Na pozór temat wydaje się śmieszny jak samo sformułowanie, ale są kraje które bardzo poważnie podchodzą do zabezpieczenia łączności w trudnych warunkach i wydają sporo pieniędzy na takie instalacje. Czy ktoś z Was ma doświadczenie w systemach tzw. cieknących linii i czy uczestniczył w budowie takiego sytemu ? Ciekaw jestem jak duża wiedza jest na ten temat wśród nas.
Odpowiedzi (5)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Sławomir Lesiak: zaciekawiłeś mnie tym zagadnieniem i chętnie dowiem się czegoś więcej w tym zakresie. Mam nadzieję ze napiszesz artykuł o którym wspomniałeś :)
-
Napisałeś kabel promieniujący i dopiero załapałem o co chodzi 😉. Taka technologia z powodzeniem stosowana jest przez Siemensa w komunikacji bezprzewodowej SCALANCE W do przesyłania syganłów radiowych IWLAN ( 2,4GHz i 5GHz ). Można ją spotkać w bezprzewodowej komunikacji przemysłowej, antena w postaci specjalnego przewodu RCoax.
Kilka materiałów video ;
-
@Maciej: Tak. Materiały jakie zamieściłeś dokładnie oddają istotę pracy systemu. W branży często ze względu na to jak działa kabel promieniujący nazywamy po prostu "cieknącą linią" :-)
-
-
To technologia coraz częsciej spotykana w kopalniach (tych podziemnych). Do zastosowania zewnętrznego, na powierzchni, jestem nieco sceptycznie nastawiony. Nie widzę jakiś szczególnych korzyści z zastosowania tej technologii.
Ale sam tego nie instalowałem. Wiedza czysto teoretyczna.
Czytaj także:
Uderzenie pioruna w linie energetyczną?
Co się stanie w przypadku gdy piorun uderzy w linię energetyczną? C
Obowiązki energetyki?
Dzień dobry, przychodzę z takim pytaniem, ostatnio byłem na wakacja
Linie energetyczne napowietrzne
Linia elektroenergetyczna napowietrzna – urządzenie napo
Ograniczniki przepięć - czego Ci o nich nie mówią?
Jak mądrze kupować ograniczniki przepięć? Jak prawidłowo je dobrać,
Elementy designu inteligentnego domu
O potrzebie piękna, naściennej biżuterii, trudnej do policzenia lic
Jaki zasilacz do komputera dobrać?
Wybór odpowiedniego zasilacza do komputera jest niezwykle istotnym
Celowo wywołałem ten temat. A przyczyn jest wiele. Choć by to że nawet nie zdajemy sobie sprawy jak często korzystamy z „cieknących linii” czyli kabla promieniującego. Może kiedyś napiszę o tym jakiś artykuł, gdyż przy tej technologii trochę czasu spędziłem.
Kabel promieniujący to w wielkim uproszczeniu taki kabel koncentryczny ze szczelinami w ekranie, a tak faktycznie w powłoce przewodzącej zewnętrznej. Kabel koncentryczny jaki znamy, ma dobre ekranowanie, aby na zewnątrz nie wydostawał się i nie interferował sygnał przesyłany w żyle z innymi urządzeniami Kabel taki jest powszechnie stosowany w systemach telekomunikacyjnych i szczególnie trudnych warunkach propagacyjnych. Rozwiązanie takie stosuje się w metrze, tunelach, kopalniach, centrach handlowych, biurowcach o szczególnej konstrukcji, zakładach produkcyjnych, garażach podziemnych i w wielu innych. Technologia bardzo ciekawa a co warto podkreślić służąca bezpieczeństwu w takich ośrodkach. W Niemczech jest ustawa która nakazuje w budynkach użyteczności publicznej, centrach handlowych, lotniskach itd. zapewnienia łączności komórkowej, radiotelefonów itp. W takim medium jak kabel promieniujący możemy przesyłać jednocześnie różnego rodzaju media. Począwszy od zwykłego radia UKF, DAB, poprzez GSM, TETRE, wi-fi , wi-max i szereg innych. Każde inne rozwiązanie było by o wiele bardziej skomplikowane. Po za tym nie chcemy dopuszczać by gęstość sygnału była bardzo duża przy antenie a oddalanie się od niej zmniejszała się zasadniczo. Nie mówiąc już o charakterystyce promieniowania. W kablu promieniującym gęstość jest równomierna i prawie taka sama, co daje projektantom możliwość zaprojektowanie właściwego mocowania i drogi kablowej. I tutaj można się otrzeć o jeden z mankamentów tej technologii, a mianowicie cenę i zasięg działania kabla promieniującego. Niestety technologia nie należy do tanich a przestrzeń działania kabla jest ograniczona, choć w trudnych warunkach o których mówiłem może to być wielką zaleta.