Przeczytano 19 572 razy

Co to jest bednarka i jaką rolę pełni w instalacji odgromowej?

Elektryk chce koło domu kłaść bednarke, ale chciałem uziemienie wykonać samemu. Mam dostęp do rur ocynkowanych czy można ich użyc zamiast bednarki? Zresztą po co taką grubą stal dawać do ziemi skoro drut z dachu jest o wiele cieńszy. Elektryk twierdzi że to ma rozprowadzić piorun w ziemi więc będzie coraz mniejszy bo taka gruba stal czy drut taki jak na dachu nie wystarczy?

Odpowiedzi (7)

 • Ponadto możesz dokształcić się odnośnie rodzaju uziemieminia. Poniżej masz opisane w artykule:

  https://www.youtube.com/watch?v=H9LSK7xk8Hg&t=372s

  https://napiecie.salama.pl/jak-zrobic-uziemienie-poradnik/

 • I ma elektryk rację. powinno być zrobione fachowo bo to później elektryk odpowiada za tą instalację. Daj mu robić i aby robił to zgodnie z normami i zaleceniami.

  A odnośnie bednarki to możesz znaleźć filmy na YouTube które Ci wszystko wyjaśnią:

 • Do lekarza chodzisz po poradę czy dać mu wskazówki co ma na recepcie tobie napisać ?

 • Bednarka jest to tasma/płaskownik ocynkowanej stali, jej grubośc to zazwyczaj 1-5mm szerokość od 20 do 80. Dostepna jest w postacji zwiniętych rolek  Wykorzystywana jest do wykonywania uziomu

 • Bednarka to kawałęk stali pokryty cynkiem chroniącym przed korozją. Służy do uziemienia budynku. Uziemienie w domu mieszkalnym powinno wynosić ponizej 10Ω, ale w prawdziwym życiu róznie bywa. Stacja transformatorowa ma mięc 1Ω.

  Bednarka jest w cenie około 150 zł  za 32m 

 • Elektryk dobrze chce. 
  Uziom możesz sobie zrobić z czego chcesz, ale pamiętaj, że rura to zaraz ci przegnije i uziom zniknie. A bednarka z 50 lat wytrzyma jak jej kwasem podlewać nie będziesz. Tak wiec ..... nie wystarczy. 
  Ceńmy porządna robotę. :)

 • Bednarka to nic innego jak płaskownik stalowy zabezpieczony przed korozją warstwą cynku.

  Zastosowanie w instalacji odromowej - to właśnie bednarka jest wykorzystywana do wykonania uziomu sztucznego czyli część uziemnienia znajdującego się w gruncie.

  Uziom to zespół metalowychy przedmiotów umieszczonych w gruncie, który tworzy elektryczne połączenie przewodzące z tym gruntem.

  Uziom (jako fragment instalacji odgromowej) ma na celu odprowadzenie i rozproszenie prądu piorunowego w ziemi ale także dzięki połączeniu między przewodami odprowadzającymi obniżenie napięć względem ziemi, oraz napięć dotykowych, które są dopuszczalne długotrwale.

  Uziomy mają wyprowadzenie do wnętrza budynku (zwykle do złącza) co najmniej jeden zacisk połączeniowy do połączenia uziomu z główną szyną wyrównawczą dzięki czemu uzyskujemy wyrównanie potencjałów (ekwipotencjalizację)