Dziś rano w wywiadzie na RMF24 Pan Kosiniak Kamysz zaproponował wprowadzenie przez rząd uchylenia ograniczeń i wręcz uwolnienie prawne instalacji PV i Wind oraz przeniesienie decyzyjności na władze samorządowe i lokalne spółdzielnie wytwórców energii ze źródeł odnawialnych.
W sumie, to myślę, że pomysł nawet udany ale diabeł tkwi w szczegółach.
Często spotykam się z problemem zbyt wysokiego napięcia sieci na terenach gdzie znajduje się duże zbiorowisko małych instalacji solarnych co bezpośrednio powoduje wyłączanie się falowników tych instalacji. Co zatem się stanie, jeśli dostaniemy wolną rękę i każdy będzie sobie mógł dopiąć taką instalację bez żadnych ograniczeń? Myślę, że w ten sposób spowoduje to potworny bałagan w sieciach przesyłowych.
Widzę tutaj jednak rozwiązanie oparte na scentralizowaniu zarządzaniem wyspecjalizowanych komórek nadrzędnych wyposażonych w odpowiednie narzędzia zarówno techniczne jak i analityczne które będzie miało bezpośredni nadzór nad tymi instalacjami i być może podległe pod PSE lub lokalnych dystrybutorów energii elektrycznej.
Myślę, że ze strony rządowej gdyby idąc tym tropem tak to zorganizować to należało by przemyśleć dofinansowanie już nie koniecznie do samych PV czy Wind ale do magazynów energii nie koniecznie indywidualnych a być może gminnych czy spółdzielczych. Takie rozwiązanie ponadto dało by większą pewność zasilania w sytuacjach awarii lub celowego działania sabotażowego gdyż każdy z węzłów wyposażony w odpowiednią automatykę stał by się częściowo niezależny od pozostałej infrastruktury elektro energetycznej. W spokojniejszych czasach można by w ten sposób zapewniać energię lokalną do ładowania samochodów elektrycznych a w przypadku awarii czy ataku łatwiejsze staje się przywrócenie bądź podtrzymanie zasilania lokalnego mimo problemów o większej skali.
Tak ja to widzę, co Wy na to?
Odpowiedzi (2)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Sławomir Lesiak: Zgadzam się z tobą. Uważam że jako specjaliści z branży tym bardziej powinniśmy pilnować tematu i się nim interesować. Mam tu na myśli powstające możliwości dla nas dzięki zmianom w prawie a tym samym zaspokajania powstających potrzeb rynku. Ja osobiście już dostrzegłem kilka nisz w których się obecnie angażuję.
-
Czytaj także:
Zmiany w prawie energetycznym
Widzieliście ostatnie newsy? "Sejm uchwalił zmiany w Pr
Co myślicie;)
Co myślicie na temat takich opisów ?
Co zmieniło się w 2022 roku w sprawie Uprawnień SEP?
W 2022 roku zaszły pewne dość istotne zmiany, związane z otrzymanie
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz
Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis
Stan cyberbezpieczeństwa - ostatni komunikat Ministerstwa
Ministerstwo Cyfryzacji donosi o znaczącym spadku zagrożeń cybernet
Europejskie stowarzyszenie wzywa do zmian w recyklingu pa
Europejskie stowarzyszenie PV Cycle ostrzega przed problemami z rec
Jak zwykle ktoś strzeli jakimś pomysłem i chce błyszczeć a potem martwcie się sami. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju ustawi regulacji. Gdzieś na świecie niektórzy już dawno przerobili pewne problemy i zamiast korzystać z czyichś doświadczeń my zawsze musimy sami się uczyć, albo bezkrytycznie na żywca wrzucamy bez zastanowienia tematy. Rosnąca liczba instalacji energii odnawialnej niesie za sobą bardzo dużo problemów. W przypadku gdy było ich mniej problemów też było mniej i czasami się o nich po prostu na głos nie mówiło. A teraz trzeba sobie zdać sprawę z tego że mamy nie wystarczająco dobrą infrastrukture odbioru i przesyłu energii, o kompensacji mocy biernej nawet nie wspomnę.
Będzie trzeba pewnie poczekać na to co w rozporządzeniach i w prawie będzie nam zafundowane i przyjrzeć się szczegółom.