2 odpowiedzi

Sprawdź

Co to jest bednarka i jaką rolę pełni w instalacji odgromowej?

Moderator Zbigniew dodane:

Elektryk chce koło domu kłaść bednarke, ale chciałem uziemienie wykonać samemu. Mam dostęp do rur ocynkowanych czy można ich użyc zamiast bednarki? Zresztą po co taką grubą stal dawać do ziemi skoro drut z dachu jest o wiele cieńszy. Elektryk twierdzi że to ma rozprowadzić piorun w ziemi więc będzie coraz mniejszy bo taka gruba stal czy drut taki jak na dachu nie wystarczy?

 • boss 0 pkt

  Elektryk dobrze chce. 
  Uziom możesz sobie zrobić z czego chcesz, ale pamiętaj, że rura to zaraz ci przegnije i uziom zniknie. A bednarka z 50 lat wytrzyma jak jej kwasem podlewać nie będziesz. Tak wiec ..... nie wystarczy. 
  Ceńmy porządna robotę. :)

 • Atom 0 pkt

  Bednarka to nic innego jak płaskownik stalowy zabezpieczony przed korozją warstwą cynku.

  Zastosowanie w instalacji odromowej - to właśnie bednarka jest wykorzystywana do wykonania uziomu sztucznego czyli część uziemnienia znajdującego się w gruncie.

  Uziom to zespół metalowychy przedmiotów umieszczonych w gruncie, który tworzy elektryczne połączenie przewodzące z tym gruntem.

  Uziom (jako fragment instalacji odgromowej) ma na celu odprowadzenie i rozproszenie prądu piorunowego w ziemi ale także dzięki połączeniu między przewodami odprowadzającymi obniżenie napięć względem ziemi, oraz napięć dotykowych, które są dopuszczalne długotrwale.

  Uziomy mają wyprowadzenie do wnętrza budynku (zwykle do złącza) co najmniej jeden zacisk połączeniowy do połączenia uziomu z główną szyną wyrównawczą dzięki czemu uzyskujemy wyrównanie potencjałów (ekwipotencjalizację)