV potrzebuje dekodera?
Czy telewizor na którym odbierany jest sygnał testowy (zdjęcie w za
Czy wyłączać urządzenia "czuwające"?
Od dłuższego czasu zastanawiam się czy wyłączać np. na noc urządzen
Czujniki kolejności faz i czujniki asymetrii napięcia w o
Trójfazowe silniki prądu przemiennego funkcjonujące we współczesnym
Zestaw SMART HOME - wszystko co chciałeś wiedzieć o nagro
Sprawdź najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o zestawie SMART
Długotrwała obciążalność prądowa przewodów – jaki prąd w
Jednym z czynników decydujących o bezpieczeństwie instalacji jest o
Ja osobiście ufam takim urządzeniom. Nie widzę powodów aby nie ufać. Może ono działać wadliwie ale przy użytkowaniu codziennym to zauważysz że coś jest nie tak, wtedy kontrola baterii zasilającej i ewentualna reklamacja i dostajesz sprawny sprzęt. Nic Ci nie da 100% gwarancji braku napięcia. Chyba, że na przewodzie który sprawdzasz jest zainstalowany bezpiecznik który widzisz i masz wyłączony. W innej sytuacji ktoś może nie być świadomy że wykonujesz prace przy jakimś gnieździe i podniesie zabezpieczenie po Twojej kontroli przez próbnik. Ważne jest, że dolny zakres napięcia w którym ten czujnik będzie wskazywał poprawnie to 90V, więc wszystko co poniżej to czujnik może nie wyłapać a na dłoniach to poczujemy. A takie niższe napięcia mogą się pojawiać przez uszkodzony przewód. Miałem kiedyś sytuację że na bolcu uziemiającym było około 72V, pojawiało się po podłączeniu wtyczki z pralki do gniazdka, te 70V było w innym pokoju. Okazało się, że cała listwa PE wisiała w powietrzu, bez podłączonego przewodu PEN.