Czy fotowoltaika się nadal opłaca, czyli wszystko o Net-billing
Jak wiemy od kwietnia zmieniły się zasady dotyczące instalacji fotowoltaicznej nastąpiły zmiany w zasadach. rozliczania się z Net-meteringu (system spustowy) przeszliśmy na Net-billing.
W Internecie pojawia się sporo informacji i obietnic, które według mnie często są wątpliwe i nie są poparte odpowiednimi argumentami. Wiele się mówi o tym, ale mało podaję się konkretów. Znalazłam wiele komentarzy o tym, że to oszukiwanie Polaków, mądry Polak po szkodzie. Chciałabym się dowiedzieć, jak jest.
Czy warto dzisiaj zakładać fotowoltaike podłączoną tylko do sieci czy może lepiej pójść w hybrydę z akumulatorem żelowym?
Dynamiczna zmiana cen prądu to wada czy zaleta? Na czym polega net billing?
Uważam, że im więcej wiedzy tym więcej każdy z nas może mieć później możliwości. Fotowoltaika jest zakładana bo prąd idzie w górę.
Kolejnym spotykanym pytaniem jest Net-billing lepszy od net-meteringu?
Wiele Polaków zadaję sobie to pytanie, ale czy w chwili obecnej ta informacja coś zmieni? Na dziś nie ma już starego systemu rozliczenia, jest nowy, trzeba się z nim zapoznać no nowo.
Jak będzie wyglądała sytuacja z elektrycznymi samochodami czy mogą spełniać rolę magazynów energii?
Jakie są wasze opinię na ten temat, czy założylibyście teraz fotowoltaikę?
Odpowiedzi (9)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Pysiak: Trzeba się na nowo odnaleźć w tym systemie, zgadzam się z Tobą warto wybrać instalację hybrydową z magazynem energii, ON-grid może być teraz mniej opłacalnym systemem. Wszystko jednak zależy, nowy system jest od kwietnia, był to czas, gdy nasz kraj był stosunkowo nasłoneczniony, ciekawa jestem, czy nowy system z fotowoltaika hybrydową będzie korzystniejszy w zimę od starego systemu spustowego. Podejmujemy ryzyko, wydaję mi się, że warto przy odpowiednim przestudiowaniu tematu.
-
@itsmeluczak:Również tak sądzę, chcąc czy nie chcąc fotowoltaika jest jak na razie jednym z niewielu sposobów aby stworzyć u siebie niezależność energetyczną. Nowe przepisy niestety nie są dobre dla każdego jednak wielu ludziom się nadal opłaca.
-
@Pysiak: Przepisy cały czas się zmieniają i będą się zmieniać... choćby nawet rozliczanie godzinowe. Sam w rodzinie mam przeciwników fotowoltaiki od 5 lat, bo im nigdy się nie opłaca. Prawda jest taka, że prąd tanieć nie będzie, a jeśli fotowoltaika ma działać przez 20 lat, to nawet autokonsumpcja sprawi, że oszczędności będą. Niedowiarków zawsze odsyłam do artykułów na temat rozliczeń fotowoltaiki, ale to i tak nie zawsze działa.
-
-
-
Po opublikowaniu zasad naboru czwartej edycji programu „Mój Prąd”, wylało szambo na forach internetowych.
Wiele osób krytykuje zarówno nowy system rozliczeń net-billing, jak i wysokość dotacji do magazynów ciepła i energii. Przypominam że na magazyn ciepła można uzyskać dofinansowanie 💰 od NFOSiGW w wysokości do 5000zł, a magazyn energii do 7500zł do wysokości 50% kosztów kwalifikowalnych. Ponadto osoby na opustach muszą przejść na net-billing.
Głównym argumentem krytyków jest to, że kwota dofinansowania jest wyjątkowo niska w porównaniu do rynkowych cen, co powoduje że Kowalski kupi najtańszy sprzęt o małej pojemności bądź wyłoży sam lwią część wymaganej sumy.
Tak jakby do tej pory dofinansowanie trzeciej edycji programu „Mój Prąd” w kwocie 3 tys. PLN było główną zachętą do montażu instalacji PV, a nie rosnące 💲ceny💲 energii elektrycznej…
Internetowi krytycy zapominają, że pierwsza edycja programu „Mój Prąd” również miała niewysoki górny pułap dofinansowania, a mimo to Polacy rzucili się na małe OZE jak opętani! Nowy program dofinansowań wspiera autokonsumpcję energii elektrycznej i nalezy patrzeć na całość zasad przez pryzmat nowych zasad rozliczeń od 1.04.2022
Ze względu na zerwane łańcuchy logistyczne proces urynkowienia (obniżenia) cen pewnie będzie trwać 📈 do końca 2023, ale do obniżenia cen dojdzie.
Warto tutaj zauważyć że wysoka cena magazynów występuje w całej UE, więc nie jest to nasza „lokalna uroda”Szerzej komentarze nt ten temat dostępne tu:
https://businessinsider.com.pl/technologie/nowy-sposob-rozliczania-fotowoltaiki-czy-panele-sa-nadal-
-
Jestem prosumentem od 23 czerwca 2022 roku. Czyli na net-billingu jestem od początku. Po pół roku jestem bardzo zadowolony ale - net-billing nie jest dla każdego. Jeżeli ktoś myśli, że założy fotowoltaikę i teraz będzie miał prąd za darmo to jest w błędzie. Trzeba się naprawdę napracować, żeby rachunki obniżyć do minimum.
O swoich przemyśleniach na ten temat piszę na blogu: AktywnyProsument.pl
Zapraszam.
-
@Andrzej Podrez: Fajny blog. Fajna dawka wiedzy.
-
@Karol Bartosik: Dziękuję za miłe słowa. Od 1 lipca zrobi się dopiero ciekawie... RCE podawana co 15 minut a ilość energii oddanej bilansowana co godzinę. Będzie co liczyć ;)
-
-
@Andrzej Podrez:w 100% zgodzę się z twoim sprawdzeniem że założenie paneli fotowoltaicznych nie zmieni tego że nic nie będziemy płacić. Tak jak piszesz, naprawdę trzeba się postarać aby nasze rachunki były coraz mniejsze.
-
Czytaj także:
Czy fotowoltaika do podgrzewania ciepłej wody użytkowej s
Czy fotowoltaika do podgrzewania ciepłej wody użytkowej się opłaca?
Czy fotowoltaika się opłaca?
Czy Twoim zdaniem fotowoltaika na domku jednorodzinnym się opłaca?
net-biling z fotowoltaiki w stawce godzinowej za prąd
będzie opłacalny dla prosumentów?
Rachunki za prąd – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jak
Dużą część wydatków gospodarstw domowych pochłania energia elektryc
[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztucz
Czy technologia zdolna jest dorównać ludzkiej ekspertyzie, czy może
Program "Mój Prąd 6.0" – dofinansowanie na fotowoltaikę i
Rosnące koszty energii elektrycznej skłaniają Polaków do inwestycji
Według mnie system zmiennej ceny prądu jest ciekawą opcją, gdyż zamontujemy sobie instalację hybrydową i będziemy sprzedawać energię po korzystnych cenach to można dość dobrze zarobić. Sądzę, że kW stanie się jakby nową kryptowalutą, którą ludzie bedą "kopać".