Przeczytano 2 998 razy

Czy inwerter Slaredge może pracować bez optymalizatorów?

Jeżeli nie, to jakie optymalizatory trzeba zastosować?

Odpowiedzi (14)

 • Od kiedy solaredge MUSI mieć optymizatory, może mieć jak dach jest "porąbany". Inwertery SolarEdge nie maja swoich trackerów MPPT których role przejmują Optymalizatory mocy. Inwerter nie zadziała jeśli nie będzie optymalizatorów mocy

 • Do działania inwerter SolarEdge wymaga optymalizatorów. Donieramy je do mocy modułów.Powinny być równe lub większe od mocy modułów.

 • Do działania urządzenia są niezbędne optymalizatory

 • Warto również doszkolić się z tych falowników. porducent na swojej stronie udostępnia kilkanaście webinariów:

  https://www.solaredge.com/pl/service/training

 • Nie, inwerter SolarEdge nie będzie działał bez optymalizatorów - takie rozwiązanie i idea producenta. Przy tych inwerterach robimy pełną optymalizację systemu fotowoltaicznego tzn. pod każdym modułem PV musi się znaleźć optymalizator (chyba że montujemy falownik większy niż SE16K to w tym przypadku możemy stosować mocnejsze optymalizatory np.P750, P800 i łączyć szeregowo pod 2 moduły). Warunkiem doboru optymalizatora do danego modułu PV jest moc, napięcie modułu Voc oraz prąd zwarciowy modułu. Później bierzemy kartę katalogową optymalizatora i wybieramy optymalizator mocniejszy lub równy powyższym parametrom. Ponadto po założeniu darmowego konta możesz sprawdzić kompatybilność optymalziatora do modułu w programie on-line:

  https://sitedesigner.solaredge.com/sites

  Ponadto w systemie SE należy pamiętać o minimalnych i maksymalnych ilośćziach optyamzliatorów na łańcuch (nie tworzymy łańcucha modułów do 1000V DC tylko do 30szt optymalizatorów pojedynczych - optymalziatory same wyrównują napięcie w łańcuchu do stałego napiecie 750V DC). Więcej informacji możesz znleźć w kartach katalogowych i prospektach produenta:

  https://www.solaredge.com/pl/downloads#/?cb=187521%7C187561%7C188259%7C187541%7C187545%7C187193%7C18

  Możesz również skontaktować się z dystrybutorem i on Ci pomoże dobrać komponenty:

  https://www.solaredge.com/pl/to-order

 • Ze strony producenta można przeczytać ogólne wytyczne:

  "Podłączenie kilku modułów PV do optymalizatorów mocy SolarEdge (szeregowe lub równolegle) jest dozwolone, o ile:

  Wszystkie moduły są tego samego typu.

  Łączna moc modułów nie przekracza znamionowej mocy wejściowej DC optymalizatora mocy.

  Maksymalne napięcie wejściowe (Voc) przy najniższej temperaturze nie przekracza maksymalnego bezwzględnego napięcia  wejściowego optymalizatora mocy (zapoznaj się z danymi technicznymi optymalizatora mocy, aby określić maksymalne  bezwzględne napięcie wejściowe). W przypadku szeregowego podłączania kilku modułów należy użyć napięcia łącznego."

 • Cechą instalacji pv opartych na inwerterze SolarEdge jest to że system ten posiada optymalizatory.
  Występuje kilka modeli optymalizatorów SOLAREDGE. Nalezy mieć na uwadze to że nie każdy optymalizator pasuje do danej instalacji, to jaki optymalizator zostanie zastosowany zalezy min. od mocy paneli, ilości paneli w stringu, invertera

 • Poniżej screen jak to wygląda.

 • Witam,

  w celu popranej kompletacji inwertera SolarEdge i optymalizatorów należy wykonać projekt w dedykowanie aplikacji SolarEdge designer. Tylko i wyłącznie wtedy jest pewność, że instalacja jest skompletowana popranie i podlega pełnej gwarancji.

 • Solaredge pracuje tylko z optymilizatorami