4 odpowiedzi

Sprawdź

Czy kontrolujecie połączenia elektryczne, śrubowe w rozdzielnicy elektrycznej?

Jacek Niżyński dodane:

Czy jako "zwykły" użytkownik instalacji domowej zaglądacie czasami do rozdzielnicy elektrycznej? czy sprawdzacie moment dokręcenia przewodów w aparatach elektrycznych? czy przy pomocy sprężonego powietrza usuwacie kurz? 

 • Ile razy zagląda się w rozdzielnice to tu to tam zawsze przeleci się po zaciskach i śrubach czy grzebieniach. To raczej zboczenie każdego elektryka, to zostało chyba po aluminiowych instalacjach też.

 • Jako elektryk i użytkownik instalacji elektrycznej tak to przecież normalna konserwacja.

 • Może nie jako "zwykły" użytkownik ale jako elektryk u siebie w domu przy pomiarach elektrycznych sprawdzam "dokręcenie" zacisków.  Rozdzielnicę również odkurzam, dla własnego bezpieczeństwa i minimalizacji ryzyka usterki, która może spowodować nawet pożar rozdzielnicy. 

  Dlaczego ? Ponieważ według danych Instytutu Statystyk Pożarów 2015, baza danych szkód, 31,7% wszystkich pożarów wybuchło na skutek awarii instalacji elektrycznej. 

  Nawet taka wydaje się błacha rzecz jak niedokręcona śrubka potrafi spowodować pożar, jak?. 

  Tu trzeba zadać sobie pytanie czym jest iskrzenie i dlaczego występuje. 

  Jest to dobry temat na artykuł, w skrócie iskrzenie to nic innego jak zwiększenie gęstości prądu ponad wartość graniczną konduktywności złącza. Tu pojawia się pojęcie łuku elektrycznego który może się zapalić w takim przypadku, a ten w najgorętszym punkcie ma temperaturę kilku tysięcy stopni. 

  Lepszym rozwiązaniem są połączenia samozaciskowe takie jak Hager quickconnect.

  https://www.hager.pl/systemy-i-rozwiazania/dla-budownictwa-mieszkaniowego/system-quickconnect/342429

  Nie wymagają sprawdzania połączenia, ponieważ sprężyna dociska przez cały czas eksploatacji z taką samą siłą, są odporne na problem luzowania się zacisków, a przede wszystkim wygodne. Rozwiązanie przyszłości.