Witam
Mam przy podłodze instalację oświetleniową złożoną z taśm LED jednobarwnych (ok. 9 metrów), dwóch czujek ruchu i 100W transformatora. Załączam schemat. Teoretycznie transformator powinien sobie radzić z takim efektem, a w praktyce przepuszcza napięcie nawet, kiedy czujniki są wyłączone i podają jakiś resztkowy prąd, co powoduje błyskanie taśm. Jak sobie z tym poradzić?
Odpowiedzi (17)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Może powinienem dopisać, że kondensator taki już kupiłem i podłączałem przed transformatorem jak i za transformatorem i nic to nie dało. Może 0,1uF to za mała pojemność?
-
@Szymon028 A co jest złego w tej odpowiedzi? Taki kondensator nie eliminuje problemu rozbłysków?
-
@Gwozdziu944: Jestem zdania takiego jak @boss a dołączenie kondensatora nie rozwiąże problemu. W przypadku łącznika z podświetleniem to działa i jest to najprostsze rozwiązanie problemu. Ale to tylko moje zdanie.
-
-
Napisz więcej o tym transformatorze. Czy to np. toroid, czy dedykowany LED-om zasilacz elektroniczny? LED-y zasilasz z 12V DC?
Czy równolegle do przewodów zasilających LED-y, lub równolegle do pasków LED, w niewielkiej odległości są poprowadzone inne przewody? Jeśli tak, to jakie i co zasilają?
Czy łącznik na schemacie równolegle do czujników ruchu jest podświetlany?
W razie czego, możesz transformator sterować za pomocą przekaźnika elektromagnetycznego, a czujniki ruchu i ten dodatkowy łącznik będą wówczas sterować cewką przekaźnika. W takim rozwiązaniu potrzeba zdecydowanie większej mocy aby taką cewkę załączyć, dodatkowo cewkę możesz zabezpieczyć diodą. @Stanisław Rak pomożesz?-
Głupia sprawa, okazało się, że to zwykły zasilacz 12V jest :P Sorry, laikiem raczej jestem. Załączam zdjęcie tabliczki.
W pobliżu jednego z czujników jest gniazdko elektryczne, rzadko używane. Przy listwach, pod posadzką lecą przewody tele-inf i światłowód. Żaden z włączników nie jest podświetlany. Same czujki dają efekt włącznika z podświetleniem, bo nie mają zera ani PE, a mają detektory zmierzchu i dźwięku.
-
@Orzechowy: podeślij jakie modele tych czujników ruchu masz założone?
-
-
@Orzechowy: jakie obciążenie w Watach masz na tych LED-ach? Jaką łączną moc maja te LED-y?
Zastanawiam się, czy problemem nie jest minimalne obciążenie lub zastosowanie elektronicznego zasilacza?
W tym dokumencie ORNO podaje minimalne obciążenie jako 40W
https://b2b.orno.pl/download-pdf/pl/527
A tu na schemacie jako obciążenie podana jest żarówka. Może dopuszczają tylko rezystancyjne źródła światła?
https://b2b.orno.pl/download-resource/26133/
Na jakiś czas spróbować możesz założyć tradycyjny transformator dobrany z odpowiednim zapasem do mocy LED-ów. Kilka przykładów poniżej:
https://bit.ly/3imNNoB
Do tego mostek prostowniczy dobrany do prądu po stronie 12V w transformatorze np: coś z tych
https://allegro.pl/listing?string=mostek%20prostowniczy&stan=nowePrzydałby się jeszcze jakiś prosty układ stabilizacji, chociażby kondensator, ale na testy czy problemem błysków jest zastosowanie obecnego elektronicznego zasilacza i czy zmiana na transformator pomoże taki układ wystarczy.
-
Może to faktycznie minimalne obcoążenie jest problemem. Jedna taśma ma 28W. Docelowo na zasilaczu będą podłączone dwie równolegle (na obie ściany korytarza) ale testowałem tylko na jednej taśmie. Dzisiaj podłączę obie i sprawdzę efekt.
-
@Orzechowy:I jak? poprawiło się przy dwóch taśmach?
-
Przepraszam, trochę musiałem odpuścić z tematem, ale wracam do problemu. Przyłączenie 2ch taśm LED do zasilacza nic nie dało, błyski nadal występują.
Problemem chyba są 2 czujniki ruchu. Po odłączeniu jednego z nich, przy kondensatorze przyłączonym PRZED zasilaczem błyski są niemal noezauważalne (delikatnie rozświetlają się dosłownie 2 diody w taśmie). Prawdopodobnie drugi kondensator rozwiązałby problem. Jednak potrzebuję tę drugą czujkę na drugim końcu korytarza :/
-
@Orzechowy: spróbuj dołożyć choćby na testy przekaźnik elektromagnetyczny. Zrób układ, w którym czujniki ruchu sterują cewką przekaźnika (jeśli jest wymagane minimalne obciążenie dołóż np. żarówkę). Przekaźnik w tym układzie powinien sterować LED-ami.
Jeśli w takim układzie nadal będą błyski, z dużą prawdopodobnością kłopotem mogą być źle ułożone przewody, przez co może się w nich indukować napięcie powodujące błyski o których wspominasz.
Jeśli błyski się nie pojawią, wówczas będziemy dalej zastanawiać się co może być przyczyną.
-
-
Na 90% problemmem są czujniki ruchu. Czujniki mają wyjścia tyrystorowe/triakowe... a to niestety nieco popuszcza, i płynie prąd który doładowuje kondensator na wejściu zasilacza. Jak go naładuje, zasilacz na chwilę startuje. Ledy się włączą. Energia zostaje zuzyta i wszystko gaśnie... i cały cykl się powtarza.
Czy na pewno połączenia wyglądaja tak jak na załączonym schemacie?
Czy rozłącznik pokazany w dolnej gałęzi jest "otwarty" ? Jak będzie zamknięty, to mruganie będzie występować. Problem rozwiązałby klasyczny zasilacz transformatorowy zamiast impulsowego.
Jeżeli mruganie występuje przy otwartych obu rozłącznikach - Sprawdziłbym, czy między przewodami N i PE nie ma różnicy potencjałów.
Zapewne można to rozwiązać i inaczej, ale tak nas szybko nic konkretnego nie wymyslę. -
Dzień dobry
Proszę pomiędzy stykami N i wyjściem czujników zastosować kondensator z oferty KONTAKT-SIMON o oznaczeniu WKSL. Powinno to usunąć występującą anomalię:)
Pozdrawiam
-
Kolega chyba pomylił transformator z zasilaczem. Tak się mnie wydaje. Taki efekt stroboskopu jest w świetlówkach jak mają podświetlenia we włącznikach na neonkach.
-
Witam po dluższej przerwie.
Rozwiązanie problemu okazało sie proste. Wystarczyło wymienić czujniki ruchu na 3-przewodowe - L, N i L'. Wykorzystałem nieużywany przewód PE jako L' (oczywiście wszystko oznaczyłem czarną izolacją i komentarzem w skrzynce wraz ze schematem). Błyski ustały, czujki działają jak należy. Całość wygląda teraz jak na schemacie.
Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Pozdrawiam.
Czytaj także:
Taśma LED
Witam,poszukuje porządnego i pewnego transformatorka do listew LED
żarówka LED z czujnikiem ruchu 24V
Dzień dobry, czy są produkowane żarówki LED, E27 i 24V z czujnikiem
Podłączenie taśmy LED
Cześć, trafiłem przypadkowo na te forum, ale chyba to dobre miejsce
Oświetlenie schodowe i korytarza z czujnikiem ruchu - jak
Oświetlenie schodowe i korytarzowe to nie tylko designerska ozdoba,
Jak wybrać zasilacz do LED?
Jak wybrać zasilacz do LED? A co w tym trudnego? Napięcie zasilania
Jak dobrać zasilacz do taśmy led? Przykłady w zależności
Dobór odpowiedniego zasilacza do taśmy LED jest kluczowy, aby zapew
Wyeliminować ten "resztkowy prąd" jak to nazwałeś przez zastosowanie kondensatora.
Link do podobnego tematu:
https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/jak-podlaczyc-wlacznik-swiatla-z-dioda
Myślę że mój post z tamtego tematu ma również zastosowanie w Twoim przypadku.