Odpowiedzi (15)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Kafar19 Biura projektowe nie korzystają z odręcznych rysunków tylko z oprogramowania w środowisku CAD. W przypadku przetargów publicznych czy wymagań inwestora, to często podstawą jest już Revit, a nie rzuty 2D w cadzie.
Z odręcznym rysunkiem możemy się spotkać jeszcze nie przy projektach budowlanych a np. technicznych np. małe OZE poniżej 50kW.
Podrzucam link odnośnie m.in projektu techniczniego w małym OZE..
-
Wydaje mi się, że już nie. Pracowałem kiedyś w biurze konstrukcyjnym OBR. Konstrukcję oraz wykreślanie rysunków odbywało się na kalce technicznej (na desce kreślarskiej - kto jeszcze ma coś takiego? zajmuje trochę miejsca). Następnie kalkę należało zanieść do drukarni i wykonać odbitki (sepia). Nie wiem, czy ktoś teraz wykonuje jeszcze coś takiego. Jeśli już, to są to raczej wydruki komputerowe. Poza tym łatwiej jest sprawdzić np. wymiar części w komputerze, gdzie można zrobić powiększenie rysunku. Natomiast odręczny rysunek na pewno dalej jest wykorzystywany, ale już bez uwzględnienia sztuki kreślarskiej.
-
@Artur kozera: Dziękuję za podzielenie się doświadczeniem. Tak z ciekawości, ile czasu panu zajmowało wykonanie takiego rysunku ?
-
@Kafar19: Prosty rysunek typu długość, szerokość, wysokość lub fi części to kilka, kilkanaście minut kreślenia w ołówku, trochę więcej w tuszu (zakup rapidografów znacznie ułatwił pracę). Oczywiście bez uzupełniania tabelki, uwag itp. Rysunek ofertowy lub złożeniowy w ołówku to kilka lub kilkanaście dni (czasem i miesiąc przy bardziej skomplikowanym). Kreślenie w tuszu do tygodnia. Oczywiście z zachowaniem odpowiednich grubości linii zgodnie ze sztuką. Nie raz trzeba było skrobać żyletką źle narysowaną linię i poprawiać na właściwą. Piszę tutaj o rysunku maszynowym. Nie mam pojęcia jak to jest przy innych branżach np. rysunku budowlanym.
-
@Artur kozera: A to ciekawe, skrobanie żyletką w rysunku :D Masz jakieś inne protipy ? haha
-
-
-
Wydaje mi się, że teraz już wszystko idzie w programach (AutoCAD itp.).
-
Obecnie nie stosuje się już tych 'antycznych' rozwiązań. Projekt wykonany przy pomocy oprogramowania CAD jest dużo dokładniejszy i zajmuje dużo mniej czasu projektantowi. Z rysunkiem odręcznym, spotkasz się jedynie na zajęciach. Życzę ci do niego dużo cierpliwości. ;-)
-
@Zhandos62 @Artur kozera @Sandro1812 nam sporo osób, które rysunek techniczny wykonują bardzo dobrze, ale oprogramowania CAD (lub podobnego) nie używają - może nie mieli okazji się nauczyć. Znam i takich którzy nadal przy desce kreślarskiej siedzą i tuszem rysują (to wyższa sztuka). Pamiętajmy, że wiele osób w codziennej pracy nie używa komputerów. Szczególnie w mniejszych miejscowościach i rodzinnych firmach z wieloletnią tradycją stosuje się stare dobre i sprawdzone metody gdzie konstruktorzy to często ludzie którzy swoją pracę zawodową zaczynali w latach 80/90 a większą zawodową styczność z komputerem (wysłanie maila) to datują na rok 2000 lub później.
Kawałek kartki i ołówek w wielu zawodach nadal jest podstawą. Zobaczcie np. lokalnego stolarza, tokarza lub spawacza. Większość lokalnej społeczności korzysta z ich usług, a fachowiec nie ma strony internetowej i konta na FB. Z klientami kontaktuje się za pomocą telefonu i od klientów nie może się opędzić. Jak przyniesiesz mu narysowany i zwymiarowany element np. stół ślusarki, przęsło płotu, wózek, meble itp. to wykona za rozsądne pieniądze. Powiedz takiemu lokalnemu majstrowi o oprogramowaniu CAD to się stuknie w czoło.
-
@Piotr Bibik: W sumie ma Pan rację, ale to faktycznie raczej dotyczy lokalnych wykonawców, raczej właśnie z małych miasteczek. W dużych firmach, zakładach nie słyszałem, by ktoś jeszcze się bawił kartką i ołówkiem, bo to zjada sporo czasu.
A "czas to pieniądz"... -
@Piotr Bibik: Mój dziadek z wykształcenia jest elektrykiem i w tym zawodzie również nadal pracuje, nigdy w życiu nie robił żadnych rysunków poprzez program komputerowy, nadal mogę go wieczorami spotkać przy biurku rysującego schematy, jednak sądzę, że już odchodzi się od tego, programy komputerowe znacznie ułatwiają nam pracę i przyspieszają jednak co się zrobi samemu na kartce uważam, że zostaje na dłużej w głowie.
-
@Piotr Bibik: Osobiście nie znam nikogo, kto by nadal wykonywał rysunki przy desce kreślarskiej. Szczerze podziwiam każdą osobę, która nadal to praktykuje. Przy odpowiednich umiejętnościach takie rysunki to niemal dzieła sztuki.
Co do małych lokalnych przedsiębiorców ciężko zaprzeczyć, że większość rysunków wykonują odręcznie. Jednak w większości przypadków są to mniej lub bardziej złożone rysunki poglądowe. Rzadko są to rysunki z pełnym opisem, czy tabelką. Jak najbardziej mogą sobie na to pozwolić w przypadku jakiegoś małego czy średniego projektu. Pracując w lokalnej rodzinnej firmie przy większych projektach niejednokrotnie byłem proszony, żeby takie odręczne rysunki przenieść do CADa głównie z 2 względów. Po pierwsze taki rysunek wygląda bardziej 'profesjonalnie'. Poza tym coraz częściej zdarza się, że inwestor wprowadza taki wymóg.
-
@Zhandos62: nie zaprzeczam, że przyszłość jest w CAD-zie ;) Napisałem tylko, że jeszcze są firmy i osoby które z rożnych względów nadal ręcznie wykonują bardziej lub mniej skomplikowane rysunki technicznie :)
-
-
-
Na PWr grafikę inżynierską mamy w CAD'ie więc jak starszy profesor/doktor rehabilitowany wymaga ręcznego rysunku to masz po prostu pecha.
U nas wymaga się jedynie pisma technicznego.
-
@Szymon028:Ja mam wszystko na raz. Na wykładzie co tydzień albo grafika inż. ręczna lub cad. Na labolatoriach mam cad, natomiast na zajęciach projektowych mam odręcznie :/ Więc mam to dosyć wszechstronnie. Ale nie uważam to za plus :/
-
Czytaj także:
co dalej
Mam laptopa lenowo g 505 i zostal zalany chodzil ale nie bylo obraz
Używane inwertery PV. Czy warto?
Coraz częściej na platformach sprzedażowych można spotkać używane i
pytanie techniczne
Dzien dobry, klient zapytał czy do poniższego zaworu można dos
Przyłącze energetyczne do działki lub domu - poradnik
Dla całego procesu doprowadzenia energii na działkę kluczowych jest
Jaka wiertarka do betonu i nie tylko, czyli jak się nie z
Przy wierceniu w betonie lub żelbecie potrzebujesz urządzenia o wys
Aktualny system normalizacji w Polsce w obszarze elektryk
W środowisku elektryków skupionych w Stowarzyszeniu Elektryków Pols
Jeżeli wykonasz takowy poprawnie to jest on w pełni akceptowalny, ale przecież to samo zrobisz dużo szybciej stosując oprogramowanie, np. EATON'a pokazany w Poradniku Łukasza. Do tego jest to darmowe!