14 odpowiedzi

Sprawdź

Błyski taśmy LED połączonej z czujkami ruchu

Orzechowy 0 pkt dodane:

Witam

Mam przy podłodze instalację oświetleniową złożoną z taśm LED jednobarwnych (ok. 9 metrów), dwóch czujek ruchu i 100W transformatora. Załączam schemat. Teoretycznie transformator powinien sobie radzić z takim efektem, a w praktyce przepuszcza napięcie nawet, kiedy czujniki są wyłączone i podają jakiś resztkowy prąd, co powoduje błyskanie taśm. Jak sobie z tym poradzić?

 • Kolega chyba pomylił transformator z zasilaczem. Tak się mnie wydaje. Taki efekt stroboskopu jest w świetlówkach jak mają podświetlenia we włącznikach na neonkach.

 • Dzień dobry

  Proszę pomiędzy stykami N i wyjściem czujników zastosować kondensator z oferty KONTAKT-SIMON o oznaczeniu WKSL. Powinno to usunąć występującą anomalię:)

  Pozdrawiam

 • boss 170 pkt

  Na 90% problemmem są czujniki ruchu. Czujniki mają wyjścia tyrystorowe/triakowe... a to niestety nieco popuszcza, i płynie prąd który doładowuje kondensator na wejściu zasilacza. Jak go naładuje, zasilacz na chwilę startuje. Ledy się włączą. Energia zostaje zuzyta i wszystko gaśnie... i cały cykl się powtarza. 
  Czy na pewno połączenia wyglądaja tak jak na załączonym schemacie? 
  Czy rozłącznik pokazany w dolnej gałęzi jest "otwarty" ? Jak będzie zamknięty, to mruganie będzie występować. Problem rozwiązałby klasyczny zasilacz transformatorowy zamiast impulsowego.
  Jeżeli mruganie występuje przy otwartych obu rozłącznikach - Sprawdziłbym, czy między przewodami N i PE nie ma różnicy potencjałów. 
  Zapewne można to rozwiązać i inaczej, ale tak nas szybko nic konkretnego nie wymyslę.

 • Napisz więcej o tym transformatorze. Czy to np. toroid, czy dedykowany LED-om zasilacz elektroniczny? LED-y zasilasz z 12V DC?
  Czy równolegle do przewodów zasilających LED-y, lub równolegle do pasków LED, w niewielkiej odległości są poprowadzone inne przewody? Jeśli tak, to jakie i co zasilają?
  Czy łącznik na schemacie równolegle do czujników ruchu jest podświetlany?

  W razie czego, możesz transformator sterować za pomocą przekaźnika elektromagnetycznego, a czujniki ruchu i ten dodatkowy łącznik będą wówczas sterować cewką przekaźnika. W takim rozwiązaniu potrzeba zdecydowanie większej mocy aby taką cewkę załączyć, dodatkowo cewkę możesz zabezpieczyć diodą. @Stanisław Rak pomożesz? 

 • Wyeliminować ten "resztkowy prąd" jak to nazwałeś przez zastosowanie kondensatora. 

  Link do podobnego tematu:

  https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/jak-podlaczyc-wlacznik-swiatla-z-dioda

  Myślę że mój post z tamtego tematu ma również zastosowanie w Twoim przypadku.