Odpowiedzi (7)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Trzeba rozważyć kilka przypadków podziału sygnału satelitarnego.
Pierwszy przypadek to taki, gdzie mamy zainstalowany konwerter typu singiel z pojedynczym wyjściem typu fullband. To taki najpopularniejszy konwerter jak do tej pory stosowany nadal dla prostej usługi odbioru sygnału satelitarnego. W takim przypadku nie można stosować żadnych rozdzielaczy, aby nie nastąpił onflikt napięciowy. Wynika to z faktu konstrukcji takiego konwertera gdzie każda polaryzacja wybierana jest odpowiednim napięciem. Zazwyczaj są to napięcia 14V i 18V Każde z nich odpowiada za odpowiednią polaryzację. Niższe napięcie to odpowiednik polaryzacji V a wyższe polaryzacji H. Do tego dochodzi jeszcze podanie generatora 22kHz do zmiany tych polaryzacji dla górnego pasma. I mamy dlatego 4 różne napięcia które może wysłać tuner satelitarny by można oglądać jakiś program. Jeżeli połączyć by dwa dekodery do jednego konwertera typu singiel może się zdarzyć taka sytuacja gdzie na jednym dekoderze ktoś chce oglądać POLSAT a na drugim dekoderze ktoś chciał by oglądać w tym samym czasie TVP1. I mamy dwa różne napięcia wystawione przez dekodery. Na którymś pewnie może się pojawi obraz ale na drugim już nie. Istnieje jedynie taki przypadek że na każdym dekoderze oglądamy programy z tej samej polaryzacji. Wtedy dopuszczone było by takie spięcie dekoderów. Ale przecież nikt nie chce być uzależniony skoro ma swój dekoder. Z dawnych rozwiązań jakie miały jeszcze miejsce, to instalacja przełącznika ręcznego lub automatycznego zamiast rozdzielacza. Takie rozwiązanie stosowało się gdy chciało się oglądać programy w jednym albo drugim miejscu. Czyli np. oglądamy w salonie programy satelitarne a gdy przenosimy się do sypialni przełączamy tor zasilania konwertera na drugi i możemy kontynuować oglądanie. Wtedy oba dekodery nie mają możliwości połączenia się ze sobą elektrycznie a zawsze któryś z nich zasila konwerter.
Drugi przypadek to taki gdy przy antenie zainstalowany będzie konwerter typu Unicabel. To konwerter zyskujący coraz większą popularność i oparty jest o sterowanie cyfrowe z podziałem na częstotliwości. Nie wchodząc w szczegóły techniczne powiem że sa rózne typy konwerterów unicablowych. Podzielone są na dwie klasy. W tej pierwszej może występować od 4 do 16 częstotliwości a w drugiej do 32. Te częstotliwości najczęściej określamy mianem kanałów dla uproszczenia. I tak gdy mamy nawet konwerter z 4 kanałami to możemy hipotetycznie podłączyć maksymalnie 4 dekodery lub maksymalnie dwa z nagrywarką. Podstawowym wymogiem jednak jest, żeby dekodery, tunery satelitarne były wyposażone w możliwość odbioru w standardzie unicabel, ustawienia swojej głowicy do standardu unicabel. Dla takiego przypadku można zastosować rozdzielacz jaki zaproponował @Pysiak . Jest możliwe nawet zastosowanie rozdzielacza większego lub kaskady rozdzielaczy. Ważnym jest też w tym przypadku, by rozdzielacze "przepuszczały napięcie " i częstotliwość po wyżej 2200MHz Czyli podsumowując w zależności od typu konwertera możemy uzyskać różne funkcjonalności a maksymalnie na jednym przewodzie koncentrycznym wchodzącym do domu możemy podłączyć hipotetycznie do 32 dekoderów, tunerów. Dodam jeszcze że każdy operator usługi satelitarnej oferuje w większości swoich dekoderów możliwość pracy w standardzie unicabel lub wideband oraz fullband.
-
Z tego co się orientuję wystarczy zastosować rozgałęźnik, jednak warto dopytać specjalistę @Sławomir Lesiak
-
@Pysiak:
Niestety nie można tak go podzielić.
Konwerter SAT który jest przy antenie zamontowany to w rzeczywistości są 4 "odbiorniki" w jednej obudowie, które odbierają sygnał z różnych polaryzacji i zakresów częstotliwości. Dekoder SAT wysyła do konwertera sygnały sterujące, które służą do przełączania poszczególnych odbiorników. Bo kablem idzie sygnał z tylko jednego odbiornika, pozostałe 3 są w tym czasie zablokowane.
Jak podłączysz dwa dekodery, a kazdy chciałby sygnał z innego odbiornika, to niestety powstaje konflikt interesów i to nie zadziała prawidłowo.-
@boss: Hmm rozumiem tylko sądziłem, że to zadziała tak samo jak z zwykłą anteną, moi dziadkowie tak mają, że przy antenie jest trójnik i kabel idzie do 2 TV
-
-
@Mikapika:Proszę przeczytaj mój wpis dokonany wcześniej.
Jeżeli masz tzw. standardowy konwerter typu uniwersal to nie można pod żadnym pozorem rozdzielać sygnału jakimkolwiek rozdzielaczem, gdyż idea pracy zarówno dekodera/tunera jak i konwertera oparta jest na wyborze odpowiedniej częstotliwości i odpowiedniego napięcia, które odpowiada za zmianę polaryzacji. Dlatego zastosowanie rozdzielacza do jednego konwertera i używanie dwóch czy więcej dekoderów może powodować konflikty napięciowe. To nie sa zakłócenia. To po prostu blokowanie się dekoderów w przypadku wystawienia przez dekodery różnych napięć. Nawet dekoder w stanie czuwania posiada napięcie na głowicy. Dlatego zawsze będą problemy z odbiorem.
Dopuszczalne jest używanie dwóch dekoderów z konwertera typu uniwersal gdy przewód z anteny wchodzi do wnętrza domu i w nim można zainstalować przełącznik mechaniczny, ale wtedy można używać albo jeden, albo drugi dekoder, ale nie dwa na raz.
Po jednym kablu można używać kilka dekoderów ale konwerter musi być typu unicabel i do tego rozdzielacze przepuszczające napięcie oraz pasmo przenoszenia przynajmniej do 2100 MHz, a dokoery muszą miec możliwość pracy w tym standardzie.
-
-
Czytaj także:
Montaż anteny satelitarnej przy domu
Witam mam pytanie czy antena satelitarna może być zamontowana na zi
Antena satelitarna a opady śniegu.
Zima jak wiadomo w pełni i opady śniegu powodują zakłócenia w odbio
Montaż anteny satelitarnej
Dzień dobry,Mam pytanie dotyczące długości uchwytu do mocowania ant
Radio cyfrowe DAB+ – nowy standard nadawania
Jeszcze nie skończyła się akcja zamiany standardu nadawania telewiz
[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztucz
Zadaliśmy kilka technicznych pytań ekspertowi i sztucznej inteligen
Fale radiowe - jak działają?
Poznaj zaawansowane mechanizmy działania fal radiowych i zrozum, ja
Cześć,
Tak, istnieje możliwość podzielenia sygnału z anteny satelitarnej, aby obsłużyć dwa dekodery satelitarne w różnych miejscach. Aby to zrobić, będziesz potrzebować specjalnego urządzenia zwianego z rozdzielnikiem sygnału lub multiswitchem.
Oto kilka kroków, które możesz podjąć:
Rozdzielnik sygnału (Splitter):
Multiswitch:
Instalacja kabli:
Konfiguracja dekoderów:
Przed przystąpieniem do instalacji zalecam skonsultowanie się z fachowcem ds. instalacji anten satelitarnych lub elektrykiem, aby upewnić się, że cały system jest prawidłowo skonfigurowany i spełnia wszystkie wymagania techniczne. Dzięki temu unikniesz problemów związanych z utratą sygnału lub zakłóceniami.