Odpowiedzi (9)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Rozdział z TN-C na TN-S jest często robiony (przedstawiony na poniższym rysunku), ale w drugą stronę to już trochę poważniejsza sprawa i tu powinna się wypowiedzieć osoba, która dobrze zna instalację i jest w stanie ocenić, czy jest zachowana ciągłość przewodu neutralnego N? Osoba taka bierze pełną odpowiedzialność za wyrażona zgodę i wynikające z tego konsekwencje.
Rozważając TEORETYCZNIE!
Należy sprawdzić, czy w instalacji poprzedzającej zasilenie mieszkania są stosowane zabezpieczenia nadprądowe:
3 - fazowe 3P (bez rozłączalnego przewodu neutralnego N), czy 4P lub 3P+N z rozłączanym przewodem neutralnym
1 - fazowe 1P (bez rozłączalnego przewodu neutralnego N), czy 2P lub 1P+N z rozłączanym przewodem neutralnymJeśli po dokonaniu sprawdzenia okaże się, że w instalacji poprzedzającej mieszkanie przewód neutralny N nie jest nigdzie rozłączany to wyjątkowo projektant, inspektor nadzoru lub inna osoba o ile zaakceptuje ryzyko mogłaby wydać zgodę na takie połączenie, ale to są indywidualne kwestie i taka decyzja zależy od bardzo wielu czynników.
Moim zdaniem w takiej sytuacji najlepiej jest w mieszkaniu dokonać przerobienia instalacji z TN-C na TN-S. Co prawda wiąże się to z koniecznością poniesienia kosztów remontu mieszkania, ale zapewnia użytkownikom, właścicielowi nieruchomości oraz podłączanym do instalacji urządzeniom bezpieczeństwo.- użytkownikom - jest zainstalowana dodatkowa ochrona przeciwporażeniowa w postaci wyłączników różnicowoprądowych i można lepiej rozplanować instalację, rozmieszczenie gniazd łączników i punktów świetlnych. Zgodnie z zapisami normy N SEP-E-002 z 2003 r każdy odbiornik o mocy 2 kW czyli 2000 W i większej należy zasilić z odrębnego, przeznaczonego dla niego obwodu niezależnie od tego, czy jest on przyłączony do gniazdka wtyczkowego czy wypustu instalacyjnego.
- właścicielowi nieruchomości - jeśli instalacja jest wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami ubezpieczycieli to w razie wypadku nie powinno być problemów z wypłata odszkodowania. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może odmówić lub znacznie ograniczyć wysokość wypłaty odszkodowania.
- urządzeniom - nowoczesne urządzenia do swojej bezawaryjnej pracy wymagają stosowania skutecznej ochrony przeciwprzepięciowej. Dobrze dobrane i skoordynowane ograniczniki przepięć potrafią "wydłużyć" czas życia i bezawaryjnej pracy urządzeń, oraz zmniejszać ich usterki np. zawieszanie się, błędy itp.
Na koniec warto podkreślić, że większość instalacji TN-C ma już swoje lata i nie przechodzi rzetelnie wykonanego okresowego przeglądu instalacji elektrycznej (przeglądy są robione byle jak i wszystko zgadza się jedynie na papierze). Brak okresowych przeglądów, lub niezgodność stanu faktycznego z dokumentacją (samodzielnie dokonywane przeróbki), lub prace wykonane niezgodnie z obowiązującymi przepisami (nie znam przepisu, który by zezwalał na podział TN-S na TN-C) i w razie wystąpienia jakiegoś wypadku może skutkować pociągnięciem do odpowiedzialności osoby, która takie prace wykonywała, lub która takie prace zatwierdzała.
P.S.
Ale jeśli w instalacji przed mieszkaniem z jakiegoś powodu jest użyty wyłącznik różnicowoprądowy to przewód neutralny jest rozłączany i takie połączenie nawet teoretycznie nie może być wykonane.
-
ja w mieszkaniu mam tnc do mnie przychodzi tns lub tnc-s dostępu do poprzedzające instalacji nie mam bo to blok i nie widzę co leci w szachtach. Tutaj mowimy tylko o nie podłączeniu PE umnie w mieszkaniu.
1) Podłączam PE razem z N i mam PEN
2)PE zostaje nie podłączone aż do czasu modernizacji instalacji a gniazdka „zeruje”
-
@Blusik98: Zgodę na taki układ połączeń powinna wydać osoba która jest odpowiedzialna za instalacje elektryczna w budynku. Informacje jaki układ połączeń instalacji elektrycznej dochodzi do mieszkania można uzyskać od administracji lub właściciela budynku.
Pomijając sprawy prawne, proszę zastanowić się, jakie niebezpieczeństwo pojawia się w układzie TN-C, oraz TN-S, gdy w instalacji ktoś rozłączy przewód neutralny N?
Zachęcam do zapoznania się z wątkiem: Upalony przewód neutralny N
-
czytalem temat ale w mieszkaniu nie mam instalacji 3fazowej tylko jednofazowa. Woec dobrze myśle ze na obudowie pojawi się napięcie ? Jeśli upału się N przez licznikiem
-
@Blusik98: to zależy od wielu czynników, ale w układzie połączeń TN-C mogą się zdarzyć sytuacje w których w przypadku braku przewodu PEN napięcie zbliżone do fazowego pojawi się na obudowie urządzenia.
-
@Piotr Bibik:czekam na informacje od zarządcy jaka instalacja jest w bloku czy tns czy tncs
-
@Piotr Bibik:powierzyłem i przychodzi do mnie tnc-s bo gdy mierzyłem omomierzem to N jest z PE gdzieś podłączone.
czyli w tym przypadku PE nie powinno być łączone z N?
-
@Blusik98: Powyżej opisałem zagrożenia jakie mogą wystąpić oraz sugerowane rozwiązanie. Jak pisałem decyzję co dalej zrobić powinna podjąć osoba, która jest odpowiedzialna za instalację elektryczną w budynku.
-
-
Czytaj także:
jak podłączyć różnicówkę w bloku?
Wymieniam instalacje u człowieka którego teść jest emerytowanym ele
Modernizacja WLZ a dom w TN-C
Czesc Wykonując małymi kroczkami remont instalacji elektrycznej w
Gzie dokonać podziału TN-C na TN-S?
czy podziału na TN-S dokonać przy liczniku i każdą rozdzielnicę zas
Jak odróżnić sieć TT od TN, czyli układy sieci i BHP podc
Podstawy BHP dla elektryka - nie popełnij tych błędów! Jakie błędy
Ograniczniki przepięć - czego Ci o nich nie mówią?
Jak mądrze kupować ograniczniki przepięć? Jak prawidłowo je dobrać,
Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik prze
Jak uchronić swój cenny sprzęt elektroniczny przed zdarzeniami loso
@Blusik98 Dzień dobry,
Nie wolno rozdzielony przewód PE i N ponownie ze sobą łączyć. Spowoduje to zadziałanie zabezpieczeń i odłączenie zasilania.