Czy jeśli w czasie braku napięcia w sieci zasilającej uruchomię agregat prądotwórczy, to falownik instalacji fotowoltaicznej będzie pracował?
Odpowiedzi (6)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Jacek Niżyński:
Ciekawa obserwacja. To pokazuje jak bardzo czułymi urządzeniami są inwertery.
Tak jak zauważyłeś, nie pracowały urządzenia jednego producenta. Inne być może dałyby radę - ale tylko być może.
Algorytmy i oprogramowanie to największa tajemnica producentów, każdy ma swoje rozwiązania i swoje pomysły.
UPS ma prosty algorytm detekcji nieprawidłowości w napięciu z sieci i wiele jest w stanie znieść :) dlatego jest mniej wrażliwy na zmiany parametrów sieci. W przypadku inwertera który "pompuje" energię do sieci temat jest już dużo bardziej skomplikowany. Drobne odchyłki parametrów powodują, że inwerter "gubi się" w obliczeniach i aby nie doszło do niebezpiecznej sytuacji - wyłącza się.
-
-
Jest kilka mozliwych scenariuszy.
Przede wszystkim wiele zależy od tego jak falownik analizuje parametry sieci. Z agregatami, zwłaszcza mniejszych mocy jest problem taki, że ich kształt napięcia często nie jest sinusoidalny i bardziej przypomina trójkąt. Spowodowane to jest dużą zawartością nieparzystych harmonicznych w napięciu.
Jak falownik wykonuje szczegółową analizę parametrów sieci, to wyłączy się i zgłosi błąd.
Drugi przypadek, to gdy jednak kształt napięcia będzie poprawny i falownik zinterpretuje napięcie podane z agregatu jako przywrócenie zasilania. Wówczas się załączy i zacznie podawać moć na sieć. I tutaj zaczynają się schody. Falownik podniesie napięcie, w skrajnym przypadku do 253V.
Agregat nie jest siecią sztywną. Zaczyna pływać częstotliwość - falownik może to zinterpretować jako błąd i sie wyłączyć.
Agregat z elektronicznym regulatorem - nie wiem, jak się zachowa. Ale może obniżyć wzbudzenie tak bardzo, że całość się rozreguluje i wszystko stanie.
Może też dojść do uszkodzenia regulatora.
W przypadku dużego agregatu i małej instalacjii PV (stosunek 10:1, może 5:1) jest szansa, że to będzie pracować. Ale nigdy takiego ukłądu pracy nie testowałem. Nie analizowałem też szczegółowo takiego układy pracy PV i generatora.
To co proponowałbym, to obniżenie napięcie wyjściowe na falowniku. 253V to może być za dużo. Moze jak obniży się napięcie o 2-3V wiecej jak na wyjściu agregatu - to popracuje.Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - czy generator prądu w agregacie jest silnikiem? Czy jak dostanie zasilanie z PV, to czy nie zacznie napędzać silnika spalinowego, częstotliwość poszybuje w górę i falownik wyłączy się z powody zbyt wysokiej częstotliwości sieci.
Dużo niewiadomych.
Ale teoretycznie - to wszystko co powyżej, to jest to czarny scenariusz.
Czekam na pierwszego odważnego, który to przetestuje.-
@boss: takiego scenariusza również szczegółowo nie analizowałem ale warto zaznaczyć że należy zapewnić odłączenie instalacji od sieci zasilającej aby napięcie nie wróciło do sieci co może doprowadzić do wypadku. Rozważając teoretycznie opisane zagadnienie to wydaje mi się, że sporo będzie zależeć od konkretnego modelu falownika PV. Analizowałem kiedyś podobna sytuacje w której byłyby dwie instalacje fotowoltaiczne jedna ON-grid a druga Hybrydowa (bez akumulatorów). W tej sytuacji chodziło o to czy w przypadku braku napięcia z sieci zasilającej instalacja Hybrydowa będzie mogła uruchomić instalację ON-grid. Ponieważ w obu instalacjach były przewidziane falowniki Froniusa to kontaktowałem się z ich wsparciem technicznym i przy zastosowaniu jakiegoś urządzenia pośredniczącego (nie pamiętam nazwy) takie połączenie jest możliwe. Nie wiem jak to będzie w przypadku innych producentów więc wyzwanie ciekawe :)
-
@Piotr Bibik: Jeśli chodzi o to urządzenie pośredniczące to chyba chodzi o PV-GENSET EASY. Nie będę się rozpisywał, bo pewnie coś pokręcę, dołączam link
https://fwinstal.pl/blog/fotowoltaika-z-agregatem-pradotworczym.html
-
@artel electric:
NIe ma teraz czasu poczytac,a le jak widać problem jest znany i są już rozwiązania :)
-
Czytaj także:
napięcie w sieci a instalacja PV
Przymierzam się do zainstalowania PV 6 kWp. Aktualnie napięcie
Brak napięcia w przetwornicy telewizora
Tv reaguje jest audio brak wideo doświetlenie matrycy sprawne
Problemy instalacji PV
Proszę zapoznać się z tematem:Tauron: ponad połowa skontrolowanej d
Projekt instalacji fotowoltaicznej – co powinien zawierać
Najważniejszą informacją zawartą w donbrze przygotowanym projekcie
Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych?
O bezpieczeństwie instalacji fotowoltaicznych, różnicach między prą
Brak internetu z UPC? Sprawdź, co robić krok po kroku.
Nagła awaria internetu może przydarzyć się każdemu, często w najmni
Odpowiem zgodnie z moim doświadczeniem. Kilka miesięcy temu, na moim osiedlu operator wyłączył zasilanie ze względu na konieczność zbudowania po stronie SN dodatkowego rozgałęzienia, które zasila inny transformator ( na innym osiedlu). Na ten czas operator zapewnił zasilanie z agregatu prądotwórczego. Dodam, że agregat był dużej mocy ( na podwoziu samochodowym) bardzo nowoczesny i uziemiony. Niestety w tym czasie dwie różne instalacje na moim osiedlu nie działały. Parametry napięciowe i częstotliwościowe nie odbiegały od normy, a jednak inwertery nie pracowały ( dodam, że są to inwertery Huawei). Nawet UPS który gdy tylko wykryje anomalia w zasilaniu to przełącza się na zasilanie awaryjne, to przy zasilaniu z generatora pracował normalnie. Na tym przykładzie stwierdzam, że agregatem nie zapewnisz takiego zasilania które uruchomi instalację PV ( nie wiem jednak jak zachowają się inwertery innych producentów).