7 odpowiedzi

Sprawdź

Czy jezeli mam dwa zasilacze - jeden o mocy 500w a drugi o mocy 200w i oba obciazam 100w to czy rachunek za prad bedzie w obu przypadkach taki sam ? Jesli tak to po co produkowac 200w zasilacz skoro ten 500w bedzie bardziej uniwersalny poniewaz daje wieksze mozliwosci? 
 

 • Może minimalny zależy od konstrukcji samego zasilacza i jego klasy. Ten 500W będzie miał większe straty własne których nie zauważysz. 

 • Po pierwsze. Koszt zakupu. Słabszy zasilacz jest zwyczajnie tańszy od mocniejszego. Druga rzecz, to gabaryt. 500W, to naprawdę spore urządzenie i nie wszędzie się zmieści.

 • Koszt produkcji, elementy , zapotrzebowanie na energię, oszczędzanie. Praktyka mówi aby wybierać zasilacz z zapasem mocy w przedziale 30-40%. Logicznym rozwiązaniem przy zapotrzebowaniu na 160w będzie wybór zasilacza 200watow a nie 1000watów. 

  Pozdrawiam

 • Dodam, że małe zasilacze są cichsze, a duże mają większe wentylatory - bo czymś się muszą chłodzić. A to wydaje spory hałas nawet już przy 200W. A i cena 12V 200W około 50 zł, 12v 500W już 150 zł. Pytasz też o prąd, sam sobie odpowiedziałeś "obciazam 100w" W obu zasilaczach prąd będzie podobny, o ile oczywiście mają identyczne napięcie wyjściowe (np. 12V)

 • GN 2 pkt

  500W czy 200W to maksymalna moc sumaryczna obwodu wtórnego zasilacza.
  Pewną praktyką jest taki dobór zasilacza by realne zapotrzebowanie stanowiło 80-90% mocy maksymalnej.

  Każdy zasilacz posiada wykres efektywności energetycznej od obciążenia - przy bardzo niskich obciążeniach efektywność jest wysoce niezadowalająca.
  Długotrwała praca w maksymalnym obciążeniu może skrócić czas życia zasilacza.
  Większa moc zasilacza to także większy koszt, większy gabaryt, większa waga.

 • Np koszty produkcji, materiałów, inne gabaryty - powodów jest wiele.

 • Ja bym tylko produkował jeden model auta powiedzmy STARA. Jeżeli można w niego zapakować 1ną i 11cie skrzynek to po co komu małe auta jak ŻUKI... Autobusy też mogą być tylko na 100-osób po co na 50-siąt ?